• BIST 98.455
 • Altın 219,530
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 0 °C
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • Gazeteler Bugün Ne Yazdı!
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • Gazeteler Bugün Ne Yazdı!

Şampiyon Çetinkaya Lisesi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2015-2016 eğitim-öğretim yılı Liseler Arası Genel Kültür Bilgi Yarışmasının finali Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.
Şampiyon Çetinkaya Lisesi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2015-2016 eğitim-öğretim yılı Liseler Arası Genel Kültür Bilgi Yarışmasının finali Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi. Programa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Valilik Özel Kalem Müdürü Alper Duran, Kangal ilçe milli eğitim müdürü Mustafa Alkan, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Harun Tan, İl Sosyal Etüt Proje Müdürü Murat Kıral, Milli Eğitim Şube Müdürleri Mücahit Gül ve Ayhan Bülbül ile yarışmacı okulların müdürleri, öğretmen ve öğrencileri katıldı.

 

ALTINSOY: ÖĞRENCİLERİ TEBRİK EDİYORUM

Yarışma programı öncesinde İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, kısa bir selamlama konuşması yaptı. Sözlerine Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen bazı projelere değinerek başlayan Altınsoy, finali gerçekleştirilen bilgi yarışmasının da bu projeler arasında önemli bir yerinin olduğunu söyledi.Altınsoy; “Sivas yazarlarıyla buluşuyor projemiz kapsamında 2015-2016 dönemi için 30 yazarımızı getirdik ve öğrencilerimizle buluştururken bunun yanı sıra binlerce kitabı da öğrencilerimizle buluşturduk. Ayrıca “Onlar da Buradaydı” projemizle okullarımızdan mezun olmuş, şuan önemli kademelerde bulunan isimleri de okullarımıza getirerek öğrencilerimize, özgüven aşılamaya, ufuklarını açmaya çalıştık. Bunda da çok güzel sonuçlar elde ettik. Bugün de yine burada bu projelerden birisi olan bilgi yarışmasının finalindeyiz. Bu bilgi yarışmasına kolay gelinmedi. 92 tane okulumuz aralarında elene elene en son üç okulumuz finale kaldılar. Ben bu üç okulumuzu tebrik ediyorum. Mutlaka her yarışmanın birincisi, ikincisi, üçüncüsü olacaktır ama bu okullarımızın finale kadar gelmeleri zaten başlı başına bir başarıdır. Ben bu öğrencilerimizi ve onları hazırlayan öğretmenlerimizi tebrik ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

ÇETİN RAKİPLERİ KARŞISINDA KAYA GİBİ DURAN ÇETİNKAYA LİSESİ 1.Cİ OLDU

Altınsoy´un konuşmasının ardından Liseler Arası Genel Kültür Bilgi Yarışmasının finali gerçekleştirildi. Oldukça çekişmeli geçen yarışmada Kangal Çetinkaya Çok Programlı Anadolu Lisesi adına yarışan Oğuzcan Demir, Serap Akpınar ve Eylül Özdemir´den oluşan öğrenci gurubu zorlu rakiplerini geride bırakarak 90 puanla birinci oldu. 80´er puanda kalan Sivas Mustafa Kemal Atatürk Sağlık Meslek Anadolu Lisesi ve Sivas Selçuk Anadolu Lisesi ikinci ve üçüncülük için, ek sorularla yarışmaya devam etti. Yarışmanın sonunda Mustafa Kemal Atatürk Sağlık Meslek Anadolu Lisesi ikinci, Selçuk Anadolu Lisesi ise üçüncü oldu. Sivas´ın marka okullarından birisi olan ve fen lisesinden sonra en fazla puanla öğrenci alan lise konumundaki Selçuk Anadolu Lisesi öğrencilerin ´Nasıl olsa biri meslek lisesi diğeride köy okulu... Bu yarışmanın banko galibi biziz´ tarzındaki mağrurane tavır ve davranışları, hafife almaya çalıştıkları her iki okulun gerisinde kalmaları      kendilerine biraz pahalıya mal oldu gibi.. Diğer okulların yoğun trübün desteğine karşın; şairin ´Yalnızım ve en kuvvetli tarafım da bu.´  dediği gibi salonda bir elin parmak sayısı kadar dahi destekçisi olmayan Çetinkaya Lisesi final yarışmasından da bileğinin hakkıyla 1.ci çıkarak başarısının tesadüfi olmadığını bir kez daha ispat etmiş oldu. Selçuk Anadolu Lisesine oranla çok daha mütevazi tavırlar sergileyen ve müdürlüğünü hemşehrimiz Savaş Korkmaz´ın yapmış olduğu Mustafa Kemal Atatürk Sağlık Meslek Lisesi ise ek sorularda puan eşitliğini kendi lehlerine çevirerek yarışmanın 2.cisi olmayı başardı.

BİRİNCİYE 2 BİN, İKİNCİYE BİN 500 ÜÇÜNCÜYE İSE 1000 TL ÖDÜL

 Yarışma sonunda kısa bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, bir köy okulu olarak il merkezindeki okulları eleyerek yarışmanın birincisi olan Çetinkaya Lisesi öğrencileri başta olmak üzere yarışmaya katılan tüm öğrencileri tebrik etti.

Yarışmada 1. Olan Kangal Çetinkaya Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerine ödülünü Valilik Özel Kalem Müdürü Alper Duran verirken 2.ci olan Mustafa Kemal Atatürk Sağlık Meslek Anadolu Lisesi öğrencilerine İl Sosyal Etüt Proje Müdürü Murat Kıral, 3. cü olan Selçuk Anadolu Lisesi öğrencilerine ise AK Parti Kadın Kolları Başkanı Semiha Ekinci tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan çeşitli hediyeler takdim edildi. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ayrıca, birinci olan Çetinkaya Lisesinin hesabına 2 bin TL, ikinci olan okul hesabına bin 500 TL, üçüncü olan okulun hesabına ise 1000 TL´lik para ödülü yatırılacak.

 İNANDILAR, ÇALIŞTILAR VE BAŞARDILAR

Yarışma sürecinin başından beri bir köy okulu olarak önce ilçedeki rakiplerini daha sonra ise il merkezinde karşısına çıkan ve aralarında fen lisesi ve prestijli anadolu liselerinin de bulunduğu rakiplerini bir bir eleyerek destansı bir başarıya imza atan Çetinkaya Lisesi öğrencileri  Çetinkaya köyünün yanısıra ilçe merkezinde de önemli bir moral ve motivasyon kaynağı oldu. Öğrencileri yalnız bırakmayan ilçe milli eğitim müdürü Mustafa Alkan´ın yanısıra köy muhtarı Cahit Tur başta olmak üzere okul müdürü Seyithan Demir, öğrencilerin yarışmaya hazırlanmasında koordinatörlük yapan edebiyat öğretmeni Burhan Taşdemir, okul aile birliği başkanı Kaya Taşkıran, Çetinkaya ortaokul müdürü Ünal Samıkıran, Atatürk ortaokulu müdürü İlyas Süt ve duyarlı birkaç velinin yarışma boyunca vermiş olduğu mütevazi ve samimi destek Çetinkaya Lisesinin birinciliği ile taçlanmış oldu. Ayrıca salonda bulunan ve alkışlarıyla Çetinkaya Lisesine destek veren bir başka isim ise uzun yıllar Kangal´da öğretmenlik yapan Aydın Yılmaz oldu. Yılmaz, yarışma sonunda öğrencileri tebrik ederek başarılarının devamını temenni etti.

MÜTEVAZİYİZ AMA KİMSEYE DE HAKKIMIZI YEDİRMEYİZ

Yarışmada 7 soru genel konular, 5 soruda okulların kendi seçtikleri alandan olmak üzere toplamda 12 soru yöneltilirken Çetinkaya Lisesi “Türkiye´de en´ler”, Selçuk Anadolu ve M. Kemal Atatürk Sağlık Meslek Lisesi ise Sivas kültürü ve yazarları konusundaki sorulara cevap verdi.

Yarışmanın en anlamlı sahnelerinden biriside Çetinkaya Lisesinin bir soruya vermiş olduğu cevabın sunucu tarafından gülerek ve anlaşılmaz bir sevinç içinde ´yanlış cevap´ olarak açıklanması sonucu Çetinkaya Lisesi öğrencilerinin kendilerinden emin bir şekilde verdikleri cevabın doğruluğunda ısrar etmesi ve jürinin de tez zamanda sunucunun hatasını düzelterek Çetinkayalı öğrencilerin hakkı olan 10 puanını iade etmesi üzerine rakip okul taraftarlarının oldukça anlaşılır ve fakat tarafsızlığından emin olunması gereken sunucunun hala anlaşılmaz neşesi çok uzun sürmedi...

Yarışma boyunca mütevazi ve çekingen tavırlarıyla dikkat çeken Çetinkaya Lisesi öğrencilerinin adeta "Evet biz bir köy okulunun öğrencileriyiz. Karşımıza çıkan rakipleri bir bir eleyerek buraya kadar geldik... Hak etmediğimiz bir başarıya hiç bir zaman talip olmayız ancak kimseyede hakkımızı yedirmeyiz..." dercesine hakkını aramaları her türlü takdirin üzerindeydi.

FENERBAHÇE CEVABI ÇETİNKAYA LİSESİNE 10 PUAN, MUHTARA İSE 10 KİLO KAYBETTİRDİ !..

 ´Hiç gol yemeden en farklı galibiyeti alan takım hangisidir?´ sorusuna Çetinkayalı öğrencilerin Beşiktaş yerine Fenerbahçe diyerek 10 puandan olması sonunda 120 kiloluk cüssesiyle yerinde duramayan muhtar Tur, ´Çocuklar etmeyin tutmayın benim hiç birini bilmediğim o kadar zor soruları bildiniz de benim bile bildiğim bu kolay soruyu kaçırdınız...Ne Fenerbahçesi...  zamanın behrinde Beşiktaş Adana Demirsporu 10-0 yenmiştiya´ diyerek heyecandan nerdeyse 10 kilo verecek kadar hayıflanmasına sebep oldu...

BAŞARIMIZI YENİ MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZA HEDİYE EDİYORUZ

Trübün desteğinin rakip okullarda olmasından sebep ara sıra morali bozulsada yarışma boyunca bütün haşmetiyle Çetinkaya lisesine desteğini esirgemeyen köy muhtarı Cahit Tur, yarışma sonunda çocuklar için yaptırmış olduğu çiçek buketinide eline alıp sahneye fırlayarak adeta şampiyonluk turu attı. Samimi ve sempatik tavırlarıyla öğrencileri ve öğretmenlerini sahneye davet ederek alkış talep eden muhtar Tur, "Bize bu sevinci yaşatan öğrencilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Bir köy okulu olarak göstermiş olduğumuz bu başarıyı çiçeği burnunda yeni milli eğitim bakanımıza ´hayırlı olsun´ hediyesi olarak takdim etmek istiyoruz. Kendilerinide ilk fırsatta köyümüzde misafir etmek isteriz."diyerek duymuş olduğu sevinç ve mutluluğu bir kez daha ifade etti.

İKİNCİ OLAN SAĞLIK MESLEK LİSESİNDEN CENTİLMEN TAVIR

Yarışmada ikinci olan ve okul müdürlüğünü hemşehrimiz Savaş Korkmaz´ın yapmış olduğu Mustafa Kemal Atatürk Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin Çetinkaya Lisesinin başarısını alkışlayarak centilmence bir tavır sergilemesi büyük takdir topladı. Çetinkaya Lisesini tebrik ederek birlikte fotoğraf çektiren okul müdürü Savaş Korkmaz, “Benimde memleketim olan Kangal´ın bir köyünden gelerek önemli bir başarıya imza atan Çetinkaya Lisesini tebrik ediyor ve öğrencilerimizle birlikte bir kez daha alkışlıyoruz. Bundan sonra kardeş okul olarak da görmek istediğimiz Çetinkaya Lisesine her zaman kapımız açık ve imkanlar ölçüsünde her türlü desteği vermenin gayreti içinde olacağız. Şimdi uygun görürseniz öğlen yemeğini birlikte yemek üzere sizleri okulumuza davet etmek isteriz” diyerek oldukça samimi bir yaklaşım örneği sergiledi.

Kangal ilçe milli eğitim müdürü Mustafa Alkan ve köy muhtarı Cahit Tur, yemeği bir başka yerde programladıklarını belirterek Korkmaz´a ve sağlık meslek lisesi öğrencilerine teşekkür ettiler.

İLK TEŞEKKÜR EĞİTİM BİR SEN´DEN

Yarışmanın olduğu gün bir dizi ziyaret için Kanga´da bulunan Sivas Eğitim Bir Sen şube başkanı Halil İbrahim Temiz, başkan yardımcısı Mehmet Bediroğlu, teşkilatlanma başkanı Mehmet Arslanhan ve ilçe temsilcisi Ruhan Özdemir, bir süre önce göreve başlayan Kangal ilçe milli eğitim müdürü Mustafa Alkan´a ´hayırlı olsun´ ziyareti esnasında başarı hikayesinin kahramanları olan Çetinkaya Lisesi öğrencileri ve onlara destek olan köy muhtarı, okul yönetimi ile öğretmenlerine ilçe milli eğitim müdürü Mustafa Alkan´ın şahsında tebrik ve teşekkürlerini ifade ettiler. Sendika başkanı Temiz, "Yarışmadan 1.ci olarak Kangal´a dönen Çetinkaya gurubunda başarılı olmanın tatlı heyecan ve mutluluğunu gördük. Sendikamızıın ilçe yönetimi ilk fırsatta Çetinkaya Lisesine giderek öğrencilerimizin ödüllerini takdim edecekler. Ben bu başarıda katkısı olan herkesi tekrar tebrik ediyor başarılarının devamını temenni ediyorum" dedi. 

TEŞEKKÜRLER ÇETİNKAYA

Kangal´da başlayan yarışma sürecinden beri Çetinkaya Lisesi adına başarı serüveninde yer alan ve Sivas Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde adeta tarih yazan; Oğuzcan Demir, Serap Akpınar, Eylül Özdemir ve yedek yarışmacılardan Ece Akpınar, Fırat Sancak, Hasan Yeşilırmak´tan oluşan öğrenci gurubuna, bu başarının arkasındaki gizli kahramanlardan birisi olan okulun edebiyat öğretmeni Burhan Hoca´ya, okulunu hiç yalnız bırakmayan Çetinkaya Lise müdürü Seyithan Demir´e, bir süre önce göreve başlayan ve final yarışmasında da öğrencilerin yanında olan ilçe milli eğitim müdürü Mustafa Alkan´a ve kale gibi köyünün yanında durarak öğrencilere maddi manevi desteğini esirgemeyen muhtar Cahit Tur ile okul aile birliği başkanı Kaya Takıran´a ve Çetinkaya´dan gelerek salonda bulunanları tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖZEL İÇERİK
  1/20
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 505 152 45 78