• BIST 2.868,44
 • Altın 1030.523
 • Dolar 17.9315
 • Euro 18.5055
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C

SABIRLI VE KARARLI OLMAK ZORUNDAYIZ

Talha GURBETÇİ

SABIRLI    OLMAK     KARARLI   OLMAK    ZORUNDAYIZ
İnsanoğlunun her alanda başarılı olabilmesi için; öncelikle kararlı olması gerekir. Yeteri kadar kararlı olamamak, tereddüt içerisinde olmak; buna bağlı olarak kararsızlık, her alanda başarısızlığı getirir. O nedenle zamanla kararlı olmak sabır ile; eş anlamda bile kullanılır. Her karanlığın bir aydınlığı vardır. Her kıştan sonra bahar gelir. Hayat tekrar canlanır. Ortalığı neşe, sevinç kaplar. Aylarca süren kış günlerinin gittiğine, gelen bahar delildir. Cemreler, onun müjdecisidir. O nedenle bahar sevinç, neşe demektir. Bu karanlık ve sıkıntılı günler de, bir gün geçecektir. Sadece sabretmek ve beklemek, gerekir.

Aynen 28 şubat sürecinde olduğu gibi. Sabır etmek gerekir. 28 ŞUBAT, Fişlemeler, dışlamalar, görevden atmalar, ceza vermeler, tutuklamalar... İşte özeti... Zulüm...

Sonuç; Sabrın kazanması...

Atalarımız da bir çok alanda sabır ve kararlılıkla, çok şeyi başarmışlardır. İnsan yetiştirme metotlarına baktığınız zaman; kararlı olmak birinci öncüldür. O nedenle herhangi bir esnaf, sanatkar önce; çırak daha sonra kalfa ve usta olur. Ama, bu süreç, herkes için aynı zamanı ifade etmez. Araya beceri, kabiliyet, el yatkınlığı gibi unsurlar girer. İnsanın olayı kavrama melekesi de ayrı bir yer tutar. Her alanda olduğu gibi, siyaset alanında da aynı kurallar geçerlidir.

Eğitim kurumlarımızdaki geleneksel insan yetiştirme de aynı yolu takip eder. Öğrencisinin yeterli olduğuna karar veren hoca, ona icazet verir. Daha sonra çok daha başarılı olacağına inanırsa; kendisine yeni hocalar önerir ve eğitiminin daha derinleşmesini sağlar. Yine burada da süreç farklıdır. Herkes aynı zaman içerisinde başarıyı elde edemez. Kimisi daha az zamanda, kimisi daha çok zamanda, belirli olgunluğa ulaşır. Nihayetinde kendi özgürlüğünü kazanır. Siyasi süreç içerisindeki insanlar için de; aynı metot geçerlidir.  

HALKIMIZ, SEÇİLEN İNSANI; BAŞARILI GÖRÜR, GEREKLİ TECRÜBEYE SAHİP OLARAK, KABUL EDERSE; Tekrar onu seçer. Halkımız iyi bir denetleyicidir. Verilen sözlerden çok; yapılan işlere, yapacak kişiye bakar. Bekleyip, görelim.

Son günlerde Ülkemizde yaşanan olumsuz olaylar, umarım en kısa zamanda sona erer. Halkımızın sağ duyusu,  piyasada sürdürülmeye çalışılan ekonomik saldırı, olaylarını; mutfağa yansımasına fırsat vermez.  Devlet, kendisine düşen görevi yerine getirerek; piyasanın ateşini söndürmek adına, çalışmalar yapmaktadır.  Bu saldırılar da; doğru değerlendirme,  becerili ve tecrübeli çalışmalar sayesinde; atlatılacaktır. Önemli olan, siyasi liderlerin bu süreci sakin ve kararlı bir şekilde geçirmek istekleridir. Halkın demokrasiye olan inancını zedelememeleri gerekir.
Bu arada; 
ADALET BAKANLIĞI BARO BAŞKANLARININ DA; FİKİRLERİNİ ALARAK, YENİ YASA ÇALIŞMALARINA BAŞLAMIŞTIR.
Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde neler var sorusunun cevabı oldukça merak ediliyor. Bu bağlamda Başkan Erdoğan'ın 30 Mayıs'ta açıkladığı, Yargı Reformu Strateji Belgesi'ndeki düzenlemelere ilişkin ilk yargı paketinde son aşamaya gelindi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün, önceki gün Erdoğan'a sunduğu yargı paketinin hafta sonuna kadar Meclis'e gelmesi bekleniyor. Meclis tatile girmeden çıkarılması planlanan ve 60-65 maddeyi bulacak taslaktaki  MADDELERİN ÇIKARILMASI  planlanmaktadır. Adil bir nafaka sistemi kurulmasını hedefleyen düzenleme ile binlerce mahkûmun beklediği infaz sistemi değişikliği "seçimden yeni çıkıldığı ve yeni bir tartışma ortama doğmaması" için önümüzdeki yasama dönemine bırakıldı.
Af kapsamına madur durumda olan kadına şiddet uygulaması gibi görünen, kader mahkumlarının da; değerlendirilmesi talep edilmektedir. Kapsamın içerisine alınması istenmektedir.
Sürekli yasa koyucu tarafından yeni yasalar çıkarılmaktadır.  Yeni çıkan yasalar, sıcak gündemleri oluşturmaktadır.   Yeni yasalarda, bazı eksiklikler giderilmeye çalışılmaktadır. Her alanda, Suç işleyenler varsa; mutlaka cezalandırılsın. Ancak,  tutuklanmalarını gerektirecek durumların iyi ayarlanması lazımdır. Son çıkarılan yasalar, bu maduriyeti ortadan kaldıracaktır. Çünkü mağdur, ezilen konuma insanları düşürdüğünüz zaman; kitleler haksızlığa uğradığına inanılan kişilerin yanlarında olur.   
Sonra bizim atasözlerimiz çok manidardır. Denizi geçip, derede boğulmak tabiri kullanılır. Hiç kimse böyle bir duruma düşmek istemez. İktidar, faaliyetlerinin devamı için; daha dikkatli olması gerekir. Bu kararlılığı gereksiz duraksamalara feda etmemek lazımdır. Kararlılık, istikrar bizim en fazla istediğimiz, durumdur.
Bu konuda sabırlı olunması dileğimizdir. Gereksiz panikleme, tereddüt duraksamalara neden olur. Emin adımlarla yola devam etmek zorundayız. Başka seçeneğimiz yoktur. Ülke dışındaki tüm güçler; bizi çok yakından takip etmektedirler.
Sabırlı olmak zorundayız...

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )