• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 24 °C

MÜJDE! BORÇLAR YAPILANDIRILIYOR

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkarların kamuya olan borçlarını yeniden yapılandıran 6735 sayılı Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun resim gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyle
MÜJDE! BORÇLAR YAPILANDIRILIYOR

 

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkarların kamuya olan borçlarını yeniden yapılandıran 6735 sayılı Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun resim gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.


Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde basın toplantısı düzenleyen SESOB Başkanı Beşir Köksal, vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, SGK ve Belediyelerin alacakları , taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, gümrük vergileri, trafik,, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti alacaklarının yeniden yapılandırılmasının 6736 Sayılı torba yasa içerisinde bulunduğunu bu alacakların gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz ve gecikme cezalarının yeniden yapılandırıldığını söyledi.
Köksal, “Yapılandırma kapsamına giren borç asıllarında bir indirim yapılmamaktadır. Ancak; bu borç asıllarına uygulanan gecikme cezası, gecikme faizi ve zamları ile vergi cezalarının tamamı silinmektedir. Yapılandırılan borcun tamamının, kanunda belirtilen süre ve şartlarda peşin ödenmesi halinde, hesaplanan güncelleme faizinin yarısı silinecektir.Bir vergi alacağına bağlı olarak kesilen cezaların tamamı, bir alacağa bağlı olmaksızın kesilen vergi cezalarının ise yarısı silinecektir..Bu düzenlemeden yararlanmak isteyen borçluların, Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile il özel idarelerine bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitini, kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü aydan; SGK’ya bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitini ise dördüncü aydan başlamak üzere 2’şer aylık dönemler halinde 18 taksitte ödeyebilecekler. ”dedi.
Taksitle ödenmek istenmesi halinde, borçluların başvuru sırasında 6, 9, 12 veya 18 taksitte ödeme seçeneklerinden birini tercih etmeleri gerekeceğine vurgu yapan Köksal taksit tutarlarının ikişer aylık dönemler halinde ödeneceğini, yeniden yapılandırılan borçların ilk taksidinin 30 Kasım 2016, Sosyal Güvenlik Kurumu Borçlarının ilk taksidinin ise 2 Ocak 2017 tarihine kadar ödeneceğini , ödemelerin kredi kartı ile de yapılabileceğini dile getirdi.
SESOB Başkanı Köksal, 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunun getirdiği fırsatları açıklayarak:; “İlk iki taksitin süresinde tam ödenmemesi, süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen diğer taksitlerin belirtilen şekilde ödenmemesi, bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde bu düzenlemeden yararlanma hakkını kaybedeceğini hatırlattı.
Sesob Başkanı Köksal, Basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkarların yanlarında çalışmakta olup daha önce vergi karnesi almamış olanlar, 31. Ekim 2016 tarihine kadar ilgili vergi dairelerine başvuruda bulunup 2016 yılı vergisini hesaplatmaları şartıyla geçmiş dönemlerin vergi ve cezalarının aranmayacağını, 2011-2015 yılları arasında beyan ettikleri gelir vergisi muhtasar ve KDV matrahlarını, yıllar itibariyle yüzde 15-35 oranlarında artırmaları halinde matrah artırımı yapılan yıllarda vergi incelemesi yapılmayacağını kaydetti.
Köksal, diğer taraftan 5362 sayılı Kanun hükmüne göre 30.06.2016 tarihine kadar esnaf ve sanatkarların üyesi oldukları odalara olan aidat borçları ile odaların birliğe ve federasyona olan katılma payı borç asılların ödenmemiş kısmının birinci taksidi 30 Kasım 2016 tarihine kadar, kalanı aylık dönemler halinde ve azami altı eşit taksitte ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçilmiştir. Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” ile ilgili başvurular ilgili kurumlara yapılabilecek olup, müracaat için başvuru süresi 31 Ekim 2016‘da bitecektir. Bu tarihten sonra yapılan başvurularda borç yapılandırması yapılamayacaktır.”diye konuştu.
Yapılandırma yaparak esnafa yardımcı olan hükümete Milil Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz’a, bakan ve milletvekillerimize, Tesk Genel Başkanı Bendevi Palandöken’e ede teşekkür etti.  -  Sivas

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 505 152 45 78