• BIST 2.393,61
 • Altın 930.697
 • Dolar 15.9685
 • Euro 16.7555
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 9 °C

Mitsubishi Electric'ten 40 Bin Metreküp Su Tasarrufu

Karbondioksit emisyonlarını yüzde 35 azaltan Mitsubishi Electric, 40 bin metreküp su tasarrufu sağladı
Mitsubishi Electric'ten 40 Bin Metreküp Su Tasarrufu

İSTANBUL (AA) - Mitsubishi Electric, toplam yıllık sera gazı emisyonlarını 1,34 milyon tona düşürdü. Karbondioksit emisyonları yüzde 35 düzeyinde azaltılırken, toplam su tüketiminde 40 bin metreküp tasarruf edildi.

Şirket açıklamasına göre, Mitsubishi Electric, tüm faaliyetlerini "küresel ve önde gelen çevre dostu" bir şirket olma hedefi doğrultusunda şekillendiriyor. Çevre yönetimi konusundaki tutumunu ifade eden "Eco Changes (Eko Değişim)" ilkesi çerçevesinde, hem kendi çalışanlarının hem de toplumun eko-bilinç düzeyini artırmak için çalışan Mitsubishi Electric, 100. yıldönümü olan 2021 yılına kadar çevreyle ilgili önemli hedefler belirlemiş durumda.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu, markanın bu kapsamda toplumun karbon salımını düşürmeye, geri dönüşüme dayalı bir toplum yaratmaya, biyolojik çeşitliliğe saygı duyarak doğaya uyum sağlamaya ve çevre bilincini artırmaya yardımcı olmayı amaçladığını belirtti.

Mitsubishi Electric Corporation olarak, 2021 hedefleri paralelinde ürün kullanımından kaynaklanan karbondioksit salımını 2001 mali yılına kıyasla, üretimden kaynaklanan karbondioksit salımını ise 1991 mali yılına göre yüzde 30 azaltmayı amaçladıklarını dile getiren Saraçoğlu, şunları kaydetti:

"Bu noktada 2017 Çevre Raporumuz, hedeflerimize ulaşma yolunda önemli adımlar atıldığını ortaya koyuyor. Mitsubishi Electric, 2017 Japon mali yılına (1 Nisan 2016 - 31 Mart 2017 dönemi) ilişkin Çevre Raporu'na göre temel hedeflere ulaşıldı. Mitsubishi Electric Corporation, üretim tesislerinin yenilenmesi ve operasyonel süreçlerin gözden geçirilmesi gibi birtakım faaliyetler sonucunda, toplam yıllık sera gazı emisyonlarını 1,43 milyon ton olarak belirlenen hedefin de altında bir rakama, 1,34 milyon tona düşürmeyi başardı.

Tesislerde klimaların ve aydınlatmaların değiştirilmesi ve Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojilerinin benimsenmesi sayesinde üretimde verimlilik arttı ve bunun sonucunda enerjiden kaynaklanan karbondioksit miktarı 23 bin ton azaltıldı. Başta endüstriyel mekatronik ürünleri ve elektrikli ev aletleri olmak üzere 106 Mitsubishi Electric eko-ürününün neden olduğu karbondioksit emisyonları, hedefin üzerinde bir performansla yüzde 35 azaltıldı. Karbondioksit harici emisyonlar ise karbondioksit eşdeğeri bazında 260 bin tona düşürüldü."


- Toplam su tüketiminde 40 bin metreküp tasarruf


Saraçoğlu, Mitsubishi Electric Corporation'ın, Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI-World Resources Institude) tarafından geliştirilen su riski değerlendirme aracı WRI Aqueduct'u kullanarak, su riski tedbirlerine en çok ihtiyaç duyulan küresel üretim sahalarına öncelik verdiğini ifade etti.

Bunun sonucunda toplam su tüketiminin 40 bin metreküp azaltıldığını bildiren Saraçoğlu, markanın arıtılan atık suların soğutma sistemlerinde yeniden kullanılması gibi bazı tedbirler sayesinde kümülatif su geri dönüşüm oranının iyileştirilmesine katkı sağladığına dikkati çekti.

Mitsubishi Electric'in çevresel farkındalık konusundaki çalışmalarına değinen Saraçoğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"Çalışanlarını, doğayı gözlemlemeleri ve çevre için bireysel olarak harekete geçmeleri konusunda teşvik eden Mitsubishi Electric, zarar görmüş ormanlık alanları iyileştirmeye ve doğayı korumaya yönelik faaliyetler düzenliyor. Mitsubishi Electric'in 2017 Çevre Raporu'na göre, Japonya'da nadir ve endemik türler de dahil olmak üzere doğanın korunması ve desteklenmesi amacıyla 10 iş sahasında 'Yaşayan Canlılar Çalışmaları' yürütülerek, çalışmaya katılan iş sahası sayısı toplamda 17'ye çıkarıldı.

Şirket bünyesinde gerçekleştirilen Mitsubishi Electric açık hava sınıflarına ve Satoyama Orman Koruma Projesi'ne 3 bin 500 kişinin katılması hedeflenirken, çevre duyarlılığı yüksek çalışanların yoğun ilgisi sonucunda bu sayı 5 bin 100 seviyesine ulaştı."

Saraçoğlu, Mitsubishi Electric'in dünya genelinde yer alan 90 fabrikasındaki hava kirliliği, su kirliliği, kimyasal maddeler, sera gazı emisyonları ve atık bertarafı gibi çevresel risklerin azaltılması için çeşitli girişimlerde bulunulmasının ardından tüm fabrikalar için 100 üzerinden ortalama 90 puana ulaşıldığını aktardı.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )