• BIST 94.831
 • Altın 261,549
 • Dolar 5,7675
 • Euro 6,5664
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 21 °C

Milli Mücadelenin Kalbi Ankara'nın 95 Yıllık Dönüşüm Öyküsü

İstiklal mücadelesinin karargahı Ankara'nın 13 Ekim 1923'te başkent ilan edilmesi ile cumhuriyetin ilanı için en önemli adım atılmış oldu - Ankara, milli mücadele yıllarında ülkenin kaderini değiştiren kararlara ev sahipliği yaptı, işgal girişimlerine ka
Milli Mücadelenin Kalbi Ankara'nın 95 Yıllık Dönüşüm Öyküsü

ANKARA (AA) - MUHAMMED BOZTEPE/CANKUT TAŞDAN - İstiklal mücadelesinin karargahı, milli mücadele yıllarında da ülkenin kaderini değiştiren kararlara ev sahipliği yapan Ankara, genç cumhuriyetin başkenti olarak 95 yılda yaşadığı gelişimle dünyanın en modern kentleri arasına girdi.

Anadolu topraklarının eski yerleşim yerlerinden biri olan Ankara, milli mücadelenin, hürriyet ve bağımsızlığa kavuşma savaşının merkezi haline geldi.

Ülkenin kurtarılma çalışmalarının ve savaş planlarının hazırlandığı kent olan Ankara, TBMM'nin açılışından cumhuriyetin ilanına kadar sayısız tarihi olaya sahne oldu.

Ankara, milli mücadele yıllarında ülkenin kaderini değiştiren kararlara ev sahipliği yaptı, vatanın işgal girişimlerine karşı başlatılan bağımsızlık savaşında tarihi misyon üstlendi.

İstiklal mücadelesinin karargahı Ankara'nın 13 Ekim 1923'te TBMM'de kabul edilen tek maddelik yasayla başkent ilan edilmesiyle cumhuriyetin ilanı için en önemli adım atılmış oldu.

- Atatürk, Nutuk'ta Ankara'nın başkent oluşunu anlattı

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Ankara'nın neden başkent olarak seçildiğine ilişkin detayları Nutuk'ta şöyle anlattı:

"Efendiler, Lozan Antlaşması'nın eklerinden olan düşman işgali altındaki topraklarımızı boşaltma protokolü uygulandıktan sonra yabancı işgalinden tamamen kurtulan Türkiye'nin toprak bütünlüğü fiili olarak sağlanmıştı. Artık yeni Türkiye Devleti'nin başkentini bir kanunla tespit etmek gerekiyordu. Bütün düşünceler, 'Yeni Türkiye'nin başkenti Anadolu'da ve Ankara şehri olarak seçme lüzumu'nda birleşiyordu. Bu seçimde, coğrafi durum ve askeri strateji en büyük önemi taşıyordu. Devletin başkentini bir an önce tespit ederek, içten ve dıştan gelen kararsızlıklara bir son vermek şarttı. Gerçekten de bilindiği üzere başkentin İstanbul olarak kalacağı veya Ankara olacağı konusunda öteden beri içeride ve dışarıda kararsızlıklar görülüyor, basında demeçlere ve tartışmalara rastlanıyordu. Bu arada İstanbul'un yeni milletvekillerinden bazıları, Refet Paşa başta olmak üzere, İstanbul'un hükümet merkezi olarak kalması gereğini bazı örneklere dayanarak ispat etmeye çalışıyorlardı.

Ankara'nın gerek iklim, gerek ulaştırma araçları ve gelişme kabiliyet ve istidadı ve gerekse mevcut tesisler ve kuruluşlar bakımından hiç de uygun ve elverişli olmadığını söylüyorlar, 'İstanbul'un payitaht olması lazımdır ve mutlaka olacaktır' diyorlardı. Bu ifadeye dikkat edilirse, bizim 'Başkent' deyimiyle kastettiğimiz anlam ile bu ifadelerdeki 'payitaht' deyimini kullananların görüşleri arasında bir fark bulmamak mümkün değildir. Bundan dolayı, bu konuda zaten kesinleşmiş bulunan kararımızı resmen ve kanuni yoldan ilan ettirerek, 'payitaht' sözünün de yeni Türkiye Devleti’nde kullanılmasına gerek kalmadığını göstermek lazım geldi. Dışişleri Bakanı İsmet Paşa, 9 Ekim 1923 tarihli tek maddelik bir kanun tasarısını Meclis'e teklif etti."

- Dünyanın modern kentleri arasına girdi

Ankara, başkent olduktan sonra kısa sürede büyüdü, gelişti ve modern bir kent haline geldi.

Kurtuluş Savaşı'nın "yaşam kaynağı" olan 20-25 bin nüfuslu Orta Anadolu şehri Ankara, genç cumhuriyetin başkenti olarak aradan geçen 95 yılda yaşadığı gelişimle dünyanın en modern kentleri arasına girdi.

Anadolu Ajansı'nın arşivinde yer alan eski Ankara fotoğrafları, günümüzdeki haliyle karşılaştırıldığında Ankara'nın 95 yıllık dönüşümü net olarak gözler önüne seriyor.Milli Mücadelenin Kalbi Ankara'nın 95 Yıllık Dönüşüm Öyküsü

Milli Mücadelenin Kalbi Ankara'nın 95 Yıllık Dönüşüm Öyküsü

Milli Mücadelenin Kalbi Ankara'nın 95 Yıllık Dönüşüm Öyküsü

Milli Mücadelenin Kalbi Ankara'nın 95 Yıllık Dönüşüm Öyküsü

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • "Uyuşturucuyla Mücadelede Toplumsal İş Birliği Paneli"26 Haziran 2019 Çarşamba 20:23
 • Anayasa Mahkemesinin Gazetecilerle İlgili Kararı26 Haziran 2019 Çarşamba 20:03
 • Deaş'ın Sözde Emirinin Yakalanması26 Haziran 2019 Çarşamba 19:33
 • Akar-stoltenberg Görüşmesi26 Haziran 2019 Çarşamba 19:08
 • Emniyet Mensuplarının Aileleri Piknikte Bir Araya Geldi26 Haziran 2019 Çarşamba 18:58
 • Emniyette Koordinasyon Toplantısı26 Haziran 2019 Çarşamba 18:48
 • Şehit Candan, Son Yolculuğuna Uğurlandı26 Haziran 2019 Çarşamba 18:38
 • Başkentteki Kaçak Bina Belediye Ekiplerince Yıkıldı26 Haziran 2019 Çarşamba 17:58
 • Eskişehir'de Sağanak26 Haziran 2019 Çarşamba 17:43
 • "Mutluluğa Kurşun Sıkma, Geleceği Karartma" Projesi26 Haziran 2019 Çarşamba 17:33
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 505 152 45 78