• BIST 2.868,44
 • Altın 1032.317
 • Dolar 17.931
 • Euro 18.5124
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C

Mevlâna\'nın ŞEMS\'E AŞIK olmasi

Bekir ÇÖL

 

Mevlana ve Mesnevi Hakkında yazdıklarım bitti derken, Geçen aylarda türden Defa Konya'ya Gitmek nasip Oldu. Konya'ya gidip de Mevlana müzesini Ziyaret etmemek olmazdı. Konya'nın Iki YÜKSEK tepesine çıkıp Konya'yı yüksekten Temaşa ettikten SONRA Mevlana müzesine uğradık.Probably de ben tenkitli Gözle izlediğim for ORADA öyle Manevi hava falan göremedim.

 

    Konya hatırası Olarak iri taneli Bir tespih Ile ayrılıyordum ki gözüme Mevlâna'nın Şeyhi Şemsi Tebriz'inin Makalat isimli Kitabı ilişti. Hemen çocukları otomobilden çıkaran alarak kısa surede okudum, But Diğer kitaplarda ki sarahati, anlaşılırlığı maalesef met kitapta bulamadım. Probably Tercüme edende Bir noksanlık vardir diye düşündüm AMA Kitabı okudukça Gördüm ki met muğlaklık yazarın Kendi ifadelerinden böyle yazılmış.

 

   "Dedi, dedim" diyalogları Ile Devam Eden kitabın Yüzde onundan Nato'da istifade etmis olsam da Şemsi, dolayısıyla Mevlana'yı anlamaya yarayacak bircok Doküman bulduğumu söyleyebilirim.Simdi O, pasajlardan Örnekler sunmaya çalışalım.

 

   Once kitabın müterciminden kısa Notlar: Bu kitap, Mevlâna'nın Özel yaşantısını, onun hayat hikayesini ve bircok gizli yanlarını Ortaya çıkarmıştır.

   Makalat, gizli Kalmis Konular üzerindeki Perdeyi kaldırdığı Gibi, Mevlâna'nın, Şems-e nasıL kapıldığına da ışık tutmaktadır.

   Mevlana, Mesnevide Geçen bircok fıkra ve hikayeyi Makalat'tan almıştır.

  

   Mevlana Ile Şems arasinda Geçen konuşmalarda BAZEN değişik üslup kokusu gelir; yer-yer sövüp saymalar, öfkeler, public Sacik nüktelere rastlamak mümkündür.

   Şems, "Devletşah Tezkere'sine Göre Sapkın İsmailiye mezhebi büyüklerinden Büzrükümid'in torunu Havend Alaeddin'in oğludur. Alaeddin, dedelerinin sapkın inançlarını Bir tarafa atarak zındıklıkla yolundan Ayrılmış bırısı imiş. Prof Mikail Bayram'a Göre imkb Şems'in Babası Mecusi Olarak Yaşamış ve Mecusi Olarak ölmüştür.

 

   Şems, Konya'da Mevlana Ile Meşhur karşılaşmasından SONRA tam three ay Ikisi Beraber Bir odada halvette kalırlar ve Hiç disari çıkmazlar. Ayşe makarnalık Şems'in gıyabında uygunsuz sözler söylenmesine Sebep Olur. Konya sofileri, "Yazıklar olsun bilginler Sultanı Bahaeddin Veled'in oğlu Mevlana'ya ki Bir Tebriz'li Oğlanın arkasından yürümeye Başladı. Horasan toprağının yetiştirdiği Mevlâna'nın Bir Tebriz'linin peşine düşmesi Ne Kadar kötü "diye Halkı ayaklandırıyorlardı.

 

  Halk söyle diyordu: "Acaba Mevlana'da o Kadar akıl yok mu ki, bir, Tebrizlinin peşine düşüyor.

Halbuki Şemseddin henüz dünyadan el-etek çekmemiştir. Bize Şemsedddin'den Bir gönül hoşluğu gelmiyor "diyorlardı.

 

   Mevlana imkb, öyle mest ve coşkun hale gelmişti ki Müftülük, Müderrislik ve Vaizlik Gibi Işlerini Bir tarafa iterek Şemsin pervanesi olmuştu.Vicende.

 

   Şemsin Şam'a kaçması ve Mevlâna'nın ona yazdığı romantik mektup: Ulu tanrıya ve içerim ki Şemsin nuru, Yüz bin tane sır açıklansın diye aşk ışıklarını parlattı. O'nun Eşi ve tab Olmayan Hükmü Ile aşk ve aşıklarla doldu. Şemsin tılsımıyla, büyüleriyle akla hayret VEREN hazinesi gizlendi. Senin ayrıldığın Günden Beri ağzımın Tadı bozuldu. Annem Gibi erimeye başladım.Cemalinden Uzak Düşünce beden Bir virane, canda o viranenin baykuşu Oldu. Aman Ne Olur, yine dizginleri met tarafa çevir! Aşk Filinin hortumunu yine şahlandır. Akşamım seninle aydın bir sabah Gibi olsun ey Şam'ın, Ermeni ve Rum ülkesinin kıvancı sevgili!

 

   Mevlana, oğlu Sultan Veledi yirmi nefer altlı ve ÇOK Kıymetli hediye, altın, gümüşlerle Şemsi Tekrar Konya'ya getirmek for gönderdi. Şemsi Papucuna iki bin dinar altın koyarak, benim selamımı ilet, secdeler ederek Onu razı et "diyor.

  "Şam'ın Salihiyye semtinde Meşhur Bir han vardir, Şemsi al oraya götür ve ŞU gazeli onun huzurunda oku:"

 

 Gidin ey yoldaşlar, dostumuzu met tarafa çekmeye Bakın! Nihayet o kaçak Sevgiliyi Tekrar bana Getirin.

 

 Tatlı teraneler, renkli bahanelerle o güzel yüzlü ay parçasını o hoş Çehreli Sevgiliyi arifesinde Doğru yürütmeye çalışın.

 

  Eger Baska Zaman gelirim diye: söz verirse aldanmayın! Bütün sözleri hile ve kaçamaktır, O, Sizi atlatır.

 

  Onun çok güzel Nefesi vardir. Cadılıkla, büyücülükle suya Düğüm vurur, havayı Bağlar.

 

  Eger mübarek ve Sevinçli haliyle o sevgilim buraya gelirse, sen otur da seyret, bak Tanrının ne güzel İşleri var.

 

  Bir kere onun cemali parlayınca, güzellerin güzelliği Hiç KALIR. Onun güneş Gibi parlayan yüzü Karşısında Bütün Işıklar Söner.

 

  Ey Hafif kanatlı gönül kuşu git bensiz benim dilberime uç. O, DEĞER biçimlemez mücevhere selam ve sevgiler götür.

 

  Sultan Babasının tavsiyesi Ile Şam'a sales, Şems'i razı ederek Konya'ya Geri dönerler Veled.Konya'ya close by zincirli hana geldiklerinde babasını müjdelemek for Bir dervişi haberci Olarak gönderir. Mevlana, Dervişin Getirdiği müjdeyi Alınca Üstünde, Başında ne Varsa çikarip müjdeyi Getiren Dervise vegbigb.

 

   Şemsin Konya'ya Dönme şerefine Mevlana, Mesnevide ŞU gazeli Ile kutlar.

 

Onun yüzünü görünce gül Gibi açıldı, Sevindi; vuslatta ayrılık bağlarından kurtuldu, özgür Oldu.

Ey canların etrafına döndüğü Hak anka'sı, dedi, Çok ve şükür ki o Gaf Dağından Tekrar geldin.

Ey aşkın kıyamet meydanının İsrafil'i! Ey aşkın aşkı, ey aşkın gönlünün istedigi sevgili!

Ey tek güneş! Yüz binlerce Defa seni dinlemek En arzusuyla aklım Başımdan gitmişti.

Sence bilinen benim kalp sözlerimi, hep Sağlam akçe Gibi Kabil eden gonderdim.

 

  Şems'in Rahat yaşayabilmesi for Mevlana, cariye Olarak next to Yetişen Kimya Adinda ki genç ve güzel kızı Şems'e nikahladı. Ama Bu Seferde bazıları Tekrar dedikoduya başladılar. Eflakinin anlattığına Göre Şems'in met İKİNCİ gelişinde Mevlana Ile Şems, medresenin Bir odasında tam six ay Bir hücrede halvete çekildiler. Yanlarına kuyumcu Selahaddin Ile Sultan Veled'den Başkası girmiyordu. Şemsi sevmeyenler, Fırsat buldukça Onu küçümsemekten ve hakaret etmekten Geri durmuyorlardı.

 

  Şems met hakaretlere Bir Zaman katlandı, ses çıkarmadı. Ama Artık dayanamadı, Sultan Veled'e içini döktü. "Artık met Halkin kotu Behaviors Yüzünden" "Öyle Bir Yere gidecegim ki Hiç kimse Izimi bulamayacak" dedi.

 

   Buraya Kadar yazdıklarım Şems'in Makalat'ını Türkçeye çeviren Mehmet Nuri GENÇOSMAN'ın Giriş yazısından alınmıştır. Simdi Değerli okurlara Küçük bir soru yöneltmek İstiyorum. Ayşe yazıda baştan sona Mevlâna'nın Şeyhi Şems'e aşkı anlatılıyor. Ayşe Aşkla, İlahi aşk arasinda Bir irtibat kurabilir misiniz?

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )