• BIST 5.005,30
 • Altın 1075.667
 • Dolar 18.6377
 • Euro 19.6256
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 6 °C

Mayıs ayı Sivas ve ülkemizin diğer bölgelerindeki şehirlerinin gayrimenkul fiyatlarına dair rapor haberimizde yer alıyor.

Ülke olarak son dönemde en yoğun gündemlerden biri ekonomi gündemi. Her birimiz için oldukça önemli olan bu yoğun gündemde pek çoğumuzun gözü kulağı ekonomik göstergelerde. Zira bugünlerde hepimiz cebimizden çıkan paranın hesabını her zamankinden daha çok
Mayıs ayı Sivas ve ülkemizin diğer bölgelerindeki şehirlerinin gayrimenkul fiyatlarına dair rapor haberimizde yer alıyor.

Ülke olarak son dönemde en yoğun gündemlerden biri ekonomi gündemi. Her birimiz için oldukça önemli olan bu yoğun gündemde pek çoğumuzun gözü kulağı ekonomik göstergelerde. Zira bugünlerde hepimiz cebimizden çıkan paranın hesabını her zamankinden daha çok yapar olduk.

 

Tabi ki hal böyle olunca ekonomik göstergelerin fiyatlar üzerine yansıması da vatandaşlarımız tarafından ilgiyle takip ediliyor. Ekonomimiz içerisinde büyük bir paya sahip olan inşaat sektörünün göstergelerinden biri de bu sektörde alım-satımı yapılan gayrimenkullerin fiyatlarıdır.

 

Geçmişte gayrimenkul fiyatlarına ilişkin toplu bir istatistiği yapmak hem çok zaman alan bir şeydi, hem de oldukça zahmetliydi. Hal böyle olunca bu tip istatistikleri de sadece devlet kurumları yapabilmekteydi ve bu istatistikleri de gecikmeli olarak kamuoyu ile paylaşıyorlardı.

 

Ancak, mobil teknolojilerin gelişmesi ve internetin hayatımızın her alanında çok etkin bir rol oynamasından sonra insanların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için interneti kullanmalarıyla birlikte gayrimenkul ihtiyaçlarına dair ilanlara da internet üzerinden bakmaya başlamışlardır. Bu alanda pek çok internet sitesi kullanıcılarına hizmet vermektedir ve bunların büyük bir çoğunluğu da ciddi kullanıcı trafiğine sahiptir.

 

Bu noktada aklımıza bütün bu internet sitelerinde yer alan emlak ilanlarının tamamını analiz ederek ortalama bir fiyat listesi oluşturulabilir mi fikri gelmektedir. Bu sayede, elbette ki %100 doğru olmasa da belli süreler için ülkemizin belli bölgelerine ve hatta geneline dair emlak fiyatları hakkında bilgi edinmek mümkün olacaktır.

 

Bunu yapan ve gayrimenkul alanında bir arama motoru olarak çalışan bir internet sitesi var: Flatfy.

 

Flatfy’a emlak dünyasının Google’ı olarak bakılabilir. Sadece emlak ilanı araması yapabildiğiniz ve bünyesinde 1189 farklı internet sitesine ait emlak ilanı verileri olan sitemizi kullanarak pratik bir şekilde ilan araması yapabilir ve aradığınız ilanı kolayca bulabilirsiniz.

 

Flatfy’ın yukarıda da bahsettiğimiz ve haberimize konu olan hizmeti ise veri tabanında yer alan bilgileri kullanarak oluşturduğu aylık ortalama satılık ve kiralık daire fiyatlarının gösterildiği raporlardır. Bu raporların mayıs ayı için hazırlanmış olanı geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

 

Şimdi dilerseniz Flatfy’ın raporlarına birlikte göz atalım.

 

clip_image002.jpg

 

Flatfy tarafından hazırlanan raporların ilki yukarıda da belirttiğimiz gibi ortalama satılık daire fiyatlarını gösteren yukarıdaki rapordur. Bu raporda yer alan verilerin tamamı Flatfy veri tabanından alınmış olup Flatfy’da ilanı yer alan sitelerin ilan fiyatlarının ortalamaları hesaplanarak sunulmuştur. Raporda görüldüğü üzere; 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 dairelere ilişkin fiyatlar yer almaktadır.

 

Şimdi rapora daire tiplerini sırasıyla ele alarak birlikte göz atalım.

 

1+1 daireler için Sivas fiyatları hemen hemen ortalama düzeylerdedir. 13 şehir içerisinde en ucuz 1+1 ortalama daire fiyatlarına sahip olan şehrimiz Şanlıurfa iken onu Diyarbakır takip etmiştir. En pahalı 1+1 ortalama daire fiyatları ise Antalya’da ortaya çıkmış ve arkasından ise İstanbul gelmiştir.

 

Raporda Sivas için ilginç olabilecek konulardan bir diğeri ise; 1+1 dairelerin ortalama satış fiyatlarının 2+1 dairelerden yüksek olduğudur. Bu durum rapordaki şehirlerden sadece Sivas ve Ankara için geçerlidir. Bunun yanı sıra 1+1 daire fiyatları Ankara’da Sivas’tan yüksek iken, 2+1 daire fiyatlarında ise durum tersine dönmüş ve Sivas’ın 2+1 daire fiyatları Ankara’dan daha yüksek olmuştur.

 

2+1 dairelere baktığımızda en ucuz fiyatın yine Şanlıurfa’da olduğunu görüyoruz. Şanlıurfa’yı yine Diyarbakır takip etmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Sivas için 2+1 ortalama satılık daire fiyatları ise bu sefer 1+1 dairelerin fiyatlarından daha az olmuş ve ortalamanın biraz altında oluşmuştur.

 

2+1 dairelerde en yüksek fiyata sahip olan şehir ise İstanbul olmuştur. İstanbul’u İzmir takip etmektedir. 3+1 dairelerde de aynı şekilde en yüksek fiyata İstanbul sahiptir. Yine 2+1’de olduğu gibi İstanbul’u İzmir takip etmiştir. Ülkemizin en büyük 3 şehrinden 2’si olan bu şehirlerdeki fiyatların en yüksek olması oldukça normaldir. Bu şehirlerimiz üretim merkezi ve en yoğun nüfusa sahip olan şehirler olmasının yanı sıra tarihi ve turistik özellikleri ile de yoğun talep gören şehirlerdir.

 

En ucuz 3+1 dairelerde ise Şanlıurfa ile Diyarbakır yer değiştirmiştir. En ucuz 3+1 daireler Diyarbakır’da, Diyarbakır’ı ise Şanlıurfa takip etmiştir. 4+1 dairelerde de yine 1+1 ve 2+1 dairelere benzer şekilde en ucuz fiyatlar Şanlıurfa’da görülmektedir.

 

4+1 daireler için en yüksek fiyatlar şaşırtıcı bir şekilde Gaziantep’te ortaya çıkmıştır. Bu durumun nedeni olarak ise Gaziantep’te yaşayan insanların oturma alışkanlıkları ile alakalı olduğu düşünülebilir.

 

Ancak yine de doğu bölgelerinde daha geniş evler tercih edilmesine rağmen Şanlıurfa ve Diyarbakır’da Gaziantep’teki kadar yüksek 4+1 daire fiyatları yoktur. 4+1 daire fiyatlarının diğer daire tiplerine göre nispeten yüksek olduğu şehirlere Kayseri’de örnek gösterilebilir. Bu durum da yine Kayseri’de yaşayan insanların daha büyük evlerde oturmak istemelerinden kaynaklıdır.

 

18556822_445962355761716_3101572287503188434_o.jpg

 

tr.flatfy.com sitesi tarafından sunulan raporların ikincisi ise yukarıda yer alan ve aynı 13 şehrin ortalama kiralık daire fiyatlarının gösterildiği rapordur. Yukarıdaki raporda yine ilk rapordakine benzer şekilde 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 dairelerin ortalama kira bedelleri yer almaktadır.

 

1+1 dairelerin ortalama kira fiyatlarında en yüksek olan şehir Sivas olmuştur. Bu durum nispeten normal karşılanabilir. Zira, Sivas’ta 1+1 daireler yeni inşa edilmeye başlanmış ve bir çoğu site içinde lüks standartlarda inşa edilen dairelerdir. Hal böyle olunca bu dairelerin maliyetleri de nispeten yüksektir. Nitekim, bir önceki raporda 1+1 dairelerin ortalama satılık daire fiyatlarının da Sivas için nispeten yüksek olduğunu gördük. Hatta Sivas’ta 1+1 ortalama satılık daire fiyatlarının 2+1 daire fiyatlarından daha yüksek olduğu görülmektedir.

 

Buradan şu sonuç da çıkarılabilir. Sivas’ta yer alan 1+1 daireler daha az kiralanmaktadır ve talep azdır. 1+1 dairelerin arzı da Sivas’ta diğer şehirlere göre daha az olduğundan kiraların bu denli yüksek olması bir ölçüde normal karşılanabilir. Sivas ile benzer durumda olan Ankara’daki 1+1 dairelerin ortalama kiralık fiyatlarına bakıldığında bu durum daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Zira, tıpkı Sivas gibi Ankara’da da 1+1 dairelerin satış fiyatları 2+1 dairelerden yüksektir. Ancak, Ankara’da 1+1 dairelerin kiralama oranının Sivas’a kıyasla oldukça yüksek olduğu ortalama fiyatları üzerinden anlaşılabilmektedir.

 

1+1 dairelerde en ucuz kiralık fiyatlara sahip olan şehir ise ilginç bir şekilde Samsun olmuştur. Yine bu durum üzerinden de satılık daire fiyatları ile kiralık daire fiyatları arasında çok ciddi bir ilişki olmadığını anlayabiliriz. Zira, satılık dairelerde en ucuz fiyatlara sahip olan iki şehir; Şanlıurfa ve Diyarbakır ortalama kiralık daire fiyatlarında en ucuz şehir olan Samsun’dan yaklaşık 200’er TL daha yüksek kiralama bedeline sahiptir.

 

2+1, 3+1 ve 4+1 daireler için en yüksek fiyata sahip olan şehir İstanbul olurken; 2+1 ve 4+1 daireler için en ucuz kiralama bedeli Elazığ için karşımıza çıkarken, 3+1’de ise 13 şehir içerisinde en ucuz kira fiyatına sahip olan şehir Sivas’ımız olmuştur.

 

Flatfy tarafından hazırlanan bu raporları kullanarak özellikle yatırım amaçlı gayrimenkul satın alacak kişilerin bu gayrimenkulün getirisinin hangi şehirlerde daha fazla olacağını daha kolay anlaması mümkündür.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖZEL İÇERİK
  1/20
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )