• BIST 2.868,44
 • Altın 1032.475
 • Dolar 17.9408
 • Euro 18.5158
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C

KÜLTÜR ESARETİ

Talha GURBETÇİ
KÜLTÜR ESARETİ
Sosyal hayatımız içerisinde ister fert olarak, ister toplum olarak, Yaşadığımız tüm alanlarda hangi davranışımız, hangi tavrımız, hangi duruşumuz, hangi söylemimiz, ne kadar kendi bünyemize uygun, yahut değil . Şöyle baktığımız zaman alacağımız cevap çok korkutucudur. Her şeyi ile kendi özümüze uygun olarak yaptığımız ister kişisel olarak, ister toplumsal olarak kendi değer yargılarımıza uygun davranışlar olarak görmemekteyiz, yahut az olarak görmekteyiz. Üzülerek ifade edeyim olan biten çoğu şey bizden ve bizim kültürümüzden çok uzaklarda olan şeylerdir. Her tarafımız kuşatılmıştır. Yememiz, içmemiz, giyim ve kuşamımız, konuşma şeklimiz, aile yaşantımız, toplumsal reflekslerimiz, ilişkilerimiz, kısacası her şey bu kuşatılmışlıktan nasibini almaktadır. Bu kuşatma insanlarda içten içe, bir değişimi hayat biçimi olarak kabul ettirmektedir. Bu hayat biçimi şekillenirken de tamamen kendi kültürümüze uygun olmayan yeni davranış ve yaşama şekilleri yerini almaktadır.
Yukarıda açıkladığımız kültür esirliğimizden basit örneklerle konuyu biraz açalım. Kullandığımız dil Türkçe olmasına karşılık, çarşı Pazar yabancı kelimelerin istilasına uğramıştır. Tamam, amaç para kazanmak ta acaba o yabancı isimleri oraya koyarken kazandığımız paranın karşısında neler kaybettiğimizin farkında mıyız? Yeme alışkanlıklarımızı dışarıdan gelen kültür belirlemektedir. Kendi değer yargılarımıza ait olan yeme kültürümüzü kaybetmek tehlikesi ile karşı karşıyayız. Giyim kuşam derseniz, zaten tamamen batı kültürünün rüzgarına göre şekil almaktadır. Düğün, dernek, toplantı, tatil, insanlar arası ilişkiler, sosyal davranışlarımız, arkadaşlık ve aile ilişkileri ve daha sayamayacağımız kadar davranışlarımız ve hareket tarzlarımız, hemen, hemen hepsi bir kültürün esiri olmuşlardır.
Bunları niye yazıyorum. Günlük hayatımızda bu kadar iç, içe olduğumuz ve bir nevi esirleri konumuna geldiğimiz Batı toplumunun bizi her alanda sömürmesi yukarıda saydığımız kültür yabancılaşması, kendi kültürüne sahip çıkmama ve dolayısıyla onlara olan esaretimizin sayesindedir. Farkında değilsiniz belki amma, onların yanında arkasından ekonomik esaret gelmektedir. Çünkü kültür emperyalizmi akabinde ekonomik esareti körükler. Sömürü önce kültür istilası ile başlar.
Bu konuda onlarla başa çıkabilmek için birinci derecede önemli olan eğitim kurumlarının kendi kültür alt yapımıza uygun olarak şekillenmesidir. Aynı alt yapıya uygun olarak nesiller yetiştirilmesidir. Sadece onunla kalınmaması gerekir. Bütün Aile kurumları, sivil toplum örgütleri, gönüllü kuruluşlar eğitim alanında alınacak kültür alt yapımıza ait olan bu yapılanmalara destek vermelidirler. Bu tür davranışları yapan genç nesillerimiz ödüllendirilmelidir. Kendi kültürüne ait davranışlar yapmaya teşvik edilmelidir. Kuşkusuz bu alanda en büyük görevlerden birisi de Yöneten kadrolara düşmektedir. Eğitimden başlayacakları kendi kültürümüze sahip çıkma çalışmalarına her alanda olabildiğince katkı sağlamaları gerekmektedir. Böylece BASKIN KÜLTÜR olan batı kültürüne karşı mücadele başlatılmış olur. Bu mücadelenin en önemli ayaklarından birisi de kuşkusuz Medya’dır. Bu alanda yapılacak yapısal değişikliklerle Medyanın kendi Kültürümüze yönelik yayın anlayışı içerisinde olması gerektiği vurgulandığı gibi, yabancı baskın kültürlerin etkisini, reklamını yapacak yayınlardan uzaklaşması gerekir. Bu alanda yasal düzenlemeler, yapılabilir hem teşvik için, hem caydırıcılık için.
İşte o, zaman baş tarafta bahsettiğimiz yabancı kültür esaretimiz azalmaya yönelir. Kendi kültürüne sahip çıkan nesiller yetiştikçe de kendi kültürümüz sosyal hayatımızın vaz geçilmezleri arasındaki yerini alır. Böylece farkında olmadan her alanda sağlayacağımız kendimize ait yeni gelişmeler, araştırmalar, ihtiyacımız olan alanlarda kendi aletlerimizi ve kendi teknolojimizi geliştirerek, yeni bir şeyler üretmeler bizi batı esaretinden kurtarmak için yetecektir. Böyle bir uyanışın ana motorunun çok çalışmak olduğunu vurgulamak gerekiyor. Zaten çok çalışan nesillerin boş zamanı fazla kalmayacağı için, o zamanları da kendi kültürüne uygun olan yerlerde zamanı geçirmek ve hayatın her alanında kendi kültürüne ait davranışlarda bulunması kaçınılmaz olacağından, artık onların ne dilleri, ne giyim ve kuşamları ne de yeme alışkanlıkları bize tesir edemez. Çünkü artık biz kendi kalemizi kuvvetlendirmiş oluruz. Yabancı saldırıların etkisi kalmaz.
Bu baskılar bizim aile başta olmak üzere, tüm temel ögelerimizi temelden sarsmaktadır. Tv yayınları ve Sinema, bu işin öncülüğünü üzerlerine almaktadırlar. En basit mücadele şekli, en azından evlermizde olsun, bu olaylara müdahele etmekten başlar. Kumanda aleti denen araç, sizi bir çok amaçtan uzaklaştırabilir yahut bir çok amaca yaklaştırabilir. Güç sizin elinizdedir. Yeter ki, iradeniz çelik gibi olsun... Evet mücadele evlerden başlıyor. Bunu fark edelim...
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )