• BIST 96.142
  • Altın 240,917
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 14 °C

Kredi Kartı Borcu Olanlara Sevindirici Düzenleme

Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu yayımlanan tebliğle tüketicinin kart borcunun tamamını eski faiz üzerinden ödeyip hesabı kapatabileceğini açıkladı.
Kredi Kartı Borcu Olanlara Sevindirici Düzenleme

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, kredi kartı faizlerinin artık tüketici kredisi faizlerine bağlı olarak değişebileceğini belirtti. Kart borcunun tamamını eski faiz üzerinden ödeyip hesabı kapatma hakkı bulunduğuna dikkati çekti.

 

DÜZENLEME YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

 

Aydın Ağaoğlu Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, artık kredi kartı faizlerinin tüketici kredisinin faiz oranlarına göre değişkenlik göstereceğini söyledi. TCMB'nin kredi kartı işlemlerinde her yılın ocak-mart, nisan-haziran, temmuz-eylül ve ekim-aralık dönemlerinde uygulanacak aylık azami akdi ve gecikme faiz oranlarını belirlenen esaslara göre hesaplayarak yayımlayacağını belirten Ağaoğlu, "Böylelikle kredi kartı faizleri de tüketici kredisi faizlerine bağlı olarak değişebilecek" dedi.

 

BORÇ FAİZİ NASIL HESAPLANACAK?

 

Ağaoğlu, "Buna göre, lira cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranıyla ihtiyaç kredisi aylık faiz oranı yüzde 1,15 ve yüzde 1,59 aralığında ise yüzde 2,02, yüzde 1,59'dan büyük ise ihtiyaç kredisi aylık faiz oranına 43 baz puan eklenmesiyle bulunan oran, yüzde 1,15'ten küçük ise ihtiyaç kredisi aylık faiz oranına 87 baz puan eklenmesiyle bulunan oran olarak belirlenecek" şeklinde konuştu.

 

TÜKETİCİNİN ESKİ FAİZDEN ÖDEME HAKKI VAR

 

Bu noktada tüketicinin kart borcunun tamamını eski faiz üzerinden ödeyip hesabı kapatma hakkı bulunduğuna dikkati çeken Ağaoğlu, şu bilgileri aktardı:

 

"5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu 25. maddesinde faiz oranının artırılması durumunda ise bu değişikliğin hüküm ifade edebilmesi için 30 gün önceden kart hamiline bildirilmesi zorunludur. Kart hamili, faiz artırımına ilişkin bildirim tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde tüm borcunu ödeyip kredi kartını kullanmaya son verdiği takdirde faiz artışından etkilenmez. Kart hamili, talep etmek suretiyle kartı iptal ettirme ve sözleşmeyi feshetme hakkına sahiptir."

 

KART BORÇLARI BELİRLENMİŞ İSE DURUM FARKLI

 

 

Ağaoğlu, kredi kartıyla borçlanma maliyetinin yüksek olduğunu, kart borcu bulunanların tüketici kredilerindeki faiz oranının belli oranda artması veya azalması durumundan etkilenebileceklerine işaret ederek, önceden faizi belirlenmiş kart borçlarına bu tebliğ hükümlerinin uygulanmayacağını, faizin arttığı veya azaldığı dönemden sonraki borçlanmaları kapsayacağını dile getirdi.

 

Kaynak: Haberler.com

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • E-ticaret Hacmi Geçen Yıl Yüzde 42 Büyüdü24 Nisan 2019 Çarşamba 12:13
  • Dünya Ralli Şampiyonası’nda 5. Durak Arjantin24 Nisan 2019 Çarşamba 12:03
  • Kayseri Ticaret Borsası24 Nisan 2019 Çarşamba 11:53
  • Biyosad, Yeni Nesil Üretim Üssü Kurmayı Hedefliyor24 Nisan 2019 Çarşamba 11:13
  • Aoç Tarımsal Üretim Alanı Kiralayacak24 Nisan 2019 Çarşamba 10:33
  • Epdk Kararı24 Nisan 2019 Çarşamba 09:23
  • Spot Piyasada Elektrik Fiyatları23 Nisan 2019 Salı 14:53
  • Spot Piyasada Doğal Gaz Fiyatları23 Nisan 2019 Salı 14:44
  • Bakan Dönmez, Koltuğunu İlkokul Öğrencisi Mustafa'ya Devretti23 Nisan 2019 Salı 14:23
  • Fiat Motor Sporları, Yeniden Urfalılar İle Buluştu23 Nisan 2019 Salı 13:23
  • Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0 505 152 45 78