• BIST 95.953
 • Altın 238,393
 • Dolar 5,8268
 • Euro 6,5545
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 12 °C

KARŞILIKLI ANLAYIŞ HERKES İÇİNDİR

Talha GURBETÇİ
KARŞILIKLI ANLAYIŞ HERKES İÇİNDİR
Ülkemiz insanlarının en çok ihtiyaç hissettiği, bizlere şu an lazım olacak en önemli şey karşılıklı anlayıştır. En çok şikayet edilen konuların başında gelmektedir, anlaşılmamak, yanlış anlaşılmak, yanlış değerlendirilmek. Bütün bunların sebebi konuştuğumuz kelimelerin, cümlelerin, içerdiği anlam itibarı ile birileri tarafından yanlış anlaşılması veya bizim yanlış şeyler söylememiz, içerdiği manaları anlatamamak veya bizim anlatmak istediğimiz anlamları ifade eden kelimeleri , cümleleri kuramamaktır.
Dolayısıyla anlaşılmak veya anlaşılmamak hem sözü ifade etmeye çalışan kişi açısından, hem de o sözün muhatabı olan kişinin anlama durumundan kaynaklanmaktadır. Bazen her iki taraf açısından da bulunduğu konum, her iki tarafında sinirli, sakin, öfkeli, neşeli, v.b. durumların olması da söylenen sözün anlamını değiştirmekte veya sözün muhatabı açısından da sözün anlama durumunu etkilemektedir. Demek ki; hem sözü söyleyenin hem o sözün muhatabının sakin, sabırlı bir şekilde olması yanlış anlamaların önüne geçecektir. Buna bağlı olarak, toplumda yanlış anlaşılma şikayetleri azalacaktır. Gerçi , Ülke insanının çoğunun tüm ömrünün konuşmalarını bin kelime civarında oluşan bir alfabe ile ifade ettiğini düşünürsek; işin ne kadar zor olduğunu da belirtmemiz lazımdır. Bu kelime kullanımının az olması meselesi; anlaşılma şikayetlerinin devam edeceğinin bir göstergesidir.
Bütün bunlara rağmen yine de yanlış anlaşılmanın önüne geçmek için insanların çaba sarf etmesi gerekmektedir. Konuşan ve yazanların daha açık, anlaşılır ifadeler kullansınlar. Anlaşılmayacağına inandıkları ifadelerini, daha anlaşılır hale getiren kelime ve cümlelerle ifade etsinler. Dinleyenler de; dinleme işlemini gerçekleştirirken, daha sakin olarak anlamadığını zannettiği ifadeleri tekrar dinlesinler. Açık bir şekilde anladığına inandıktan sonra değerlendirme yapsınlar. Anlamadılar ise; karşısındaki insandan tekrar anlatmasını ifade etsinler. Böyle olunca; hem düzgün ve doğru şeyleri kendisi yanlış anladığı için; alay edilmekten kendini kurtarır. Hata yapmaz, yanlış yorumlamalara girmez. Hem de karşı tarafı daha net şekilde anlamış olur. Anladığı , düzgün ifadelere de ona göre; anlayarak, cevap verir. Her türlü dikkat gösterilerek, ifadeler anlaşılmaya, çalışılıp ve cevap verilmeye çaba sarf edilmiş ise; karşılıklı anlayış sağlanmış olur.
Hala yanlış anlaşılmaktan söz ediliyorsa; onun altında yatan sebepler başkadır. İşte o zaman aynı dili, aynı kelimeleri, aynı ifade şekillerini kullanmamıza rağmen anlaşılamıyorsa; orası sözün bittiği yerdir. Farklı şeyler, aramak gerekir. Biz toplumumuzda insanlarımızın birbirlerini anlayan, her zaman o anlayış içerisinde olması gereken insanlar olarak görmek istiyoruz. Yanlış anlaşılmaların bitmesini istiyoruz. Söylenen şeyler hoşumuza gitmese bile; doğru ve düzgün ifade ediliyorsa anlamamız gerekir. Sonra düzgün ve hatasız şekilde söylenen ifadelerden bile; yanlış anlamalar çıkarırız ki; işte o tehlikeli bir durumdur.
Öyle bir durumu hiç bir zaman istemeyiz. Son günlerde, kendisinin anlaşılmadığını veya arkadaşlarını anlayamadığına yönelik eleştiriler bir hayli fazlalaştı. Hatırlatalım dedik… Dili iyi kullanmak; insanlarımızın önemli görevlerinden bir tanesidir.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 505 152 45 78