• BIST 96.170
 • Altın 239,209
 • Dolar 5,8283
 • Euro 6,5591
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 13 °C

Kangal Rüzgar Enerji Santrali Açıldı

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz memleketi Sivas'ın Kangal ilçesinde, 22 türbinden oluşan 44 megawatt güce sahip olan Kangal Rüzgar Enerji Santrali'nin açılışını yaptı.
Kangal Rüzgar Enerji Santrali Açıldı

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz memleketi Sivas'ın Kangal ilçesinde, 22 türbinden oluşan 44 megawatt Güce sahip olan Kangal Rüzgar Enerji Santrali'nin açılışını yaptı. 

 

sivasbultemni.com, sivasbultejni.com, sivasbulten.com, sivasbulten9i.com, sivasbultenoi.com, sivasbulten8i.com

Çeşitli incelemelerde bulunmak ve açılışlara katılmak üzere özel uçakla Sivas'a gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ı Sivas Nuri Demirağ havaalanında il protokol üyeleri karşıladı. Bakan Yılmaz, daha sonra Kangal-Gürün ilçeleri arasına kurulan Kangal Rüzgar Enerji Santrali'nin açılışını gerçekleştirmek için bölgeye geçti. Açılış programına Bakan Yılmaz'ın yanı sıra, 5'inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır, Sivas Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih AyhanGürün Kaymakamı Kürşat GüleryüzGürün Belediye Başkanı Nami ÇiftçiKangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk,Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, şirket yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışta konuşan Bakan Yılmaz,Türkiye'nin en büyük ihtiyacının enerji olduğunu ifade etti. Türkiye'de cari açığın olduğunu ve enerjiyi dışarıdan aldıklarını belirten Bakan Yılmaz, "Enerjiyi çeşitlendirip cari açığımızı düşürmek öncelikli gereklerden birisi. Enerjide çeşitliliği artırmak ve enerjide kendi kendimize yeterli hale gelmek.Türkiye büyüyor, gelişiyor büyüyen ve gelişen Türkiye'nin en çok ihtiyaç duyduğu şey enerji. Enerji yoksa üretim yok, üretim yoksa büyüme yok. Enerji olmazsa hiçbir şey olmaz. Enerji günümüz dünyasının en stratejik alanlarından birisidir. Ortadoğu ateş çemberine dönmüşse, eğer her yerde kavga varsa bilinki bu kavganın bir nedeni de Ortadoğu'nun enerji kaynağı olmasındandır. Eğer Ortadoğu enerji kaynağı olmasaydı o zaman bilin ki bu kavgaların hiç birisi yapılmazdı. Bizim dönemimizde yeterli seviyede elektrik enerjisi üretim kapasitesi oluşturulmasına, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine, yenilenebilir enerji kaynaklarının üretiminin ve dağıtımının verimlilik içinde yapılmasına büyük önem verdik" dedi.

DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMAMIZ LAZIM

Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerinden bahseden Bakan Yılmaz şunları söyledi: "Türkiye'yi 10'uncu büyük ekonomi yapmak, dünya içerisinde bunu yapabilmek için enerjide güçlü olmamız lazım, enerjide kendine yeterli hale gelmemiz lazım, enerjide dışa bağımlılığı azaltmamız lazım. Bu yüzden yenilenebilir enerji kaynaklarından üretimi teşvik etmeye başladık. Enerji verimliği stratejisini hazırlayarak uygulamaya koyduk. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını en üst düzeyde değerlendireceğiz. Hükümet olarak enerjide dışa bağımlığı azaltmak için, enerji kaynaklarında çeşitliliği artırmak en önemli önceliğimizdir. Bugün ortaya çıkan bu eserde kararlığımızın neticesidir."

ENERJİ KAYNAĞI ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRMAK ZARURETTİR

Enerjide dışa bağımlılığı azalttıkları ölçüde tam bağımsız ülke olacaklarını söyleyen Bakan Yılmaz, "Bu konuda politika ve strateji üretmek için ilgili kurumlarımız gayret göstermektedir. Özel sektörümüz kendi üzerine düşeni yapmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma için enerji arz güvenliğini sağlamamız gerekmektedir. Petrol ve doğalgaz gibi fosil bazlı enerji kaynakları biliyorsunuz ki Türkiye'de yok veya çok az. Bizim gibi ülkelerde yenilenebilir enerji kaynaklarından azami faydalanmamız lazım. Türkiye her yıl 120 milyon ton petrole eş değer enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Petrol varlığımız bu ihtiyacı karşılamaktan herkesin bildiği gibi çok uzaktır. Üreten ve büyüyen Türkiye'nin enerji ihtiyacının çok büyük bir bölümü petrol ve doğalgaz ithalatıyla karşılanmaktadır. Bu ihtiyaçlarımızı Rusya'dan,İran'dan, Cezayir'den, Nijerya'dan alıyoruz. Bunu gittikçede çeşitlendirmek istiyoruz. Üretirken ve büyürken petrol ve doğalgaza olan gereksinimde artmaktadır. Bu bağımlılığı azaltmak ve enerji kaynağı çeşitliliğini arttırmak, aynı zamanda dış ticaret açığımız içinde dengemiz içinde bir zarurettir" ifadelerini kullandı.

RÜZGAR SANTRALLERİ SAYESİNDE 600 MİLYON DOLAR AZ DOĞALGAZ İTHAL ETTİK

Rüzgar santralleri sayesinde 2013 yılında 600 milyon dolar daha az doğalgaz ithal edildiğini söyleyen Bakan İsmet Yılmaz, "2023 hedeflerine ulaşmak ve kalkınma planlarında yer alan politikaların daha etkin kullanılması amacıyla ilk defa 10'uncu Kalkınma Planı'nda 25 öncelikli dönüşüm programı belirledik. Belirlenen öncelikli dönüşüm programları içerisinde bu yatırımlarda ilgili olanlardan üretimde verimliliğin artırılmasını programladık. İthalata olan bağımlılığın azaltılmasını programa aldık. Her alanda yurtiçi tasarrufları artıracağız ve israfı da önleyeceğiz. Enerji alanında da israfı önlememiz lazım. Yerli kaynaklara dayalı enerji üretim programımız var ve enerji verimliliğinin geliştirilmesi programımız var. Enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına yönelik enerji ham maddeleri ve jeotermal kaynak arama yatırımları için ayrılan kaynakları önemli oranda da arttırdık. Cari açığı daha düşük seviyelere indirmek ve enerjide dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla yerli ve yenilebilir enerji kaynaklarının enerji arzı içindeki payının artırılmasına ve nükleer santrallerin kullanılmasına yönelik çalışmada başlattık. Türkiye'yi bir enerji ağının kesişme noktası yapıyoruz" dedi.

TESİS, 150 BİN NÜFUSLU BİR KENTİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Türkiye'nin en büyük rüzgar enerji santrallerinden birisini açtıklarını belirten Bakan Yılmaz, "Bu tesis, 128 megawattlık kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük santrallerinden birisidir. Bugün onun 3'te birini açıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl geri kalan bölümü de tamamlanacak. Yaklaşık 180 milyon avro yatırım bedeliyle tamamlanacak. ve o zaman bu Kangal'ın nesi var denildiğinde, Kangal'ın rüzgarı da para ediyor diyeceğiz. İşte Gürün'den Kangal'a doğru esen, Kangal'dan Gürün'e doğru Esen Rüzgar da para ediyor diyeceğiz. Birinci bazda öngörülen üretimin 38 bin haneyi yani 150 bin nüfuslu bir kentimizin ihtiyaç duyduğu elektriği karşılayacaktır. Bu aynı zamanda yılda yaklaşık 55 bin ton karbon salınımı da önleyerek çevreninde kirlenmesini engelleyecektir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan İsmet Yılmaz ve beraberindekiler açılış kurdelasını keserek santralin açılışını gerçekleştirdi. Daha sonra tesis alanına fidan diken Bakan YılmazGürün ilçesine hareket etti. İnternet Sivas, Sivas haber, Akıncılar haber, Altınyayla haber, Divriği haber, Doğanşar haber, Gemerek haber, Gölova haber, Gürün haber, Hafik haber, İmranlı haber, Kangal haber, Koyulhisar haber, Şarkışla haber, Suşehri haber, Ulaş haber, Yıldızeli haber, Zara haber

haber, Milli, Savunma, Bakanı, Yılmaz, Sivas, ta, Rüzgar, Enerji, Santrali, Açtı, haberler, haberi, haberleri, HABER, HABERLER, Nami Çiftçi, Kangal, Esen Rüzgar, Kürşat Güleryüz, Orta Doğu, Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Bakan Yılmaz, Cevdet Yılmaz, Salih Ayhan, Bakanı Yılmaz, İsmet Yılmaz, Mustafa Aydın, Rusya Federasyonu, Rusya, Nijerya, Gürün, Güce, Cezayir, İran, Sivas

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 505 152 45 78