• BIST 3.534,49
 • Altın 1025.594
 • Dolar 18.5822
 • Euro 18.3865
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 15 °C

İSA Mesih Gelecekmi?

Bekir ÇÖL

Tarih boyunca insanoğlunun kurtarıcı bekleme alışkanlığı hep devam etmiştir. Bu alışkanlığa bağlı olarak Yahudiler, Hz. İsa zannederek havarilerden birini çarmıha gerdikten üç gün sonra gittiklerinde çarmıh ta kimseyi bulamadılar ve Hz. İsa (Mesih) kendini kurtardı geri gelecek diye beklemeye başladılar. “Mesih gelecek, insanlığı kurtaracak” fikri böylece revaç bularak devam etti.

 

    Hazreti Peygamberin risalti ile Yahudi ve Hıristiyanlarla tanışan Müslümanlar Mesih konusunda onlardan bilgi almaya başladılar. Kur’an-ı kerim de Hz. İsa hakkında çok geniş bilgi verilmesine ve öldüğü de üç tane ayette bildirilmesine rağmen, bir kısım insanlar, onun ölmediğini, göğe çekildiğini ve kıyamete yakın Şam’da ki beyaz minareye ineceğini, Haç’ı kıracağını, Domuzu öldüreceğini ve cizyeyi kaldıracağını” iddia etmişler ve bu sözü Peygamberimizin sözüymüş gibi hadis kitaplarına geçirmişlerdir. Bu iftirayı Peygamberimize atanlar, Peygambere gelen Kur’an da böyle bir bilgi verilmediğini, Kuran’a zıt olan böyle bir sözü Peygamberin söylemeyeceğini idrak edememişlerdir.

 

 

 

  Şimdi yukarıda ki sözün niçin hadis olamayacağını ve hangi konular da Kur’an-a zıt düştüğünü anlamaya çalışalım:

 

 

1-    Hz. İsa yeniden gelemez, çünkü: Hz. İsa Semaya yükselmiş olsa da ölmüştür. Bu hususu Kur’an açıkça zikrediyor: “O zaman Allah “Ey İsa! Demişti, “Seni ben ölüme yollayacağım ve katıma yücelteceğim.” (Al-i İmran 55) “Ben onlara bana emrettiğin, “Benim Rabbim ve sizin Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin!” demekten başka bir şey söylemedim. Ve onların arasında yaşadığım sürece yaptıklarına şahitlik ettim. Fakat ne zaman ki sen benim canımı aldın, artık onların gözetleyicisi yalnızca sen oldun. Zaten sen, her bir şeye ta özünden şahitsin.” (Maide 117) Görüldüğü gibi bu iki ayette Hz. İsa’nın öldüğü açıkça bildirilmektedir. Konu ile ilgili üçüncü ayette ise, “ (Ey Peygamber!) biz senden önce yaşamış hiçbir insana ölümsüzlük bahşetmedik.” (Enbiya 34) Buyrularak Hz. İsa dahil Peygamberimizden önce yaşayan herkesin öldüğü bildirilmiştir. Sahih diye rivayet edilen ve Hz. İsa’nın ölmediğini bildiren söz bu ayetlere zıttır, Allah’ın Resulü de Kur’an-a zıt bir söz söylemez.

 

2-    Yine Hz. İsa kıyamete yakın gelemez çünkü: Ahzap suresi, 40. ayette, “ (Ey müminler!) Muhammed sizin erkeklerinizden her hangi birinin babası değildir; fakat o Allah’ın Resulü ve Peygamberlerin sonuncusudur. Ve zaten Allah her şeyi en ince ayrıntısına kadar bilmektedir.” Görüldüğü gibi Kur’an da Peygamberimizin son Peygamber olduğu açıkça bildirilmiştir. buradan çıkan sonuç ta kıyamete kadar başka bir Peygamber gelmeyecek dektir. Sahih hadis diye rivayet edilen söz bu ayete de zıttır, Kur’an-a zıt olan söz hadis olamaz.

 

3-    Hemen birilerinin şöyle itiraz ettiklerini duyar gibiyim: “Sen öyle diyorsun ama Hz. İsa gelecek ama Peygamber olarak gelmeyecek, hatta Mehdinin arkasında namaz kılacak ve Hanefi mezhebine göre amel edecek.” Tabi bu kadar saçmalığı bizimkiler ilave ediyorlar. Çünkü bu sözlere de hadis deseler, kimseyi inandıramazlar. Yüce Allah Kur’an-ı keriminde Hz. İsa’dan bahsederken, Şöyle buyurur: “O’nun adı İsa Mesih olacak, dünya ve ahir ette gözde ve Allah’a yakınlardan biri olacak. O beşikte ve erişkin iken insanlarla konuşacak ve Salihlerden olacak. (Allah), İsa’ya kitabı, hikmeti, Tevratı ve İncil’i öğretecek, üstelik onu İsrail oğullarına elçi yapacak. İsa, onlara şöyle diyecek: “Ben size Rabbimden bir mesaj getirdim. Size çamurdan kuşa benzer bir maket yapar ve ona üflerim, Allah’ın izniyle kuş oluverir. Körleri ve cüzamlıları iyileştirir, yine Allah’ın izniyle ölüleri hayata döndürürüm. (Al-i İmran 45-46-47-48-49 ayetler) Daha bir çok ayette Yüce Mevla, Hz. İsa’yı böyle medh ederken, birilerinin çıkıp “Hz. İsa kıyamete yakın gelecek ama Peygamber olarak değil, bir nefer olarak gelecek ve Hanefi mezhebine tabi olacak” deme cüretini kim gösterebilir? Ülülazım bir peygamberi, Peygamberlikten kim, nasıl azledebilir. Allah’ın överek yücelttiğini kim aşağılara indirebilir? Yine Yüce Allah, Bakara, 285 ayetinde, “Onun elçilerinden hiçbiri arasında ayırım yapmayız.” Buyurduğu halde, hangi akıllı çıkarda Hz. İsa’yı, Allah’ın seçtiği bir Peygamberi Hanefi mezhebine tabi bir nefer yapabilir?

 

4-    Son olarak, hadi bu deliller yok ve o bahsedilen sözü de hadis olarak kabul edelim. “Hz. İsa gelecek, Haçı kıracak, Domuzu öldürecek ve cizyeyi kaldıracak.” Şimdi bu sözden ne anlamalıyız? Hz. İsa geldi, Hıristiyanların istavroz çıkardığı Haçı kırdı, bunun İslam âlemine ne gibi bir faydası olacak? Domuzu veya bütün domuzları öldürdü. O zaman İslam âlemi şu anki gördüğü zulümlerden kurtulmuş mu olacak? Cizyeyi kaldırdı. Cizye nedir? Müslümanların, Hıristiyanlardan aldığı cizye mi; yoksa Hıristiyanların bütün Müslümanlara uyguladığı sömürüyü mü kaldıracak?

 

 

 

  Evet Peygamberimiz hakkında öyle sözler uydurmuşlar ki, kendisine kitap ve hikmet verilmiş bir Peygamberin söylemeyeceği anlamsız şeyleri ona iftira ederek söyledi diye iddia etmişlerdir.

 

Haber sitemizde  yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )