• BIST 3.484,42
 • Altın 1028.817
 • Dolar 18.5706
 • Euro 18.4221
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 9 °C

İSA-MESİH GELDİ Mİ?

Bekir ÇÖL

 

   Hicri tarih olarak sekizinci asırda dillendirilmeye başlanan, İsa gelecek, Mehdi gelecek fikri birbirlerine at başı yakınlıkta devam etmiş, şimdiye kadar yüzlerce Mehdiliğini ilan eden olduğu gibi; bir o kadar da Mesih olduğunu söyleyen çıkmıştır.

 

Sabatay Sevi

 

  Mesih olduğunu iddia edenlerin en meşhurlarından biri, İspanyadan sürülüp, Osmanlıya sığınan, Yahudi bir ailenin çocuğu olan ve İzmir’den çıkan Sabatay Sevi’dir. (1626) S. Sevi’nin Mesih’liğini bir kısım Hahamlar reddederken çoğunluğu kabul eder. Osmanlı, Macaristanlı ve Polonyalı Yahudilerde onun Mesih olduğuna inanırlar. Çokça taraftar toplaması, Kudüs Sultanı olduğunu iddia etmesi ve daha birçok sebep yüzünden Osmanlı Padişahı, S. Sevi’yi tutuklatıp Edirne de sorguya çekti. Sevi, İdam edileceğini anlayınca Müslüman olarak Aziz Mehmet Efendi adıyla saraya kapıcı başı oldu. Sevi, daha çok Bektaşi tekkelerine devam ederek kendini kamufle etti, bağlılarına verdiği gizli ilimlerle kendine göre bir Yahudi inancı geliştirdi ve tabilerine gizliden gizliye böyle yaşamalarını tembihledi. Osmanlı topraklarına ektiği fitne tohumu yeşerdi, meyvesini verdi, bugün dahi o fitnenin zararlarını çekmeye devam ediyoruz.

 

Mesih MOON

 

1954 yılında Kuzey Kore’den, Güney Kore’ye kaçan Rahip Sun Myunk Moon tarafından kurulan bir tarikattır. Moon, gençliğinde Hz. İsa’nın kendisine görünerek, kendisini Mesih seçtiğini ve eşiyle birlikte günahsız, insanoğlunun gerçek ebeveynleri olduklarını, İsa’nın yarım bıraktığı işleri tamamlamak için geldiğini söylemiştir. Moon, kendisine inananlardan topladığı yardımlarla çok büyük bir ekonomik güç haline geldi, öyle ki, Amerikan ekonomisini sarsacak kadar bir güce sahip oldu. Bu yöntemleriyle kendinden sonra türeyen cemaat ve tarikat yapılanmalarına örneklik teşkil etti ve hala bu tesirini devam ettiriyor.

 

Mesih Hasan Mezarcı

 

Dini bilgisi ve güzel konuşması ile tanınan Mezarcı, önce Milletvekili oldu, sonra yurt dışında kaldı ve aklına nerden esti ise birdenbire Mesih olduğunu ilan etti. Sarı saçları ve sarı beyaz karışımı sakalıyla kendini Mesih figürlerine benzeten Mezarcı, Mesih olduğunu şöyle ifade ediyordu: “Hasan Mezarcı öldü, Allah rahmet eylesin, günahıyla, sevabıyla onu defnettik. Ben o Meryem oğlu İsa’yım ve inananlarım, havarilerim meydana gelmiş,  dua ediyoruz. Cenabı Allahın verdiği güç nispetinde vazifemizi yapmaya devam ediyoruz.”

 

Kendini Mesih zanneden bir vatandaş:

 

  Elli yaşlarda, uzun boylu, uzun saçlı ve sakallı bir kişi İstanbul’da ki Yeni Caminin önüne durmuş, şöyle sesleniyor: “Kıyamet mesafesi çok daraldı. Zaten çok yakında Yüce Allah’ın kopacağını bildirdiği kıyamet gerçekleşecek. Bu benim size hatırlatma tebligatım. Yarında buradan devam edecek İnşallah” diyerek oradan ayrılıyor.

 

Türkiye dışında çıkan ve hala Mesih olduğunu söyleyenler:

 

Wayne Bent

Tanrı’nın kendisiyle konuştuğunu ve onu Mesih ilan ettiğini söylüyor. Diğer kişiliği de Melek Mikail’miş.

 

Vissarion

Ortodoksluk ve Budizm karışımı bir tarikat kurup kendini Tanrı ve Mesih ilan etti. Takipçilerine et yemeyi yasakladı.

 

Charles Manson

Ünlü seri katil de kendini Tanrı ve Mesih ilan etti. Günümüzde bağlıları artmaya devam ediyor.

 

Shoko Asahara

Kendini Hz. İsa olarak tanıtıyor. Dünyanın sonunun Yahudiler ve İngiltere kraliyet ailesi tarafından getirileceğini söylüyor.

 

Apollo Kuiboloy

Filipinli bu adam da Tanrı’nın oğlu Mesih olduğunu iddia ediyor. İnsanların beynini yıkamakla suçlanıyor.

 

İnri Cristo

Zengin bir Mesih: Dünyayı dolaşıp kendinin Hz. İsa olduğunu söylüyor. Takipçilerinin çoğu genç ve güzel kadınlar.

 

Mitsuo Matayoshi

Kendisi Japonya’da seçimlere katılmış bir Mesih iddiacısı. Çok sert söylemlerle ortaya çıktı. Ancak seçimi kazanamadı.

 

Jehovah Vanyoni

Kendisini Tanrı’nın oğlu Mesih kabul eden bir Zenci: 25 karısı ve 95 çocuğu var. Aidisin tedavisini bildiğini söyleyip para istiyor.

 

Osgar Ramiro Ortega-Fernandez

Obama’yı, şeytan, kendisini de Tanrı Mesih ilan ederek Beyaz Saraya saldırıda bulundu, yaralanan olmadı.

 

 Bu konuda son sözü, sevdiğimiz bir Sıvasalı söylemiş: “Kur’an-a göre ahır zamanda beklenen Mehdi ve Mesih gelmiştir. İsmi de Hazreti Muhammed’dir. (İhramcı Zade İsmail Hakkı)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )