• BIST 93.616
 • Altın 208,990
 • Dolar 5,3413
 • Euro 6,0898
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 4 °C
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • Gazeteler Bugün Ne Yazdı!
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • Gazeteler Bugün Ne Yazdı!

İnönü konağı tartışmaları bitmiyor!

MÜSİAD Sivas Başkanı ve Sivas Barosu Önceki Başkanı Av Mustafa Coşkun İnönü Konağı’nın ‘Hakim Evi’ne dönüştürülmesi ile ilgili alınan karara ‘Bu yanlıştan dönülmeli’ diyerek tepki gösterdi.
İnönü konağı tartışmaları bitmiyor!

MÜSİAD Sivas Başkanı ve Sivas Barosu Önceki Başkanı Av Mustafa Coşkun İnönü Konağı’nın ‘Hakim Evi’ne dönüştürülmesi ile ilgili alınan karara ‘Bu yanlıştan dönülmeli’ diyerek tepki gösterdi.

Coşkun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı yaptığı dönemi de hatırlatarak, “Cumhurbaşkanımız sarayları, köşkleri, konakları halka açmıştı. Biz de tersine halka kapatıyoruz” dedi. Mustafa Coşkun, konunun yeniden İl Genel Meclisi Toplantısı gündemine alınarak müzakere edilmesi gerekliliğini savundu.

İl Genel Meclisi Şubat Ayı toplantısında, İnönü Konağı’nın Hakim Evi’ne dönüştürülmesi ile ilgili tepkiler sürüyor. Son olarak Müstakil İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Sivas Başkanı Av. Mustafa Coşkun da bir açıklama yaparak tepkisini dile getirdi.

Konuyla ilgili Sivas Bülteni’ne konuşan Coşkun, “Alınan kararla ilgili haberleri duyunca yetkililerden bilgi alma ihtiyacı hissettim. İl Özel İdaresi Genel Sekreterini, Belediye Başkanımızı, Milletvekillerimizi, Ak Parti İl Başkanını ve İl Genel Meclisi Üyelerini telefonla aradım. Aldığım duyumların doğru olduğunu öğrenince konuyu çok sayıda hemşehrimizle tartıştım. Hemen hemen istisnasız bütün Sivaslıların bu kararı yanlış bulduklarını söylediklerini görünce bir araştırma yaptım. İl Genel Meclisi Üyesi arkadaşlarımla görüştüğümde, çoğunun bu konudan haberdar olmadığını, bir kısmının kısmen haberdar olduğunu, bir kısmının ise bu konunun oylanmadığı, kesinleşmediği ve ilerde karara bağlanacağı gibi bir kanaatte olduğunu öğrendim” dedi.

KONU ‘OLDU BİTTİYE’ GETİRİLMİŞ

Bu istişarelerin ardından İl Genel Meclisinde konunun tartışmaya açılmadığını, yeterince müzakere edilmeden karara bağlandığı sonucuna vardığını ifade eden Av. Mustafa Coşkun, “Meclis Üyelerine önceden bilgi vererek bu konuları düşünmeleri, Sivaslılarla istişare etmeleri konusunda bir fırsat verilmemiş. İl Genel Meclisinin üyelere önceden gönderilen gündeminde yer verilmemiş, toplantı sırasında ek gündem olarak gündeme alınmış. Son derece aceleye getirilerek ‘oldu bittiye’ getirilmiş” diye konuştu. Sivaslıların uzun süredir çeşitli amaçlarla kullandığı konağın Sivas halkının elinden alınarak herhangi bir kuruma verilmesi konusunun acil bir konu olmadığını vurgulayan Coşkun, kapsamlı bir istişare yapılması gerektiğini kaydetti.

YANLIŞ VERİLMİŞ BİR KARAR

Alınan kararın hem usul hem de esas yönünden yanlış olduğuna dikkat çeken MÜSİAD Sivas Başkanı Coşkun, “Bu Konağın Sivas halkının kullanımına tahsisinden asla vazgeçilmemelidir. Bu konak ve arsasını, bahçesini Sivas halkı kullanmalı. Temel ilke bu olmalı. Burası ya bir sosyal tesis olarak Belediye ya da İl Özel İdare tarafından işletilmeli ya da yeme-içme alanında Sivasımızda markalaşmış bir ya da birkaç firmaya tahsis edilmeli” ifadelerini kullandı. Bu tür mekanların halkın kullanımından alınarak belli bir zümre, veya belli bir kuruma tahsis edilmesinin adil olmadığını bildiren Coşkun şöyle devam etti:

“Sivas’ta bugün itibariyle 30’a yakın hakimimiz var. Bir o kadar da savcımızın olduğunu düşünürsek, Sivas’ın en büyük konağının çok az sayıdaki bir meslek grubuna tahsis edilmesi de adaletli değil. Bu şu anlama geliyor. Burası kullanılmayacak ya da çok az kullanılacak demektir. Bu da hem kaynak hem de zaman israfıdır. Bilindiği gibi son dönemde bu konak restorasyona alınmıştı. Bu restorasyon için 500 bin TL’ye yakın bir kaynak aktarıldı. Bu kadar harcama yapılan ve Sivas halkına hizmet verme amacıyla harcanmış paranın, harcama yapıldıktan sonra Hakimevi olarak tahsis edilmesi de adaletli değil. Halkın malı olan ve kullanımına tahsis edilen bu tür mekanlar hiçbir kurum veya kuruluşa verilmemeli. Bu kurumun adı önemli değil. Herhangi bir meslek grubu ya da kurum çalışanlarının münhasıran kullanımına tahsis edilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. “

KONAĞIN TARİHİ GEÇMİŞİ DİKKATE ALINMALI

İnönü Konağı’nın 19. Yüzyılda Göğdünlüoğulları tarafından yaptırıldığını ve az sayıda kalmış sivil mimari örneklerinden biri olduğunu söyleyen Coşkun “Bu konak uzun yıllar müze olarak kullanıldı. Mülkiyeti Sivas Belediyesine ait iken yaklaşık on yıl önce İl Özel İdaresine devredildi. Yani bu konak Sivas halkının ortak malıdır ve Sivas halkı tarafından kullanılmalıdır” dedi.


 

ATIL KONAKLAR DEĞERLENDİRİLMELİ

Coşkun, Sivas’ta atıl durumda bulunan ya da restorasyona ihtiyacı olan Sivas konaklarının kurum ve kuruluşlarca ele alınarak Sivas’a kazandırılmasını istediğini dile getiren Coşkun şunları söyledi:

“Gerek resmi kurumlarımız, gerekse meslek odalarımız bu konakları alsınlar ve gerekli hibelerden, teşviklerden yararlanarak restore ettirerek, yine kendi meslektaşlarının kullanımına açsınlar. Bu yeme içme mekanları olur, bir kısmı müze olur. Yani hem kültürümüze hem turizme hizmet edilmiş olur. Hem de tarihi eserler, tarihimiz, bizim mimari değerlerimiz korunmuş olur. Böylece resmi ve özel kuruluşlarımız da büyük bir hizmete imza atmış olurlar. Sivas’a bir tarihi eseri kazandırmış olurlar. Aynı şekilde eğer hakimlerimiz ve savcılarımız da böyle bir amaç güdüyorlarsa, restorasyonu yeni bitmiş ve Sivas halkı tarafından kullanılan konağı hakimevine dönüştürmek yerine bu atıl konaklardan birini satın alarak restore ettirip oraları kendi amaçları doğrultusunda kullanmalıdırlar.

HAKİM VE SAVCILARIMIZ DA RAHATSIZ OLACAKLAR

Ayrıca ben bir hukukçuyum. Ailemde üç hukukçu var. Önceki yıllarda iki dönem Baro Başkanlığı yaptım. Bir hukukçu olarak aynı yargı faaliyeti içinde bulunduğumuz hakimlerimiz ve savcılarımızın da böylesine adaletsiz bir uygulamadan rahatsız olacaklarını düşünüyorum. Yani böylesine toplumsal adaleti zedeleyici, Sivas halkını yaralayıcı, vicdanları kanatıcı bir uygulamayı hakimlerimiz ve savcılarımızın içlerine sindirebileceklerini düşünemiyorum. Yargı mensuplarının en kısa zamanda yapılan bu tahsis olayını İl Genel Meclisi Başkanlığı ya da İl Özel İdaresine başvurarak uygun görmeyeceklerini ve dolayısıyla bu konağı Hakimevi olarak kullanamayacaklarını bildirmelerini bekliyorum. Gerek Cumhuriyet Başsavcımıza gerekse Adalet Komisyonu Başkanımıza yakışan davranışında bu olduğu kanaatindeyim. ”

MEYDANDA OYLAMAYA SUNULSUN

Meslektaşlarını yakından tanıdığını ve bu mekanı kullanmayacaklarını, dolayısıyla buranın atıl kalacağını belirten Av. Mustafa Coşkun, “bu yanlıştan dönülmeli” dedi. Coşkun şu ifadelere yer verdi:

“Meclis üyesi arkadaşlarımızın yanı sıra, AK Parti İl Başkanımızın, Milletvekillerimizin böyle bir karardan haberdar olmadığını öğrendim.İl Genel Meclisi Ak Parti Grubunda da tartışılmamış. Buna da çok üzüldüm. Bu karardan Sivas halkı memnun diyenler varsa bir önerim olacak. Cumhuriyet Meydanı’na bir sandık koyalım. Böyle bir kararı onaylayıp onaylamadıklarını Sivas halkına soralım. Bu önerimi yetkililerimiz uygun bulmuyorsa başka bir öneride daha bulunayım: Mart ayında yapılacak İl Genel Meclisi Toplantısında bu konuyu yeniden gündeme alalım. Tekrar müzakere edip tekrar oylayalım. Bu konu tekrar gündeme alınırsa aynı kararın verilmeyeceğini hatta ezici bir çoğunlukla tam tersine bu tahsisin iptal edileceğini düşünüyorum.”

ERDOĞAN HALKA AÇTI, BİZ KAPATTIK

MÜSİAD Sivas Başkanı Mustafa Coşkun, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Belediye Başkanlığı dönemini de hatırlatarak, “Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda bu tür sarayları, köşkleri, konakları halka açtı ve bu yönde de ünlenerek büyük sempati topladı. Bu tesislere her yıl yenileri ilave edildi ve sayısı kat kat artırıldı. Tayyip Bey’in halka açtığı yerleri biz Sivas’ta halka kapatıyoruz. Bu da AK Partili arkadaşların üzerinde uzunca düşünmeleri gereken bir konu diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Son olarak Coşkun, bundan sonraki dönemde Sivas ile ilgili alınacak önemli kararlar verilmeden önce konunun Sivas kamuoyu ve bu yönde oluşturulan Sivas Başkanlar Kurulu’nda, Sivas STK Platformunda ve Milli Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’ın Başkanlığında yapılan ve geçtiğimiz günlerde ilki düzenlenmiş olup iki ayda bir toplanacak olan İstişare Meclisinde müzakere edilmesi gerekliliğini vurguladı. - Sivas

 

FOTOĞRAFLI

baskan.jpg14347034021.jpgimg_1919.jpg

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Gençlik Ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Nikah Şahidi Oldu17 Kasım 2018 Cumartesi 17:13
 • Konya'da Bina İnşaatında Kalıp Çöktü: 2 Yaralı17 Kasım 2018 Cumartesi 17:03
 • Ankara'da Hafriyat Kamyonu Devrildi: 1 Ölü, 1 Yaralı17 Kasım 2018 Cumartesi 17:03
 • Otomobil Traktör Römorkuna Çarptı: 1 Ölü17 Kasım 2018 Cumartesi 16:53
 • Ayaş'ta Şehit Emanetleri Sergisi Açıldı17 Kasım 2018 Cumartesi 16:48
 • 4. Uluslararası Öğrenciler Akademisi Sertifika Töreni17 Kasım 2018 Cumartesi 15:58
 • Kayseri'de "Hamarat Eller" Yarıştı17 Kasım 2018 Cumartesi 15:58
 • Karakeçililer Buluştu17 Kasım 2018 Cumartesi 15:58
 • Kırşehir'de Aranan 5 Şüpheli Yakalandı17 Kasım 2018 Cumartesi 15:43
 • Vali Akın, Şairlerle Buluştu17 Kasım 2018 Cumartesi 15:43
 • ÖZEL İÇERİK
   1/20
   ÜYE İŞLEMLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0 505 152 45 78