• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • İstanbul 1 °C
 • Ankara 4 °C
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • Gazeteler Bugün Ne Yazdı!
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • Gazeteler Bugün Ne Yazdı!

Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri Ve Kültür Sanat Etkinlikleri

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:- "Hacı Bektaş Veli şöyle der, 'Bizim yolumuz, sevgi ve kardeşlik yoludur.' Onun yolundan gidenler IŞİD gibi, El Nusra gibi, El Kaide gibi, FETÖ gibi İslamı yanlış yorumlayanları ve yorumların kabul edilemez sonuçlarını bize
Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri Ve Kültür Sanat Etkinlikleri

NEVŞEHİR (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Hacı Bektaş Veli şöyle der, 'Bizim yolumuz, sevgi ve kardeşlik yoludur.' Onun yolundan gidenler IŞİD gibi, El Nusra gibi, El Kaide gibi FETÖ gibi İslamı yanlış yorumlayanları ve yorumların kabul edilemez sonuçlarını bize gösteriyor, pırıl pırıl bir dünyayı bize işaret ediyor." dedi.

Kılıçdaroğlu, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen 53. Ulusal 27. Uluslararası Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri'nde yaptığı konuşmada, velilerin, erenlerin, pirlerin ve aşıkların Anadolu'yu yurt yaptıklarını, ülkenin dört bir yanını bir oya gibi işlediklerini, bu toprakların dokusuna kendi damgalarını vurduklarını söyledi.

İnsana duyulan sevginin ve saygının temelinde adalet ilkesinin bulunduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Hacı Bektaş Veli insanın sosyal hayattaki saygınlığını sağlayan en önemli kriterin adalet olduğunu savunur. Şöyle der hünkar, 'Alnınız açık dolaşmak için önce adaletli olmanız gerekir. Adalet yüceltir.' Tıpkı Mevlana gibi... Mevlana da diyor ki, 'Adalet ağaçları sulamak, zulüm ise dikenlere su vermektir.' Yani adalet hakkı bilmek, hakkı tanımak ve her şeye hakkıyla davranmak demektir. Kimseye dininden, mezhebinden, yaşam tarzından, inancından ve kimliğinden dolayı ayrımcılık yapmayan Hacı Bektaş-ı Veli için adalet, beşeri ilişkilerin temelidir. O 'Dünya için yaratılmış nesneler eşittir' ilkesiyle tüm insanlığı bir gördüğünü vurgular. Bu anlayışın ifadesi Yunus'ta '72 millet birdir bize' dizesiyle karşılık bulmuştur."

- "İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır"

Adalet ve eşitlikçi bir toplum modelini savunan Hacı Bektaş Veli'nin kadın erkek ilişkilerine de adaletli ve eşitlikçi baktığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Onun için kadın, insanın bir diğer yarısıdır, kadın onun için asla kesinlikle ikinci sınıf bir birey ya da toplumsal yaşamda sırası erkekten sonra gelen birisi değildir. O kültürden gelen Neşet Ertaş da 'Kadınlar insandır, erkekler insanoğlu.' diyerek aynı felsefeyi taşıdığını bize göstermiştir. Bu anlayışın ürünüdür ki Hazreti Pir, Bektaşi dergahlarını kadınlara açmıştır. Ayrıca Baciyan-ı Rum adı altında tarihin ilk kadın örgütlenmelerinden birini gerçekleştirmiştir. Bu birliğin felsefesini Hacı Bektaş Veli oluşturmuştur. Bu konuyla ilgili rivayetlerde öne çıkan isim Kadıncık Ana'dır. Hacı Bektaş Veli kerametlerini Kadıncık Ana'ya aktarmıştır."

Kılıçdaroğlu, Hacı Bektaş Veli için Allah'a kavuşmanın yolunun, doğru amellerle birlikte ilim olduğunu belirterek, "Onun için ilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır." dedi.

- "Bugünlerde en çok birliğe ihtiyacımız var"

Hacı Bektaş Veli'nin menkıbeye göre 12-13. yüzyılda savaş ve kargaşa ortamında Anadolu'ya gelerek, dostluğu, barışı, hoşgörüyü ilke edinen dünya görüşüyle, farklı din ve kültürden gelenleri bir çatı altında toplamayı başardığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Onu tasvir eden resimlerde kendisini kucağında ceylan ve arslan ile görürüz. Bu tasvir Hünkar'ın çelişkileri ortadan kaldıran, düşmanları barıştıran, fakir ve zengini eşit kılan adaletli anlayışını tanımlamaktadır. Ona göre dünyada yaşanan bütün kötülüklerin temelinde insani değerlerden uzaklaşma vardır. Ve bu uzaklaşmadan kurtulmanın yolu özeleştiridir. Onun kitabında ukalalık yoktur, kibir yoktur, gıybet yoktur, tamah yoktur, öfke, kişinin kendisini her koşulda haklı görme düşüncesi yoktur." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Hacı Bektaş Veli'nin insanı toprak gibi verimli ve mütevazı, şefkatli ve sabırlı, ilme tutkun ve cömert, edepli ve kanaatkar, 72 millete aynı gözle bakan ve kimseyi ayıplamayan bir varlık olarak gördüğünü dile getirerek, onun 13. yüzyılda ortaya koyduğu bu düşüncelerin günümüzde de anlamını eksiksiz olarak koruduğunu anlattı.

"Bugün onun düşünceleriyle Türkiye'nin ve dünyanın güncel ve temel sorunlarına eğildiğimiz zaman önümüzde aydınlık bir yol olduğunu bilmemiz lazım." diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hem Osmanlı'nın kuruluşunda hem Cumhuriyet'in kuruluşunda Hacı Bektaş Veli felsefesinin olduğunu hiçbir yurttaşımızın, kimliği, inancı, yaşam tarzı ne olursa olsun hiçbir yurttaşımızın unutmaması gerekiyor. Sevginin, hoşgörünün, kardeşliğin kurucusu Hacı Bektaş Veli'dir. Hacı Bektaş Veli şöyle der: 'Bizim yolumuz, sevgi ve kardeşlik yoludur.' Onun yolundan gidenler IŞİD gibi, El Nusra gibi, El Kaide gibi FETÖ gibi İslamı yanlış yorumlayanları ve yorumların kabul edilemez sonuçlarını bize gösteriyor, pırıl pırıl bir dünyayı bize işaret ediyor. Tıpkı Yunus Emre'nin düşündüğü gibi. Ne diyor Yunus Emre? 'Adımız miskindir bizim, düşmanımız kindir bizim, biz kimseye kin tutmayız kamu alem birdir bize' diyor. Bugünlerde en çok birliğe, hoşgörüye, kardeşliğe ihtiyacımız var. Birliği, dirliği sağlayacağız, güzel ülkemizde al bayrağımızın altında Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu güzel Cumhuriyet'imize sahip çıkarak, yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz."

- Türk bayrağı dışında bayrak ve flama açılmadı

Programa Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, TBMM Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi ile milletvekilleri ve belediye başkanları da katıldı.

Kılıçdaroğlu ve Avcı, birlikte girdikleri salondaki sahneden vatandaşların selamladı. Tören öncesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu'na gönderdiği mesaj okundu.

Etkinlikte Garip Dede Dergahı Semah Topluluğu gösteri sundu. Salonda Türk bayrağı dışında bayrak ve flamanın açılmaması için anonslar yapıldı.

23. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü'ne layık görülen Mehmet Alev Coşkun'a ödülünü Bakan Nabi Avcı, öykü ve şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülünü ise Kemal Kılıçdaroğlu verdi.

- "Alevi kurumları olarak her türlü darbeye ve teröre karşıyız"

Etkinlikte, Alevi kurumlarınca yapılan değerlendirme toplantısının sonuç bildirgesi de okundu.

Bildirgede, kamuda personel alımlarında ayrımcılık yapılmaması liyakatın esas alınması istendi.

"Alevi kurumları olarak her türlü darbeye ve teröre karşıyız." vurgusu yapılan bildirgede, devletin mezhep ve cemaat anlayışına göre değil laik demokratik bir anayasaya göre yönetilmesi gerektiği belirtildi.

Alevilerin dergahlarının sahiplerine iade edilmesi talebine yer verilen bildirgede, "Ancak tekke ve zaviyeleri kaldıran yasa korunmalıdır." ifadesine yer verildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖZEL İÇERİK
  1/20
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 505 152 45 78