• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 18 °C

GENEL SAĞLIK SİGORTASI VE DİĞER ÖDEMELER

Orhan ARSLAN
GENEL SAĞLIK SİGORTASI VE DİĞER ÖDEMELER

 Devlet, kendinin devamı ve vatandaşlarının, refah ve huzur içerisinde olması için; bazı vergileri ve zorunlu ödemeleri almak mecburiyetindedir. Devlet, aldığı o ödemeleri, yine vatandaşına hizmet olarak; geri sunmaktadır. Bu açıdan; Devlet, ne kadar güçlü olursa; vatandaşı da; o kadar refah ve gelir düzeyi yüksek olur. Her türlü hizmetten, sorunsuz bir şekilde, yararlanır. O, toplanan gelirler; Hizmet sektörünün her açıdan, vatandaşa geri dönmesi demektir. Vatandaştan beklenen, bu bilinç ve sorumlulukla hareket ederek; Devletine destek vermesidir.
Bu açıdan olaya bakınca; Devlet, kasasını doldurmak için; zorunlu ödemeleri almak durumundadır. Bunların başında; adil bir vergi sistemi olmalıdır. Herkes, her alanda; gelirine göre, vergilendirilmelidir. Çünkü, O kazancı, bu topraklarda, sağlamaktadır. Şu anda uygulanan sistem, sorgulanmaktadır.


Devlet gelir kaynaklarını oluşturmak için; Değişik alanlardaki, zorunlu ödemeleri de; adlandırarak, tahsil etme yolunu seçer...  Bu açıdan bakınca; Ödenecek primler iyi hesaplanarak, geniş düşünülerek, hayata geçirilmelidir. Vatandaşımızın, zorunlu bir takım ödemeleri yapmaktaki, duyarsızlığı bilinerek; planlamalar yapılmalıdır... Ödeme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Vaktinde ve zamanında ödeyenler; ödüllendirilmelidir.
Ödemelerin, aksaması nedeniyle; Mecliste yapılan başka bir çalışmadan da, söz etmeden geçmeyeceğim. Yıllar önce, Devlet; Genel sağlık sigortası uygulaması, diye bir düşünceyi hayata geçirdi. Uygulanması adına da; baskı ve uyarıcı hatırlatmalarda bulundu. Kimileri yatırdı, kimileri ciddiye almadı. Gelinen noktada görüyorum ki; zamanında devletinin söylediği uygulamalara uyarak; o primleri yatıran insanlar; boşa yatırmış, durumuna düşecekler. Eğer, bu primleri yatırmayanlar af edilecekse; zamanında bu primleri yatıranlar enayi mi? Adalet isteniyorsa; O zaman O, primleri yatıran insanların da; primlerinin kendilerine geri ödenmesi gerekir. Yoksa; o primleri düzgün yatıran insanların; ahı  üzerimize düşebilir.
Hepten affedilmesini doğru bulmuyorum...
Çocuklar, zaten 18 yaşına kadar Devlet koruması altında olmaktadırlar. Geliri olmayan insanlara da; Devlet çeşitli kalemlerde yardım yaptığına göre; GSS, uygulamaları, sanki orta gelirdeki vatandaşların üzerine bir yük gibi; binmiş, gözükmektedir.
Bu haksız uygulamalar devam ettiği müddetçe; Sosyal sigorta yasamızdaki açıklıktan faydalanarak, göstermelik boşanma hadiseleri, gibi; olayların, önüne geçemeyiz. Çünkü, O, tür insanlar Devlet malını, deniz olarak, görmektedir.


Burada yasa koyucuları da; eleştirmek istiyorum. Bir genç Üniversitede okurken; babasının üzerinden yararlanma yaşı; 25 olarak belirlenmiştir. 25 yaşını geçen gençten; okuluna devam ederken; prim yatırılması istenmektedir. Devlet, öğrenim sürecinde, sıkıntı çekmesin diye; öğrenciye burs ya da kredi verirken; aynı öğrenciden; GSS primi istemek, ne kadar gariptir.  Bildiğim kadarı ile; Üniversiteleri belirli süre içerisinde; bitirme zorunluluğu getirildi.  Yani, en fazla bir genç; okula girdiği yaş ile; bitirmek zorunda olduğu yaş arasında; Bir, kaç yıl olabilir.  O, şahıs; 25 yaşını bir, kaç yıl geçmiş olabilir. O süre içerisinde; hala, Devlet imkanlarından yararlanabilir. Bu süre içerisinde; o, gençlerin Devlete pek fazla yük getireceği kanaatında değilim...
Uygulamada olan bu yasanın Devlete, pek fazla kazanç getirdiği fikrinde değilim.     O, açıdan bakınca, eğer; kız öğrencilerde; yaş sınırı yok ise; bir erkek çocuğunun üniversite de okurken; Babası üzerinden yararlanma olayının olmamasını, anlamış değilim. Eğer çocuk, bu yaşı geçerse; Devlet, GSS primi yatırmaya zorlamaktadır.
İşin başka bir boyutu; O zaman; bu primler, zamanında  yatırılmadığı zaman; affedilecekse; neden o, gençler baba üzerinden yararlanamıyor? Yahut,  zamanında yatıran adamlar; yatırdıkları için; hangi duruma düşüyorlar... Sorumlu oldukları primleri ödeyince; kendilerine ne ayrıcalık, tanınmış oluyor...


Aslında, Dürüst ve zamanında tüm zorunlu ödemelerini yapan insanların; Devlet tarafından ayrıcalıklı olarak tasnif edilip, ödüllendirilmesi, gerekir... Zamanında ödemeyenler, hepten affediliyor ise; yanlış bir uygulamadır.
Ayrıca, buna benzer primlerin zamanında ödenmeyip; tamamen affedilmesini şiddetle kınıyorum. Belki, ana paralarının alınıp, faizlerinin affı söz konusu olabilir. Bu prensip; tam zamanında zorunlu olduğu prim ya da ödemeleri yapmayan insanlar için; geçerli olmalıdır. Adam senelerce; Vergisini, Bağ Kurunu,  SSK  primini yatırmıyor, Gayet lüks içerisinde hayatını devam ettiriyor. Devlet ile; adeta dalga geçiyor. Uyarıları ciddiye almıyor. Buna rağmen; Siyasi Hükumetler; zamanla popilist politikalarla, bu durumdaki insanları kazanmak adına hamleler yapıyorlar. Eğer, borç tamamen affediliyor ise; kul hakkı ihlali vardır. Ancak, borcu aslı durup, faizi affediliyor ise; o zaman şöyle bir haksızlık ortaya çıkmaktadır. Adam yirmi yıl önceki prim bedelini, o günün değerleri üzerinden yatırmıştır. Hadi şimdi hepsini toptan ödeyeyim diye, karar veren insan; yirmi yıl önceki değerden, o günün ödenmesi gereken paraların değeri, bugün için düştüğü ve aynı olmadığı için;  şimdi ödeyince; kendine göre, kazançlı durumdadır. Yahut, O yıllarda primini düzgün yatıran adam; o gün ki; değerler üzerinden yatırmıştır. Toptan borcunu yatıran adama göre; zararlı durumdadır. Kısacası; Belki ödememekten dolayı; birikmiş faizini affedebilirsiniz, ancak; yirmi yıl önceki değer üzerinden primi tahsil etmekte; yanlış bir uygulamadır. Zamanında primini yatıran insanlara karşı haksızlık, olmuş olur. Kul hakkıdır.


Devletin, bu tür popilist yaklaşımlarını, doğru bulmuyorum. Zamanında vatandaşlık görevini, dürüstçe yapan adamların ne suçu var? Yahut, O dürüstlüğü gösteren adamlara; Devlet hangi ödülleri vermiştir? Hangi, ayrıcalıkları tanımıştır? O zaman Devletin öyle bir çalışma yapması da; gerekir. Adaletin yerini bulması, için...
Vergi kaçıran insanın, Batı ülkelerindeki durumu ortadadır.  Batı devletlerindeki zorunlu ödenekleri toplamak ve vergi toplama, ciddiyetinin aynısını bekliyoruz. Biz, bu popilist politikaları hayata geçiriyor olur isek; düzgün ve dürüst insanların zamanında ödemeler yapmasını da; dolaylı olarak, engellemiş olabiliriz... Anlayış, ona doğru gidiyor...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )