• BIST 2.868,44
 • Altın 1032.046
 • Dolar 17.9337
 • Euro 18.5147
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C

GAZETECİ OLMAK ZOR İŞTİR

Orhan ARSLAN

GAZETECİ    OLMAK    ZOR   İŞTİR

                Biliyorum, Gazeteci olmak  zor  iştir.

                Gazeteci olmak, doğrunun yanında olmak, doğrunun arkasında durmaktır. Yanlışın yanında olmamak, yanlışın arkasında  durmamaktır.

                Üzerinize aldığınız görevin sorumluluğu, çok fazladır. Halkı doğru bilgilerle bilgilendirmek gerekir.  Haber ve yorumlarda; yönlendirici olmak için; Halkın tüm değer yargılarını bilmek ve o konularda taraf olmamak gerekir. O değer yargılarından bazılarını sahiplenip, bazılarına sırt dönmek; doğru bir yaklaşım değildir.

                Mensubu olduğunuz, toplum katmanındaki  konumlar, mevkiler, makamlar, statüler; yayın politikanızı etkilememelidir. Dik duruş sergilemek, gerekir.

                Hangi şartlarda olursa olsun; Haber ve yorum  yazma konusunda; kişisel düşüncelerini, yarar ilişkilerini, düşünmeden tarafsız olarak; sunum yapmak zorundadır. Şahsi düşüncelerinin dışında; sosyal hayatı ve kültürel hayatı da, bu tarafsızlık ilkesine dahil olmalıdır.  Fenerbahçeli bir gazeteci; spor yorumu yaparken; taraftar kimliğini, bir kenara bırakmak zorundadır. Aynı şey; siyasi alanda haber ve yorum yapan kişiler için de; geçerlidir. Bilmediği konularda yazmak, haber yapmak yerine; öğrenerek yazmayı tercih etmelidir. Yoksa; yazmamak, daha güzel bir davranış olur.

                Haber ve yorumlarda; duyumlardan, iddialardan çok; kesin bilgilere ve delillere dayanması gerekir. Sonuçta; haber ve yorum yaptığınız konular içerisinde, insan veya insanlardan oluşan bir topluluk olabilir. Yanlış haberinizle; O insanları rencide edebilirsiniz.

                Kimi zaman, sizin yayın politikanızla; kitleleri yönlendirme özelliğiniz vardır. Bu özelliğin farkında olarak; yansız , tarafsız, doğru, habercilik anlayışı ile; öne çıkmanız gerekir. Yanlış yönlendirmeler, yanlış, işlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu ağır sorumluluğu kimse almak istemez. Hatta kasıtlı olarak yapılıyor ise; bu yanlış değerlendirme sınırlarını aşarak, ihanet boyutuna kadar uzanan; bir yolculuğa başlamak, demektir.

                Gazeteci taraf olamaz... Gazeteci bir ikbal beklentisi içerisinde olamaz... Kimseye yalakalık yapmadan, doğru ve yansız haber vermek zorundadır. İlkeli ve tavizsiz yoluna devam eden gazeteciler; çok zor durumlarla karşılaşabilirler. Hatta, hiç ummadıkları bir anda; meslek hayatları bitebilir. Eğer, hayatını devam ettireceği, gelir kaynağı gazetecilik ise; mesleğinin sona ermesi; istemediği durumlarla, karşılaşması demektir. Ne olursa olsun; mesleğini dürüst ve samimi olarak yapan, insanlar; tarih önünde hep hayırla anılacaktır.

                Unutulmaması gereken, bir konu; Gazeteci de; bu toplumun insanları arasından çıkmaktadır. Başka bir tabirle; toplumun tüm değer yargıları, sosyal olguları, toplumsal gerçekleri, çepeçevre gazeteciyi kuşatmıştır. Onlardan etkilenmemesi düşünülemez. Kısacası; gazeteci de; bu toplumda yaşayan bir insandır. Doğal olarak; tüm artı ve eksilerinden etkilenecektir. İşte önemli olan, bu kuşatmalara rağmen; ilkeli ve dürüst, yansız bir şekilde, gazetecilik hayatını devam ettirmesidir.

                Köşe yazarları, aynı zamanda bu toplumu yönlendiren, öncülük eden insanlar olmalıdır. Görevleri toplum mühendisliği diye, adlandırılabilir. Sorumluluğu çok ve ağır olan bir iştir. Yapılacak yanlışlarla; insanlar yanlış yönlendirilebilir. O nedenle; kalemini hep doğrudan yana, memleket yararından yana kullanmak zorundadır. Şahsi ve gurup çıkarlarını bir kenara bırakmak zorundadır. Bir yanlış fikrin, terör örgütünün, memleket zararına çalışan kuruluşun destekçisi, kalemşörü olamaz. Ancak, o zaman tarafsız ve temiz bir düşünce ile; Halkını ve Vatanını düşünen bir insan olarak, anılır.

                İşte o, nedenle zor bir meslektir. Kimi zaman, ucunda; hayatını kaybetmek riski vardır. Mücadele ettiğiniz insanlar tarafından; tehdit, dışlanma, ötekileştirilme, yalnız bırakılma, gibi gerçekleri olan bir meslektir.

                Güzel yanı, gerçekten saf ve temiz duygularla; Halkımızı bilgilendirmek, aydınlatmak, doğru ve dürüst, yansız haberleri ulaştırmak gibi; ulvi bir görevi vardır. Sorunları çözmek, sorunları gerekli yerlere ulaştırmak, gibi ağır bir yükü vardır. Çeşitli konularda, Halkın dili olmak, haklı oldukları zaman onlara destek vermek, ayrı bir mutluluk sebebidir. İnsanımızın ulaşamadığı yerlere; gazetecilik kimliği ile ulaşmak, gibi sorumluluk taşıyan bir yanı vardır. Sorunların çözülmesi ile; Vatandaşın takdirini, kazanmak ayrı bir mutluluktur.

                Ülkemiz basın, yayın hayatına baktığımız zaman; bu özellikleri taşıyan, çok az insana rastlamaktayız. Ancak, hedef bu olmalıdır.

                Gazetelerin ve gazetecilerin, çözülmesi gereken onlarca sorunu vardır. Bu sorunların  çözülmesi; Vatandaşa daha iyi hizmet etmenin, yollarını açacaktır. Bu sorunlar, DEVLETİ yönetenlerle birlikte çözülmesi gereken, konulardır. Devletimiz bu konuda gereken özeni gösterecektir.

                Bir başka açıdan gazetecilere düşen sorumluluk ise; VATANIN VE MİLLETİN Bölünmez bütünlüğüne sahip çıkma anlayışıdır. Bu konuda hata kabul edilemez. Gazetecilik kimliğini kullanılarak; terör örgütü yandaşı gibi çalışmak, onların borazancılığını yapmak, doğru bir davranış değildir. Hatta bile, bile yalan ve asparagas haberleri yaymak, onların arkasında durmak; gazetecilik ötesi bir davranıştır. Farkında olarak veya olmayarak; Devletin simge konumundaki görevlilerine, değerlerine, kurumlarına saldırmak, onları aşağılamak, halkın kutsallarını alay edilecek durumlara düşürmek; asla gazetecilik anlayışı ile; izah edilemez. Bu durumlar Devlete ve Millete, sırt çevirmek demektir. Bu yapılanların gazetecilikle alakası yoktur. Buna bir ad vermek gerekirse; başka bir şekilde tanımlamak şarttır.

                Böyle bir gazetecilik anlayışı, asla kabul edilemez. Tüm mesleklerde olduğu gibi; ana tema; VATAN BİRLİĞİNİ KORUMAK,  MİLLETİN YARARINI gözetmek olmalıdır. Bu ana fikrin dışındaki düşüncelere; soru işaretleri ile bakmamız gerekir. 

                Ne mutlu her türlü zorluklara, şartlara rağmen; Halkımızın her alanda yanında olan ve onları doğru haber ve yorumlarla bilgilendirme çabası içerisinde olan gazetecilere... İyi ki; varsınız... Hep hayırlarla anılacaksınız…

               

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )