• BIST 2.864,25
 • Altın 1037.872
 • Dolar 17.9225
 • Euro 18.37
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C

FETİHTEN BİRİLERİ NEDEN RAHATSIZ OLUR

Talha GURBETÇİ

FETİHTEN    BİRİLERİ    NEDEN    RAHATSIZ     OLUR

Osmanlılar, Anadolu' da yaşamaya başladıktan sonra; etrafındaki etkin güçler; bu varlıktan rahatsız olmaya başlamışlardır. Zamanla; Osmanlıların, canlarına ve mallarına kast edecek; girişimlerde bulunmaya başlamışlardır. Osmanlılar da; öncelikle kendilerini korumak ve varlıklarını devam ettirmek adına; bağlı oldukları toprakları savunmaya başlamışlardır. Gelişen şartlar gereği, bazı yerleri kendi topraklarına katmak adına; çaba ve gayret içerisine girmişlerdir.
Bu girişimlerin başında da, en önemlisi; İstanbul'un fetih edilmesi konusudur. Hem, İSTANBUL' un fethi konum olarak gerekli olduğu gibi, İnançları gereği; bir müjdenin hayata da geçmesidir. Sonuçta, fetih gerçekleşmiştir. Bu fethin büyüklüğünü, söylemeye gerek yoktur. Yaklaşık 567 yıldır, Batının bunu kabullenememesi, bunun en güzel delilidir. Şehrin ne kadar önemli olduğu ortadadır. Böyle bir toprağın, Müslümanların elinde olmasını; Batı dünyası kabul etmemektedir.
Batının bu çıkışını anlamak mümkündür. Ancak, içimizdeki, bizimle birlikte yaşayan, kimi insanların; fetih karşısında yer almalarını, anlamıyoruz. Bu şahıslar; ne adına, neden karşı çıktıklarını? Açık bir dille ifade etmeleri gerekir. Kapalı yorumlarla, ne demek istediklerini anlamıyoruz. Eğer, açık bir şekilde ifade ederlerse; ona göre, bir yorum yapılır, durum tespiti yapılır. Yoksa; O, tür insanları hangi durumla değerlendirmemiz gerekiyor, yorum yapamıyoruz. Fatihin şahsında, fethe yapılan terbiyesizlikleri kabul etmemiz, mümkün değildir. ''Zulüm 1453 de başladı'' diye yazanların, amaçları bellidir.
Üzülerek ifade edelim, Ülkemizde bazı gurup ve insanlar; fetih kutlamalarına katılmak istemiyorlar. Hatta, kutlamalardan rahatsız oluyorlar. Yani, Bu Ülkede; herhangi bir şekilde, çeşitli adlar konularak kutlanan, belirlenmiş bir gün kadar; fethin, onların gözünde değeri yoktur. Bu tür tepkinin, asıl nedeninin; yetişen insanların, nesillerin; yeteri kadar eğitim almayıp, bilgilenmeyip, değer yargılarının yeteri kadar öğretilmediğinden, kaynaklandığı; fikrini taşıyorum.
İşte bu olaya, araştırmacı yazarlar, gerçekleri görerek, ona göre yorum yapmaktadırlar. Murat Bardakçı: Savaş sebebi bile olsa, Ayasofya cami haline getirilmelidir. Ayasofya’nın müze kalmasına karşı olduğumu ve beş asır boyunca cami olarak kullanılan “fetih sembolü” mâbedin eskisi gibi yine cami haline getirilmesi gerektiğini senelerce yazdım ve söyledim. Diyerek fikirlerini belirtmiştir. 
Devlet yetkilileri de; son günlerde en yüksek perdeden bu konuya yönelik açıklamalarda bulunmaktadırlar. Fetih Suresinin okunması, dışarıda ve içeride bazı kesimleri; bir hayli rahatsız etmiştir. Hatta Yunanistan bunu'' Meydan okuma olark'' algılamıştır. Evet, edepsizliğe bakar mısınız? Ülkemizin sınırları içerisinde; tapulu bir malımzın nasıl değerlendirileceği konusunda; dışardan gazel okumaya devam edecek kadar, edpsizlik içerisinde bulunmaktadırlar. İçerdeki edepsizleri de; bir kenara yazmak lazım...

Tarihi bir Uyarıdır. Batı hiç bir zaman İstanbul'un fethini unutmamıştır. Bu fethi kabullenememiştir... Bunu asla unutmamalıyız...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )