• BIST 98.455
 • Altın 219,530
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara -1 °C
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • Gazeteler Bugün Ne Yazdı!
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • Gazeteler Bugün Ne Yazdı!

Evini kiraya verenler dikkat!

Kiracıların ödemediği aylık aidatlar ev sahiplerine kalıyor ve ödenmemesi halinde haciz yoluyla tahsil edilebiliyor.
Evini kiraya verenler dikkat!

Kiracının ödemediği durumlarda, aidatlar mal sahibinden isteniyor. Nedenine gelince, Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre, kat maliki; gider ve avans ödemesi ile gecikme tazminatından, kiracısı ile beraber müştereken ve müteselsilen sorumlu tutuluyor (KMK. Md.22).

MAL SAHİBİNE HACİZ

Ödenmeyen aidatlar, bir veya iki aylık olabileceği gibi, daha çok da olabilir.

Apartman yönetiminin, aidatların tahsili hususunda lazım gelen titizliği göstermemesi, sözgelimi kiracının da, işyerini veya konutu terk edip gitmesi durumunda, ödenmemiş 6 aylık aidat varsa, bu aidatların tamamı, mal sahibinden istenir. Mal sahibinin, ödemeye yanaşmaması halinde, hakkında icra takibine başvurulabilir hatta malvarlığına haciz dahi konabilir.

Bu sebepten ötürü , mal sahiplerinin apartman veya iş merkezinin yöneticisine, aidatların ödenip ödenmediğini ara sıra sormalarında yarar var.

Gayrimenkul kiraya verilirken; gayrimenkule verilecek zarar, ödenmeyen kira, aidat ve benzeri giderler karşılığı, ciddi bir kapora alınması, sorunu mühim ölçüde çözebilir.

AYLIK YÜZDE beş FAİZ

Kat maliklerinden her biri, aralarında başka türlü mutabakat olmadıkça;

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve emniyet elemanı giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa, eşit olarak,

b) Gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderleri ile bu giderler için toplanacak avansa, 'kendi arsa payı oranında' katılmak zorundalar.

c) Gider ve avans payını ödemeyen kiracı veya kat maliki hakkında, dava açılabilir ve icra takibi yapılabilir.

Aidat ve diğer ödemelerin gecikmesi sebebiyle , aylık yüzde beş (günlük yüzde 0,166) hesabıyla 'gecikme tazminatı' istenir (KMK. Md.20).

Kiracının sorumluluğu, kira sözleşmesinin sonuna kadar devam eder. Kiracının, kira mukavelesi sona ermeden, kiraladığı konut veya işyerini terk etmesi durumunda bile , aidat ve benzeri ödemelerle alakalı yükümlülüğü devam eder (Yargıtay 18.Hukuk D., 30.3.2006 Tarih ve E:2006/1820, K:2006/2566 sayılı kararı).

FAİZİN BAŞLANGICI

Kat maliki, kiracının ödemediği aidatlarla alakalı gecikme faizini, olayın kendisine bildirildiği tarihten başlayacak şekilde öder. Örneğin, kiracı Nisan ve Mayıs 2014 aylarıyla alakalı aidatları ödememiş ve bu durum da mal sahibine, beş Ağustos 2014 tarihinde tebliğ edilmişse, mal sahibi açısından faiz, tebliğ tarihinden bu yana işlemeye başlar (Yarg.18. HD., 19.07.2005 Tarih ve E:2004/2670, K:2004/3505). Bu tarihten öncesine ait olarak, kat malikinin, kiracısının ödemediği aidat borcuna yöneltilecek gecikme faizinden sorumlu tutulması mümkün değildir.

Mal sahiplerinin, bu sıkıntıları yaşamamak için, kiracısının aidatları düzenli ödeyip ödemediğini takip etmesinde ve kiracıdan, ciddi bir kapora almalarında yarar var.

 

sivasbul5teni.com, sivasbulyteni.com, sivasbulgteni.com,sivasbultni.com, sivasbult3eni.com, sivasbultreni.com, sivasbultdeni.com, sivasbultei.com, sivasbultehni.com, sivasbultebni.com, sivasbultenji.com, sivasbultenli.com, sivasbultenki.com, sivasbultenui.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖZEL İÇERİK
  1/20
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 505 152 45 78