• BIST 91.445
 • Altın 211,117
 • Dolar 5,4563
 • Euro 6,1401
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 6 °C

Et Entegre Tesisleri Açıldı

Sivas İl Özel İdaresi tarafından yapımı tamamlanan Et Entegre Tesislerinin Et ve Süt Kurumuna devir teslim töreni Ulaş Kovalı Mevkiinde yapıldı.
Et Entegre Tesisleri Açıldı
Sivas İl Özel İdaresi tarafından yapımı tamamlanan Et Entegre Tesislerinin Et ve Süt Kurumuna devir teslim töreni Ulaş Kovalı Mevkiinde yapıldı. 

 

 

 

Törene; Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmet Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı Musa Demirci, Sivas Valisi Âlim Barut, Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Kasım Piral, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ali Recep Nazlı ile diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı. 

 

 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda İl Özel İdaresi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan Et Entegre Tesislerinin planlanmasından inşasının tamamlanmasına kadar geçen sürecin anlatıldığı film izlendi.  

 

 

 

Filmin ardından kürsüye gelen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, tesis hakkında bilgi vererek, 2 yıllık sürecin sonuna gelindiğini belirtti. 2013 yılının ocak ayında Meclis Başkanı İsmet Yılmaz'ın talimatı ile sürecin başladığını hatırlatan Ayhan, "Sayın Başkanımız her süreçte yoğun bir destek ve kaynak aktarımı sağladı. Hep birlikte bir noktaya geldik. Sizler de bu güzelliği, bu heyecanı görmeye geldiniz. Bugün buradaki yoğun kalabalık zaten her şeyi anlatıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı. 

 

 
Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç ise TBMM Başkanı İsmet Yılmaz'a teşekkür ederek, "15 sene önce Et Balık Kurumlarının kapısına kilit vuran zihniyet gitti. Bugün Türkiye'nin her yerinde et kurumları açılmaya başlandı. Et üreticileri olarak sizlere şükranlarımızı sunuyoruz." diye konuştu. 

 

 
 

 

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın da tesisin ilimiz tarım ve hayvancılığına hayırlı olması temennisinde bulundu. Yüzölçümü bakımından ikinci sırada yer alan Sivas'ın ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayandığını ve kırsaldan da göçlerin gerçekleştiğini belirten Aydın, "Göç ile ilgili doğru teşhis konulamadı. Yeni Türkiye'nin kırsalında artık yolu, suyu, kanalizasyonu olan, kadastrosu yapılan köyler ortaya çıktı. Bazıları sürekli göçü eleştirdi. Yıllardan beri Sivas'taki eski Türkiye döneminde kapatılan Et Balık Kurumundan dolayı Yeni Türkiye eleştiriliyor. Yeni Türkiye'de teşhis doğru konuldu. Artık kırsalın ürettiği ürünler değer buluyor, pazar oluşturuyor. Bu yatırım ile artık kırsalda göç duracak, köylerimiz boşalmayacak, tarım ve hayvancılık gelişecek." dedi. 

 

 
 

 

Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin de Sivas'ın bugün bir hayalini gerçekleştirdiğini belirterek "Et Entegre Tesislerinin ilimize kazandırılmasında başta Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız İsmet Yılmaz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  Tesisimizin Et ve Süt Kurumuna devir edilmesi ile birlikte Sivas'a, çiftçilerimize ve ülke ekonomisine yapacağı katkılardan dolayı hayırlı olmasını diliyorum. İlimizi tarım merkezi yapmak istiyorsak böyle tesisleri halkımızın hizmetine sunmamız gerekiyor. İnşallah Şarkışla ilçemizde yapımı devam eden Organize Hayvancılık Sanayi Bölgesinin faaliyete geçmesi ile birlikte şehrimizin hayvancılık potansiyelini daha ileri seviyeye çıkaracağız." şeklinde konuştu.  

 

 

 

Vali Barut ise bin 238 köy ve 627 mezrası ile 2000'e yakın yerleşim merkezine sahip Sivas'ın tarım ve hayvancılıkta istenilen yerde olmadığını, bu nedenle 2013 yılında Sivas İl Özel İdaresinin, İl Genel Meclisinin almış olduğu karar neticesinde Ulaş ilçesi Kovalı mevkiine Et Entegre Tesisini yapmak için çalışma başlattığını söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmet Yılmaz'ın destekleri sonucu hazine arazisine inşa edilen tesisin İl Özel İdaresinin kendi imkanları ile 144 bin metrekare alana yapıldığını hatırlatan Valimiz Barut, "Et Entegre Tesisleri Ulaş ilçesi Kovalı mevkiinde ilimize hizmet verecektir. Tesisin yeri seçilirken Malatya, Kayseri yol kavşağında yer alması ve bölgenin tarım ile hayvancılık potansiyelinin yüksek olması dikkate alınmıştır. Tesiste işlenecek et ürünleri;  AB normlarına, İSO belgesi standartlarına uygun olarak dünyanın bütün pazarlarına ihraç edebilecek niteliktedir. Bu tesisin inşa edilmesinde yöre halkından azami derecede istifade edildi. İlimizin ekonomisini canlı tutmak, kırsal kesime hayat vermek, köyden kente göçü önlemek, çiftçinin üretime katılmasını artırmak, hayvancılığı teşvik edip kaliteli ürün elde etmek için hayata geçirilen Et Entegre Tesislerinde günlük 350 küçük, 500 büyük baş hayvanın 4 bin 812 metrekare alanda kesim işlemlerinin yapılması planlanmaktadır" dedi. Tesisin Et ve Süt Kurumuna devir edilmesi ile birlikte çiftçilerin başka illere hayvanlarını götürmeyeceğini belirten Barut, bu yatırımın Sivaslı çiftçilere hayırlı olması temennisinde bulundu.  

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu da, "Türkiye'yi dünyada 11'inci tarım ekonomisinden 7'nci tarım ekonomisi haline getirdik. Avrupa'nın 4'üncü tarım ekonomisinden, Avrupa'nın birinci tarım ekonomisi haline getirdik. Tarımsal gayri safi milli hasılamızı 23 milyar dolardan, 61 milyar dolara getirdik. 76 milyon nüfusumuzu besliyoruz. 40 milyon turistimizi ağırlıyoruz. Bölgemizdeki olaylar nedeniyle ülkemize gelen 2.5 milyon komşumuzu beslemenin dışında 18 milyar dolarlıkta tarımsal ürün ihracatı yapıyoruz. Tarımda da diğer alanlarda olduğu gibi çok büyük bir başarı elde ettik. Bu elde ettiğimiz başarılar da hükümetimizin verdiği desteklerin yanında çiftçilerimizin de çok büyük emeği var." ifadelerini kullandı.  

 

 

 

Sivas'a çok güzel bir tesis kazandırıldığını ifade eden Arzu, tesisin bölge halkına ve üreticilere hayırlı olması temennisinde bulundu. Tesisin şehrimize kazandırılmasında büyük rol üstlenen Sivas İl Özel İdaresine teşekkür eden Bakan Arzu,  yatırımın uluslararası boyutta yapıldığını, Et ve Süt Kurumunun da bu tesisi en güzel şekilde işleteceğini kaydetti.  Bakanlık olarak Sivas'ta çiftçiye doğrudan gelir desteği kapsamında 2003-2015 yılları arasında 1.2 milyar dolar verildiğini vurgulayan Arzu, "Sivas'ta 3 bin 163 çiftçiye 132 milyon TL sıfır faizli kredi verildi. Sivas her dönem tarımsal alanda gereken desteği aldı, almaya da devam edecek. Amacımız ülkemizin istikrarlı bir ortamda başarısını sürdürmesidir." dedi.  

 

 

 

Son olarak kürsüye gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmet Yılmaz da Sivas'ın hayalinin gerçekleştirildiğini belirterek, 2000 yılında kapatılan Et ve Balık Kurumu'nun yeniden Sivas'a kazandırıldığını belirtti. Et ve Süt Kurumunun Sivas'ın hizmetinde olacağını belirten TBMM Başkanı Yılmaz, "Et ve Süt Kurumu Sivas Kombinesi hayırlı olsun. Yapmak zor, zoru başaranlara teşekkür ediyorum. Marifet iltifata tabidir. Süreci bilen zorluğun derecesini de bilir. Uzun bir süreç sonrasında ortaya bir eser çıktı. Sivas bir değer kazandı. Maliye Bakanlığından ilk aşamada Sivas İl Özel İdaresine kaynak aktarıldı. Milli Emlak'a ait olan arazi, bedeli mukabilinde İl Özel İdaresi tarafından satın alındı. Türkiye'de birçok tesis gezilerek en moderninde mutabık kalındı. Projesi, ihalesi yapıldı. Sayın Valilerimiz Zübeyir Kemelek ve Âlim Barut, İl Genel Meclisi Başkanı Sedat Özata ve üyeleri, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, Belediye Başkanı Sami Aydın ve yüklenici firma ile hemşerilerimin desteği sonucu ortaya mükemmel bir eser çıktı. Eseri işletmek, eseri ortaya koymak kadar zordur. Bu tesisin üstlenmesi için gerekli siyasi iradeyi ortaya koyan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı Mehmet Mehdi Eker'e, mevcut Bakanımız Kutbettin Arzu'ya ve bakanlarımızın talimatlarını eksiksiz yerine getiren Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Kasım Piral'a, çalışma arkadaşlarına Sivaslı hemşerilerim adına teşekkür ediyorum" dedi. 

 

  

 

Başkan Yılmaz, genç nüfusu tarımda tutmanın tek yolunun kırsal kalkınma olduğunu belirterek, "Kırsal kalkınma çiftçiyi makûs tarihinden kurtaracak, ülkenin birçok sorununu halledecek, istikrar sağlayacak, ekonomiyi rayına oturtacak. Sivas kırsal kalkınmada Türkiye'nin en ileri gelen illerinden birisidir. Sivas'a 2011 yılından itibaren IPARD kapsamında destek verildi. 570'ten fazla proje sözleşmeye bağlandı." diye konuştu.  

 

Konuşmaların ardından Meclis Başkanı İsmet Yılmaz ve Bakan Kutbettin Arzu'nun huzurlarında Vali Âlim Barut ile Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Kasım Piral, Sivas Et Entegre Tesislerinin, Et ve Süt Kurumu'na devredilmesine ilişkin protokolü imzaladı.Meclis Başkanı Yılmaz, Bakan Arzu ve beraberindekiler daha sonra tesisleri gezerek incelemelerde bulundu. - Sivas

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖZEL İÇERİK
  1/20
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 505 152 45 78