• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 20 °C

EN BÜYÜK DOKUNULMAZLIK HAKEMLERİN

Talha GURBETÇİ
EN    BÜYÜK     DOKUNULMAZLIK    HAKEMLERİN
Mevcut  Anayasa  değişiklikleri gündemde iken; bir madde  de, futbol hakemlerine dokunulmasına yönelik, konsa da; biz de şu işten bir kurtulsak...
Hafta sonları Ülke gündemini en çok meşgul eden konu; futbol  maçları ve  hakemleridir.
Verdikleri, vermedikleri kararlar ile; günlerce konuşulurlar...
Ülkede bir çok konu olmasına rağmen; onlar hep bir numaradır.
Kimse hesap soramaz... Koca, koca başkanlara ceza verilir, onlar kenarda; kıs, kıs gülerler...
Neden hakem olacak adamlar; ruh sağlığı denetimlerinden geçmezler...
Eğer doğru ise; Korkaksınız, sözü  cezalandırılmayı gerektirir mi?
Olağanüstü bir şey olarak; bir gün çıkıp, bir hakem; Evet benim şu kararım yanlıştı, kamuoyundan özür dilerim. Diyebilecek mi? Merakla bekliyoruz...
Bir başka açıdan; Ülke gündemini bu kadar meşgul edecek kadar; önemli bir konu mudur? Yatıp, kalkıp günlerce yorum yapan adamlar bile; ortak bir noktada buluşamıyorlarsa; bu işte bir sorun var demektir.
Bence Ülke gündemini; gerekli, gereksiz açıklamalarla meşgul etmeye kimsenin hakkı yoktur. Hele, bir de bakıyorum Devletin resmi kurumu olan TRT de bazı spor yorumcuları, bir yerleri kapmışlar ve köşklerine oturuyorlar. Bu adamların ne yaptığını, ne söylediğini kimse denetlemez mi? Hangi planı, projeyi, fikri getirmiştir de; senelerdir o koltuklarda oturarak, nimetlerini yemektedirler. Aldıkları ücretler nedir? Futbolumuza hangi katkıyı sağlamışlardır? Merak ediyorum.
Bir maçtan sonra; bir başkanın açıklamaları dikkat çekicidir. İNSANLAR gerginliğe itiliyor. Gereksiz uygulamalarla, karşı, karşıya getirilmeye çalışılıyor, dedi. Bu açıklamayı önemli buluyorum. Ülkemizde ayrıştırma konusu olacak, o kadar mevzu var ki; bir de, böyle bir ayrışımın körüklenmesini istemiyoruz. Bu anlamda kimler, bilerek ya da bilmeyerek,  bu yangına benzin dökmeye çalışıyorlar ise; araştırılıp en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Bu oyunun en çok tartışılanları hakemlerdir. Bunların üzerine önemle gidilmelidir. Kardeşi, kardeşe düşman edecek kadar, fanatik bir taraftar topluluğu olduğunu unutmamak gerekir. Bunları ayaklandırmak, an meselesidir.
Genel olarak baktığımız zaman; futbolumuza bu kadar para dökmemize rağmen; gerçek ortadadır. Sonuç, iyi değildir. Ne futbol açısından, ne spor adamları açısından, ne elde edilen başarılar açısından; yapılan yatırımın karşılığı alınmamaktadır. Milyon dolarlar verilerek alınan futbolcuları; kendi yöneticileri yerden, yere vurmaktadır. Günlerce transfer mevsiminde; yüzlerce sporcunun transfer hikayesi anlatılır. Bu kimi zaman yanlış ve yoruma dayalı haberler ile; spor basınımızın gündemine  transfer dosyaları getirilir . Ancak, bunların yüzde onu bile; gerçekleşmez... Bu asparagas haberciliğin kime ne faydası vardır? Üç tane gazete fazla satayım, üş kişi benim TV programımı seyretsin diye; yapılan işler doğru mudur?
Hal böyle olunca; seyirci gelmiyor, diye şikayetlenmeler, artmaktadır. Bana göre;  iyi ki, gelmiyor. Bu kadar olumsuzluk karşısında; kalabalıkları kontrol etmek de, zorlaşabilir.
Bazı TV kanallarında seyircinin azlığından şikayetçi olan yorumcular; acaba seyirci sizlerin bu tarafgir yorumlarınızdan, yanlı açıklamalarınızdan,  taraftarı olduğunuz takımın elde ettiği sonuçlara göre;  fanatik taraftar tarafınızın öne çıkmasından dolayı rahatsız  olmuş, olmasınlar.... Bu gerçeği ne  zaman göreceksiniz. Böyle yorumlar ile; en az sahada hata yapan hakem kadar tahribat yaptığınızın farkında mısınız?
Ülkede bir futbol gerçeği var. Yapılan yüklü yatırımlar, harcanan dolarlar var. Alınan sonuç ortadadır. Devletimiz bu yapılanmayı tekrardan gözden geçirmelidir. Bu hata yapan hakemlerle, sözde bağımsız olan federasyonla, bu iş yürümüyor.
Üstelik  Bir Başkanın açıklamalarına göre; federasyonda Sayın Cumhurbaşkanının aldığı ücretten fazla ücret alan, insanlar var, diyor. Hem de, onlarca... Sorarlar adama, bu insanlar hangi işi başarmış? diye... Hangi ağır şartlarda çalışmış diye; Vatan söz konusu olduğu zaman, hangi riski göze alarak VATANINA sahip, çıkmış, diye... Sorular o kadar çok...
Devleti yöneten iradenin bu gerçeği görerek; bir an önce bu işe el atması gerek. Sonra sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu kadar denetimsiz, sorumsuz, kimseye hesap vermeyen bir anlayış içerisindeki yönetim ve hakemler; gündem oluşturmaya devam edeceklerdir, demektir.
Kitlelerin her an gündeminde olan bu olayı; göz ardı edemeyiz... Sevinilecek taraf; seyircilerin az olmasıdır. Eğer, böyle hatalar, yanlış yorumlar; devam edecekse; bence hiç seyirci gitmesin. Futbol, ne kadar gündemden düşerse; o kadar iyidir. Bugün bu hakemlere ödenen paranın, verilen imtiyazın hesabını soracak bir merci var mı; onu merak ediyorum. Asgari ücretle geçinen insanların; maç seyretmek için; çay parasını  biriktirerek maça girmek için, verirken; birilerinin O maçlar üzerinden;  sorumsuz, hovardaca davranışlar içerisinde olması, doğru değildir...
Acilen, el atılması gerekir... Mısırda olumsuz örneklerini gördük...

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )