• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 24 °C

EKMEK İSRAFI ENGELLENMELİDİR

Talha GURBETÇİ
   

EKMEK   İSRAFI    ENGELLENMELİDİR

Bugün Yeryüzünde en çok yaşanan sıkıntıların başında açlık gerçeğidir. Dünyanın değişik yerlerinde insanlar açlıktan ölmektedirler. İnsanların, Yetersiz beslenme durumudur. Dünya üzerindeki gelir dağılım dengesizliği, Yaşanan mülteci sorunları, Dünya nimetlerinin hep belirli kesimin tüketmesi, İsrafın zirvede olması, açlık ve yokluk durumlarını, Dünyanın acımasız bir Gerçeği olarak; önümüze koymaktadır. İşin, ilginç yanı; bu sorunlarla ciddi Manada gelişmiş ülkelerin veya dünyadaki değişik örgütlerin ilgilenmek gibi, bir Dertlerinin olmamasıdır. Ülkemizin güneyinde yaşanan insanlık dramı, Milyarların gözünün önünde gerçekleşmektedir. Bırakın yardım etmeyi, yardım Eden ülkelere, dahi destek vermemektedirler. Sanki olaylar başka bir gezegende Yaşanmaktadır. 

Allaha çok şükür, Ülkemiz tarım alanında ürettikleri ile, kimseye muhtaç durumda değildir. Hatta Yurt dışına milyar dolarlarla  ifade edilen satışlarımız vardır. Ancak, bazı aç gözlülerin zaman, zaman ülkede bazı ürünlerin yokluğunu yaşattıkları da bir gerçektir. Allah onların cezasını versin. Geçen yıllarda siyasi bir olayın gündemde olduğu zaman patates ve soğan üzerinden oynanan oyuna hep birlikte şahit olduk. Sonrasında bu ürünler depolarda çürümüş olarak bulundu.

Bazı zamanlar, Domateslerin yanında bazı ürünlerin zaman, zaman  çöplere dökülen, görüntüleri  gözümüzün önünde canlanmıştır. Bu durumlarda beklentimiz, Devletin Demir yumruğunu  göstermesidir. Çünkü, bu aymazlıklar siyasi ortamları bile etkilemektedir. O halde, bu aymazlıklara Devletin en sert şekilde tepki göstermesi gerekir. Gereksiz fiyat artışları yapanlara para cezası yeterli değildir. Hapis ve ticaretten men etme seçenekleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Üstelik Ülkemiz sınırlarında milyonlarca mülteciyi beslemektedir... Bu kolay bir olay değildir. İnsanımız ekmeğini kimi zaman bölüşerek paylaşmasını en iyi bilenlerdendir. Dünyada çok az örneği vardır. Geleneğimiz, medeniyetimiz böyle davranmamız gerektiğini, bize öğretmiştir.

Son yaşanan olaylarda sınırımızdaki ve Ülkemizdeki mülteci sorunu o kadar büyüktür ki; tek başına bizim ülkemizin başa çıkması zor görünmektedir. Görünen o ki; oradaki Savaş, daha uzun süreceğe benzemektedir.  
Bölge insanının bir an önce kimin dost, kimin düşman olduğuna karar vermesi gerekmektedir. Karar vericilerin bölgelerinin geleceği ile ilgili kararlarda, kararsız kalmaları, fikirlerin çeşitli alanlarda değişik pozisyonlar alması,  Kararsız fikri dalgalanmalar, Bölgenin işini daha da zorlaştırmaktadır.

Bölgenin petrol gelirlerinin ne kadar yüksek olduğunu düşünürsek; savaşın uzama ihtimalinin, çok fazla olduğunu görürüz. Bugün, o gelirlere sahip olan ülkelerin insanları, Ülkemizde mülteci olarak, bir dilim ekmeğe, bir yudum suya muhtaç durumdadırlar. Bütün bunlar, Dünyanın gözünün önünde olmaktadır. O gelirlerden en fazla yararlanan Batı devletleri; şu an olayı seyretmekle yetinmektedirler. 

Açlık sadece o bölge ile sınırlı değildir. Bugün Yemenden Afrika Ülkelerinin çok bölgesinde, açlıktan çocuk ölümleri yaşanmaktadır...

Bu açıdan olaya baktığımız zaman, Ülkemizdeki ekmek ve yemek israfının ne kadar büyük olduğu aklıma geliyor. Başka bir tabirle, Ülkemizdeki ekmek israfı bile, açlık sıkıntısı yaşayan Bir Ülkeyi açlıktan kurtarabilir.

Evet, ekmeğin yeri çöp değildir... İsraf etme, yeteri kadar ye ve kıymetini bil... Onu bulamayan insanlar, ölüyorlar...  Bundan daha büyük ibret olur mu?

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )