• BIST 2.451,45
 • Altın 978.322
 • Dolar 16.831
 • Euro 17.6011
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 26 °C

Dr.Adem IŞIK aday adayı olduğunu açıkladı

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde adaylar yavaş yavaş gündemde yer tutmaya başlarken Sivas’ın duayen sivil toplum önderlerinden Dr. Adem IŞIK Sivas Belediye başkan aday adayı olduğunu açıkladı.
Dr.Adem IŞIK aday adayı olduğunu açıkladı

İyilik Derneği başkanı olarak 2004 yıllarından itibaren ismi Sivas gündeminde yer almaya başlayan Adem IŞIK aynı zamanda Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eskiçağ Tarihi Anabilim dalı başkanı olarak görev yapıyor.

Bilim adamı kimliği, Sivas Belediye başkan aday adayları arasında Dr. Adem IŞIK’ı farklı bir yere oturtuyor. Osmanlı döneminden beri Sivas’ta Belediye Başkanlığı yapmış veya aday olmuş çok fazla bilim insanı bulunmamakta. Üniversite akademik personelinin kendi işleri ile meşgul oldukları bu dönemde hem sivil toplum lideri olarak hem de bir siyaset adamı olarak Adem IŞIK’ın adının ön plana geçmesi onun halkına ve Sivas’a düşkünlüğünün de kanıtı olarak yorumlanıyor. Dr. Adem IŞIK adı Sivas’ta özellikle yoksul mahalle kesimlerinde efsane gibi dolaşıyor. Zira İyilik Derneği resmi kuruluşunu yaptığı 2004 yılı ekim ayından beri Varoş mahallelerinde fırtına gibi esmeye devam ediyor. Dernek faaliyetleri nedeniyle tüm bu bölgelerde yoksul yurttaşların sıkıntılarına ilaç olmak için dolaşan Adem IŞIK ve ekibi Fatih mahallesi, Yunus Emre Mahallesi, Ali Baba, Kardeşler, Abdulvahabi Gazi vs. gibi mahallelerde oldukça iyi tanınıyor. İnsanlara, hayvanlara ve çevreye iyilikler yapmak amacıyla kurulmuş olan tüm bu dernek faaliyetleri esnasında adı sıkça geçen Dr. Adem IŞIK siyasi çalışmalarıyla da gündemde kalmaya devam etmiş.

Büyük Birlik Partisi genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun geçirdiği Helikopter kazasının ardından BBP’ye genel başkan adayı da olan Adem IŞIK bu kongrede seçilememişti. Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünden sonra yerine Adem IŞIK’ın adaylığı partinin genel başkanlığında adının geçmesi partinin tabanını oldukça sevindirirken parti ileri gelenlerini de rahatsız etmiş ve genel başkan adaylık süreci Dr. Adem IŞIK’ın partiden yaklaşık 35 arkadaşı ile birlikte ihraç edilmesi ile son bulmuştu. BBP’den ihraç edilen Adem IŞIK Ak Parti’ye geçerek siyaset hayatına devam etmiş 2009 genel seçimlerinde ise bu partiden milletvekili aday adayı olmuş ancak listeye girememişti.

Sivas Belediye Başkan adaylığını “çocukluk hayalim” diyerek nitelendiren Adem IŞIK Sivas’ın eski Belediye Başkanlarından Bekir Timurboğa’nın seçildiği gün meydanda çekirdek satarken “onu gördüm ve bende inşallah Timurboğa gibi Sivas’a Belediye başkanı olacağım dedim “ şeklinde olayı anlatıyor. Herkesin görevden,sorumluluktan kaçarken kendisinin bu görevlere israrla talip olmasını ise “bu bir misyon meselesi, inanç meselesi,aşk meselesidir. “Sen yanmazsan ben yanmazsam, biz yanmazsak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa” şeklinde yorumluyor. Üniversite akademik ve idari personelinin de büyük oranda desteğini sağlamış görünen Adem IŞIK’ın adaylığı şehrin entelektüel kesimi arasında da büyük heyecan yaratıyor. Çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Adem IŞIK iki önemli kitaba da imza atmış. Hatta kitaplarından “Milattan Önce” en çok satanlar arasına girmiş. “Antik Kaynaklarda Karadeniz Bölgesi” adlı kitabı ise Karadeniz’in 2500 yıl önceki tarihi hakkında çok geniş ve bilinmeyen malümatlar veriyor. Şu an Türk-İslam bakış açısıyla yeni bir Uygarlık tarihi de hazırlayan Adem IŞIK eski diyanet işleri başkanı Ali Bardakoğlu ile birlikte Kur’an ve Tarih adlı bir proje yürütüyor. Yrd. Doç.Dr. Adem IŞIK projeleriyle de gündemde olmuş ve Sivas’ta hibe projeleri alanında da öncülük ederek hazırlamış olduğu “Koca Çınar”, “Woltran” ve “Karapapaklar” adlı projeleriyle AB hibelerinin Sivas’a yönlendirilmesinde öncülük etmiş, onun açtığı yoldan giden Sivas sivil toplumu hazırladıkları projelerle milyonlarca Euro Sivas’a girdi sağlamıştır. Sivas’ta Kent konseyini kuran ilk yürütme kurulu üyelerinden olan Adem IŞIK daha sonra eski partili arkadaşlarınca Kent Konseyi’ne alınmamış ve ardından da “Kent Konseyi” maalesef iğdiş edilerek Belediye başkanının yağcılığını yapan ve misyonuna aykırı faaliyetlerle faydasız bir kuruluş haline gelmiştir. Sivas Belediye Başkanı aday adayı olan Adem IŞIK aday gösterilme ve seçilme şansı sorulduğunda Allah isterse % 100 şeklinde cevaplıyor. Evli ve iki çocuk babası olan Adem IŞIK sosyal ve bilimsel özgeçmişini ise şöyle anlatıyor;

Dr. Adem IŞIK KİMDİR ?

Yrd. Doç. Dr. Adem IŞIK

Özgeçmiş

21.01.1969 yılında Sivas’ın Ulaş İlçesine bağlı Acıyurt köyünde doğdum.

1975 yılında Sivas Kızılırmak İlkokulunda  başladığım ilk öğrenim hayatımı Almanya / Berlin’de Karl Heinz Vorschule, ardından İstanbul Etiler Özel İdeal Kolejinde devam ettirerek Sivas Danişmentgazi ilkokulunda tamamladım. 

1983 yılında Behrampaşa Ortaokulundan mezun oldum.

1985 yılında Sivas Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Motor bölümünden mezun oldum.

1986 yılında kazandığım İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden 1990 yılında mezun oldum. 

1991-1992 yılları arasında Ankara Polatlı Topçu ve Füze Okulundan Yedek Subay Asteğmen Öğretmen olarak mezun oldum ve Ağrı / Diyadin Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda askerlik görevimi tamamladım.  

1992 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalında başladığım Yüksek Lisans öğrenimimi“Antik Kaynaklarda Karadeniz Bölgesi” konulu tez ile 1995 yılında tamamladım. Bu çalışmam Türk Tarih Kurumu tarafından 2001 yılında kitap olarak yayınlandı. 

1993 yılında Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak ilk görevime başladım.  

1996 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalında Doktora öğrenimine başladım ve 2004 yılı Haziran ayında “Pers, Helenistik ve Roma Dönemlerinde Paphlagonia ve Pontus Bölgesi Kültleri” adlı Doktora tezi ile Eskiçağ Tarihi Doktoru ünvanını aldım. 

2000 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde Eskiçağ Tarihi Öğretim görevlisi kadrosuna atandım.

1996-2004 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Özsait başkanlığında yürütülen “Karadeniz Bölgesi Yüzey Araştırmaları”, “Harmanören Ortatunççağ Mezarlık Kazıları” ve “Göller Bölgesi Yüzey Araştırmalarına”  katıldım. 

Doç. Dr. Özdemir Koçak başkanlığında yürütülen “Konya ve Afyonkarahisar yüzey araştırmalarına”, ve Afyonkarahisar’ın Bayat ilçesinde bulunan “Dedemezarı Orta Hitit Çağı” kazılarına bilimsel ekip üyesi olarak katıldım. 

2000 yılından itibaren de kendi yürütmüş olduğum “Sivas ili” ve yine “Karadeniz Bölgesi” içerisinde birçok ili kapsayan müze ve yüzey araştırmalarında bulunarak pek çok bilimsel yayının hazırlanmasını sağladım. 

2000-2001 yıllarında Yıldız dağı mevkiinde prehistorik mağara yerleşmesi ve Neolitik ören yerleri hakkında araştırmalarda bulunarak Yıldız dağı üzerindeki kalenin tespitini yaptım.

Çeşitli zamanlarda Lüksemburg, Hollanda, Almanya, Belçika, Fransa, Avusturya, Makedonya, Arnavutluk, Suriye, Lübnan, İsviçre, Macaristan, Karadağ, İtalya, ve Bulgaristan’da tarihi ve arkeolojik konularda araştırma, inceleme ve kültürel çalışmalarda bulundum. 

2004 yılında çalışmalarını uzun zamandır yürüttüğümüz iyilik hizmetlerini “İyilik Derneği” adı altında diğer gönüllü arkadaşlarımın da yardım ve gayretleri ile dernekleştirerek derneğimizin kurucu başkanlığını yaptım. 

2007 yılında Cumhuriyet Üniversitesinden bilim adamları ile birlikte Sivas’ta  “Tarih Derneği”ni kurdum. Ardından dernek bünyesinde  “Karapapak Kültür Merkezi”ni oluşturdum. 

2007 yılında Sivas Belediyesi bünyesinde oluşturulacak olan “Sivas Kent Konseyi” yürütme kurulu üyeliğine seçildim. Kent konseyinin Sivas’ta kuruluş aşaması esnasında görevler aldım. 

2008 yılında Tarih Derneği bünyesinde “Sivas Tarihi Araştırma Merkezi” adında bir enstitü kurarak 10.000 ciltlik bir kütüphane  kurdum. 

2006 yılında Avrupa Birliği’nden “Koca Çınar” Projesini kazandım.

2007 yılında Avrupa Birliğinden “Şehri Kültür Sivas ve Karapapaklar” projesini kazandım.

2008 yılında “Uluslararası Sivil Toplumu Geliştirme Derneğinden” engellilere yönelik “Woltran” projesini kazanarak uyguladım. 

2008 yılında “İyilik Derneği Engelli Rehabilitasyon Merkezini” kurdum. Burada engellilere yönelik Bilgisayar, Osmanlıca, İngilizce ve Ebru kursları organize ettim. 

2008-2011 yılları arasında ticari amaçlı bir şirket kurarak profesyonel eğitim hizmetleri veren kuruluşlar oluşturarak buralarda onlarca insanın istihdam görmesine vesile oldum. 

2009 yılında Manisa antik Stratonikei kenti kurtarma kazılarına davet edilerek bölgede Roma çağı kaleleriyle ilgili araştırma ve incelemelerde bulundum. 

2012-13 Öğretim sezonunda Macaristan- Budapeşte Eötvö Lorand Üniversitesinde Anadolu Yarımadasının eskiçağı üzerine dersler verdim.

2012 Yılında Karadağ Podgorico’da “Balkanlardan Çekilişimizin 100. Yılı dolayısıyla yapılan konferansta Doç. Dr. Galip Eken ile birlikte Balkan vakıfları konusunda bildiri verdim.

İyilik Derneğini kurduğumuz 2004 yılı ile 2011 yılları arasında yüzlerce fakirin ve öğrencinin maddi ve manevi destek almasında vesile oldum. Çalışmalarımız halen devam etmektedir. 

1988 yılında Milli antrenör ve dünya şampiyonu Namık Ekin ustanın yanında İstanbul Bakırköy Bushido Spor Enstitüsünde Kung-fu Siyah Kuşak sahibi oldum. 

Amatör olarak paraşüt kurslarına katılarak bröve aldım. 

Dağcılık ve kaya tırmanışı kurslarına iştirak ederek birçok zirve tırmanışlarına iştirak ettim. 

Almanca biliyorum. 

Evliyim. İhsan Tolga ve Muhammed Kerem adlarında 2 oğlum var. 

Yapmış olduğum tüm bilimsel araştırmalardan aşağıda belirttiğim yayınları hazırladım.

 

YAYINLARI

Yayınlanan Kitap:

IŞIK, Adem, Antik Kaynaklarda Karadeniz Bölgesi, Ankara, 2001.

IŞIK, Adem, Karadeniz Tanrıları I. Paphlagonia Bölgesi, (Yayında)

IŞIK, Adem, ”Dünya Tarihi” 3. Cilt Editörlüğü (Yayında)

IŞIK, Adem, Milattan Önce, İstanbul, 2013. 

Yayınlanan Makale:

 IŞIK,A.; “Karadeniz Bölgesine Gelen Seyyah ve Araştırmacılar”, Mahmut Pehlivan’a Armağan, Sakarya, 2000.

 IŞIK,A., “Eskiçağda Sakarya ve Çevresi”, Sakarya ve Çevresi Projesi, Sakarya, 2004. (Kitapta Bölüm)

 IŞIK, A., “Eskiçağ’da Karadeniz’de Kültler”, ODTÜ Yerleşim Arkeolojisi Bölümü Karadeniz Sempozyumu, Ankara, 2004

IŞIK, A., “Milattan Önceki Devirlerde Kuzey Anadolu'da Yaşayan Halklar”, Karadeniz Araştırmaları Sempozyumu, Trabzon, 2005

IŞIK, A., “Karadeniz Bölgesinde Eskiçağ Halkları”,  SAÜ Eğitim Fakültesi Dergisi, XVI, Sakarya, 2008.

Koçak, Ö.- A. Işık, “2005 Yılı Afyonkarahisar İli ve İlçeleri Arkeolojik Yüzey Araştırması”, Araştırma Sonuçları Toplantısı, XXIV/1 (2007), 357-380.

Koçak, Ö.- A. Işık, “Erken Dönemlerde Afyonkarahisar (Neolitik Çağdan İlk Tunç Çağ Sonuna Kadar)”, VII. Afyonkarahisar Araştırmaları Sempozumu Bildirileri, 18-20 Nisan 2005, Ankara, 2007, 353-365.Koçak, Ö.- A. Işık, “2006 Yılı Afyonkarahisar İli ve İlçeleri Arkeolojik Yüzey Araştırması”, Araştırma Sonuçları Toplantısı, XXV/1 (2008)

Projeler

 1- Koca Çınar Projesi (AB Projesi) 

2- Şehr-i Kültür Sivas ve Karapapaklar Projesi (AB Projesi) 

3- Woltran Projesi (USİDER)

4- Sivas Tarihi (C.Ü.)

 

 


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ak Parti Mkyk Toplantısı11 Temmuz 2019 Perşembe 19:53
 • Irak'ın Kuzeyine Hava Harekatı11 Temmuz 2019 Perşembe 17:48
 • Mhp Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek:11 Temmuz 2019 Perşembe 16:58
 • Kılıçdaroğlu'nun Kabulü11 Temmuz 2019 Perşembe 15:18
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'te08 Temmuz 2019 Pazartesi 15:49
 • Chp Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer:04 Temmuz 2019 Perşembe 12:23
 • Kızılay'da Yenileme Çalışmaları Başladı04 Temmuz 2019 Perşembe 12:18
 • Yavaş'tan Hal Esnafına Ziyaret02 Temmuz 2019 Salı 11:13
 • Erdoğan'dan Şehit Ailesine Başsağlığı Telgrafı29 Haziran 2019 Cumartesi 17:33
 • Chp'li Belediyelere Sıkı Takip29 Haziran 2019 Cumartesi 16:08
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )