• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C

ÇEVRE VE İNSAN

Orhan ARSLAN

Dünyada yüzlerce çevre örgütü vardır. Bunların amaçları tabiatta ve çevresinde oluşacak olumsuzlukları engellemeye çalışmak. Açıktan böyle bir eylem varsa karşı koymak, onunla mücadele etmektir. Bu duyarlılıklarına saygı duyuyorum ve tebrik ediyorum.
Aynı duyarlılığı insanın bizzat hayatın karatılması, onun bilerek yanlış yönlendirilmesi, insan hayatına direkt tesir edecek olan olumsuzlukların kaldırılması yönünde de olmasını beklerim. Neden derseniz Dünyanın içerisinde asıl öneme haiz olan insandır. Çevre örgütleri yapmış oldukları eylemlerde neye engel olmaya çalışıyorlar insan hayatına etki edecek olan, onu sağlığından uzaklaştıracak olan ve aynı zamanda çevrenin tabi yapısını bozacak olan tüm olumsuzluklara. Bir manada insanı koruyorlar. O halde insanın hayatını olumsuz olarak etkileyecek olan içki kullanımına engel olmaları gerekmiyor mu? Yahut olumsuz yüzlerce örneğin çeşitli şekillerde yayınlar aracılığı ile insanlara sunulurken onlara karşı çıkmak gerekmiyor mu? Yahut çevre kuruluşlarına göre aşırı alkol insan hayatı ve çevresi için tehlike değil midir? Yanlış örneklerin ballandıra, ballandıra insanlara görsel basın tarafından reklamı yapılarak , -bilerek veya bilmeyerek- o örneklerin insanlar tarafından yaşanılır hale gelmesi tehlike değil midir... Acaba cinayet, şiddet, tecavüz olaylarının artmasında bu tür yayınların rolü var mıdır, yok mudur?.. Çevre örgütleri bu olumsuzlukları çevreye bir zarar olarak görmekte midir?

Etrafımızda olan olayların insan merkezli olarak düşünülmesi gerekmekte midir? Çevremizde olan Tabiata ait onlarca olumsuz şey bizleri ilgilendiriyorsa, insan merkezli düşündüğümüz zaman insanı yanlış yollara sevk den tüm davranışların, eylemlerin de bizi ilgilendirmesi gerekir. İşte bu alandaki gerçek tavırlarını koymalarını bekliyoruz. HES ’lere karşı çıkmak kadar fuhşun, arsızlığın, içkinin, bağımlılık yapan tüm maddelerin reklamlarına, teşvik edilmesine de karşı çıkmamız gerekir. Avrupa ülkelerindeki dolaylı köleliğe karşı çıkmak gerekir. Kürtaj cinayetine karşı çıkmak gerekir. Gelişmiş ülkelerin, geri kalmış ülkeleri iliğine kadar sömürmesine karşı çıkmak gerekir. Dünyada olan biten tüm olaylara beş tane devletin karar verme yetkisine karşı çıkmak gerekir... Evet karşı çıkacak okadar çok şey vardır ki; Acaba bazı sivil toplum örgütleri çevreyi bahane ederek, asıl gerçeklerin görünmesini mi istememektedirler. Asıl görmemiz gereken şeyleri, görmemizi istemiyor, durumdamıdırlar. Asıl amaçlarının ne olduğunu şeffaf bir şekilde açıklamaları şarttır. Yoksa çevreye karşı yapılan tahribatı, onaylamadığını söyleyen insanların, içki meclislerinde sabahlamalarını nasıl kabul ederiz.

İnsanın her alanda korunması lazımdır. İnsanoğlu yavrusu en uzun zamanda gelişim evresini tamamlayan bir varlıktır. Kısacası öğrenmesi gerekir. Bir şeye karşı olması veya sevmesi için onu tanıması lazımdır. Tanıtma süreci uzun sürse de tanıdıktan sonra doğal olarak yanlış olana karşı çıkacaktır. Onun yaratılışında o, özellik zaten vardır. Önemli olan etrafında olan biten her şeyi tüm gerçekliği ile, tüm çıplaklığı ile yeteri kadar tanıtmak gerekir.
İnsana her alanda sahip çıkmak, onu korumak öz çevrecilik gibi algılanabilir. Yaratılış olarak her türlü özellik kendisine verilmiştir. Yanlışların önüne geçmek, doğruları yaşanabilir hale getirmek için mutlaka doğru bir eğitim gereklidir. İnsanlık adına yapılan tüm eylemlerin arkasında sadece insanın yararı bulunmalıdır. Bundan başka bir amaç taşıyan her eylem zamanla kokuşur, eskir ve kaybolur gider. İnsanın yararına olmayan tüm davranış ve beslenme konuları bellidir. Önemli olan hepsine aynı oranda karşı koymaktır. Tabiata verilen zararı, zarar olarak kabullenmek doğrudur. Ama, aynı zamanda içkinin de insan için bir zarar olduğunu kabul etmek gerekir. Tüm kötü alışkanlıklarında insan için zararlı olduğunu kabul etmek gerekir. İşte doğru değerlendirme yapmak, tam da burada ortaya çıkmaktadır. Eksik ve noksan değerlendirmelerle sonuç alınamaz. Ortak akıl bunu önerir.
Bu ortak akılı keşfettiğimiz zaman, insan adına yapılacak tüm çalışmalar daha başarılı ve sonuç alır nitelikte olacaktır. İnsanın yapmış olduğu alkol kullanma, hırsızlık, tecavüz, cinayet, kumar, sahtekarlık, v.s. aynı zamanda , çevreye zarar veren bir suçtur. Bunu böyle bilinmesi şarttır.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )