• BIST 95.821
 • Altın 239,766
 • Dolar 5,8682
 • Euro 6,5764
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 8 °C

Cemevleri ibadethane oldu

KARŞIYAKA ve Konak Belediyesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları doğrultusunda cemevlerinin ibadet yeri kabul edilmesi ve belediye olanaklarından diğer ibadethaneler gibi yararlanmasını oy çokluğuyla kabul etti.
Cemevleri ibadethane oldu

KARŞIYAKA ve Konak Belediyesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları doğrultusunda cemevlerinin ibadet yeri kabul edilmesi ve belediye olanaklarından diğer ibadethaneler gibi yararlanmasını oy çokluğuyla kabul etti.

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, inançlara ve ibadete saygı kapsamında, cemevlerinin ibadethane olmasına yönelik aldığı kararı değerlendiren Karşıyaka Belediyesi, konuyu meclis gündemine taşıdı. İlçedeki cemevlerine resmi ibadethane statüsünün verilmesi ve 'kültür merkezi' olarak anılan bu mekanların da resmi ibadet yerleri olarak kabulünü içeren karar, Karşıyaka Belediyesi'nin CHP'li meclis üyeleri tarafından oy çokluğuyla kabul edildi. Ak Partili 4 üyeden 3'ü 'ret' oyu kullanırken, Ersin Güngör, partili arkadaşlarına uymayarak 'kabul' oyu verdi. Ak Partili üyeler, karar sonrasında salonu terk etti.

 

DİN VE SİYASETİ AYIRIN

 

Cemevlerinin ibadethane olması konusunun Türkiye'de yıllardır tartışıldığını söyleyen Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar, "Cemevlerinin, ibadethane olarak kabul edilmemesi Alevi yurttaşlarımızı çok derinden incitmiştir. Dinle siyaseti bir tarafa ayırmak gerekiyor. Bu kültürlere, bu dini inançlara özgürlükler tanımıyorsanız bunun adına ileri demokrasi denmez" dedi.

 

ÖRNEK OLMALIYIZ

 

"Cemevleri ibadethanedir" diyen Başkan Akpınar şunları söyledi: "Cemevleri birilerinin söylediği gibi hiçbir zaman cümbüş evi olmamıştır. Tam tersine cemevleri bir kültür yuvası olmuştur. Cemevlerinin bugün Türkiye'de ibadethane olarak kabul edilip, dedelerinin de cami imamlarımızla aynı statüde değerlendirilmesi gerekiyor. Karşıyaka Belediye Meclisi'nin böyle önemli bir konuda göstermiş olduğu duyarlılığa teşekkür ediyorum. Umarım herkese örnek olur."

 

KONAK BELEDİYESİ DE 'İBADETHANE' DEDİ

 

Konak Belediye Meclisi de, AİHM kararları doğrultusunda cemevlerinin ibadet yeri olarak kabul edip, belediye olanaklarından diğer ibadethaneler gibi yararlanmasını oy çokluğuyla kabul etti.

 

Cemevlerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı doğrultusunda ibaret yeri kabul edilmesi ve belediye olanaklarında diğer ibadethaneler gibi yararlanabilmesi konusunda verilen önergeye Ak Parti Grubu olumsuz yaklaştı. Ak Parti Grup Başkan Vekili Ömür Şanlı, Hükümet'in bu konuda bir düzenleme hazırlığında olduğunu, bunun beklenmesi gerektiğini söyledi. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ise AİHM kararının kesin ve açık olduğunu, Hükümetin de Alevi açılımı yaptığını belirterek, "Laik bir hukuk devletinde herkesin inancını özgürce yaşaması teminat altına alınmıştır. Bu önerge AİHM kararı doğrultusunda onaylanmıştır" dedi. Önerge Ak Parti Grubu'nun ret oylarına karşın oy çokluğuyla onaylandı.

 

CEMEVİ'NE AK PARTİ DESTEĞİ

 

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi'nin cemevlerinin ibadethane sayılması yönündeki kararı doğrultusunda CHP Gene Merkezi'nin talimatıyla harekete geçen CHP teşkilatları belediye meclislerinde bu kararı hayata geçirmeye başladı. İzmir'in Karabağlar Belediye Meclisi'nde CHP Grubu'nun önergesine AK Parti Grubu da destek vererek oybirliğiyle kabul edilirken, Bornova Belediye Meclisi'nde ise AK Parti Grubu'nun muhalefeti nedeniyle oyçokluğuyla cemevlerinin ibadethane sayılması kararı alındı.

 

İzmir'de ilçe belediye meclislerinde cemevi önergesi AK Parti muhalefeti ile karşılaşırken Karabağlar Belediye Meclisi AK Parti Grubu'ndan destek geldi. AK Parti Grup Başkan Vekili Nazmi Kalyoncu, "Cemevleri ile camiyi birbirinin rakibi olarak görmememiz gerekir. Birbirlerine alternatif değildir. Türkiye'nin çok daha hızlı geleceğe koşması için özgürlüklerin önünü alabildiğince açmamız gerekir. Ama aynı zamanda toplumun yıllardır çözülemeyen önemli başlıklarını kavga ettirmeden ve siyasete kurban etmeden çözmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu çerçevede cemevlerini her türlü ihtiyaçlarının karşılanması noktasında her türlü desteği vereceğiz. AK Parti Grubu olarak özgürlüklerin önünü açmak için önergeye evet oyu vereceğiz. Yalnız bu önergenin muhatabı TBMM'dir. Belediye değildir" dedi.

 

Oylamada CHP ve AK Parti Grupları cemevinin ibadethane sayılması yönünde karar verdi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Meclis'e teşekkür etti.

 

Öte yandan Bornova Belediye Meclisi'nde ise aynı önerge AK Parti'nin muhalif oylarına karşın CHP Grubu oylarıyla kabul edildi. Oyçokluğuyla kabul edilen önergeyle ilgili konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Fahri Taştan, bu kararın alınma yetkisinin TBMM'de olduğunu söyledi.

 

 

Taştan, "Bu konuyla ilgili diğer ilçelerde de bir takım kavram kargaşaları ortaya çıktı. AK Parti olarak din ve inanç özgürlüklerini toplumun her alanında savunuyoruz. Ancak böyle bir karar almak TBMM'ye aittir. Kendi yetkimiz olmayan bir kararı almış oluruz" dedi. - İZMİR

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 505 152 45 78