• BIST 2.865,45
 • Altın 1025.749
 • Dolar 17.9596
 • Euro 18.3105
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 27 °C

Beyazıt ve Oğullarının Şok İdam Sahnesi

Muhteşem Yüzyıl finale yaklaşırken dün akşama Muhteşem Yüzyıl 138. bölümde Bayezıt ve oğullarının şok idamı damga vurdu. Bayezid ve oğullarının cenazeleri Sivas’a getirilerek Abdülvehhâb Gâzî Camii içerisine defnedilmiştir.
Beyazıt ve Oğullarının Şok İdam Sahnesi

 

MUHTEŞEM YÜZYIL 138. BÖLÜMDE NELER OLDU?

Selim’in, Süleyman’dan gizli pazarlığa dahil olmasıyla tüm dengeler değişir. Selim, Muhteşem Yüzyıl son bölümde kardeşinin ölüm fermanını beklerken, Süleyman’ın sağ teslim edilmesini istediğini öğrenince telaşa kapılır. Bayezıt’ın kendisine verilmesi için Şah’a vaat ettiği parayı bulmaya çabalar.

Mihrimah, Rüstem’in ölümünden sonra siyasi olarak güç kaybettiğinin farkındadır. Süleyman’ın sessizliğinden ürken Mihrimah, Muhteşem Yüzyıl son bölümde Bayezıt’ı kurtarabilmek için sürpriz bir adım atar.

Bayezıt babasının kendisini affedeceğine inanmak istese de, abisi Mustafa’nın akıbetine uğramaktan korkar. Şah’dan kurtulup İran’dan çıkmaya karar verir. Ancak Şah’ın evinde verdiği ziyafete katılmak zorunda kalan Bayezıt, Muhteşem Yüzyıl 138. bölümde büyük bir tuzağa düşürülür. Oğullarıyla birlikte zindana atılır.

Bayezıt ve oğulları için umutlar tükenmişken, gelen haberle payitahta dönecek olmanın heyecanını yaşarlar. Ancak Muhteşem Yüzyıl 138. bölümde Bayezıt karşısında öyle birini bulur ki oğulları ve kendisi için geri dönüş olmadığını anlar.

TARİHTE ŞEHZADE BEYAZID'IN İDAMI

Kanuni, Bayezid'in af talebini reddedip yakalanmasını emredince Bayezid oğullarını alarak 7 Temmuz’da Amasya’dan çıktı ve Ağustos ortalarında İran’a sığınmak zorunda kaldı. İran’da Şah Tahmasb tarafından Kazvin'de büyük bir törenle karşılanan Bayezid, onun aracılığıyla babasından affını diledi. Tahmasb, Selim ve Kanuni arasında Bayezid’in teslimi konusunda yazışma ve pazarlıklar yapıldı. Tahmasb’ın isteklerinden bir kısmını kabul etmek zorunda kalan Kanuni, ona 1.200.000 altın ödeyeceğini ve Kars Kalesi’i bırakacağını vaad etmiştir. Ayrıca Selim de padişah olduğunda, İran’la dost kalacağına dair bir ahidname vermiştir. Anlaşma sağlanınca Kazvin’e giden Osmanlı elçileri 25 Eylül 1561 tarihinde önce Bayezid’i ardından da oğullarını boğarak öldürdüler. Bayezid ve oğullarının cenazeleri Sivas’a getirilerek surların dışında bulunan "Melik-i Acem türbesi"'ne defnedilmiştir. Bu türbe Abdülvehhâb Gâzî Camii içerisinde bulunur. Şehzade Bayezid'in ölümünden sonra Bursa'ya nakledilen karısı bir kale içinde bekletilmiş ve yanında bulunan üç yaşındaki oğlu da öldürülmüştür.

 

Şehzade Bayezid Kimdir?

 

1525 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman, annesi Hürrem Sultan’dır. 1543’teki Macaristan seferine katıldı. 1546’da Karaman Sancak Beyliği ile görevlendirildi. 1548’de İkinci İran seferine çıkan babasını abisi Şehzade Mustafa'yla birlikte Akşehir’de karşıladı.

 

Kanuni 1553’te Nahcıvan Seferi’ne (3. İran seferi) çıkarken Bayezid’i taht muhafazası için Edirne’ye gönderdi. Ordu sefere giderken Konya’da Şehzade Mustafa’nın boğdurulması ve ardından Şehzade Cihangir’in de hastalanarak Halep’te hayatını kaybetmesi üzerine Bayezid, tahtın iki varisinden birisi olarak kaldı.

Facebook Sayfamız =>  https://www.facebook.com/sivasbultenicom

 

Twitter Resmi Sayfamız => https://twitter.com/sivas_bulteni

  

 İletişim: sivasbulteni@yandex.com

 

Şehzade Beyazıd,Şehzade Beyazıdnasıl öldürüldü,Şehzade Beyazıt,Şehzade Beyazıt nasıl öldü,Şehzade Beyazıt öldürülme sahnesi,Şehzade Beyazıt ölüm sahnesi, Peki Şehzade Beyazıt kimdir, Şehzade Beyazıt nasıl öldürüldü, Şehzade Beyazıt neden öldürüldü, Şehzade Beyazıt kişiliği, Şehzade Beyazıt şairliği, Şehzade Beyazıt Sarı Selim ile sürtüşmeleri, Şehzade Beyazıt tahta neden çıkamadı, Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman ve Şehzade Beyazıt ilişkisi nasıldı. Şehzade Beyazıt ile ilgili tüm merak ettiğiniz bilgiler

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )