• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 20 °C

BATI MEDENİYETİNDEKİ SÖZDE İNSAN HAKLARI

Orhan ARSLAN
BATI MEDENİYETİNDEKİ SÖZDE İNSAN HAKLARI

 Ülkemizi ziyaret eden, ABD nin ikinci adamı; bir takım kabuller yapmış. Sözde açıklamalar  da bulunmuş. Onu ziyaret eden adamlar da;  görüşmenin içeriğini basına açıklamışlar. Söz de; pyd, terör örgütü olamaz, demiş...  Ülkemizle ilgili, yorumlar yapmış... O, ziyarete katılanlar; Ülkemizden ne istiyorsunuz? daişi, pkk' yı neden destekliyorsunuz? diye soramamışlar.  Adamın niyeti belli ki; Şehit aileleri diye, bir sivill toplum örgütü vardır. Neden bu sivil toplum örgütü ile de; görüşmüyorsunuz? diyememişler.  
Evet, hesap belli.., amaç belli...
Fransa' da yayınlanan, malum dergi, geçen sene sorumsuz yayın anlayışı neticesinde; ortalığı karıştırmıştı. Şimdi, aynı dergi; Ege sahillerimizde hayatını kaybeden Aylan, bebeği konu edinen gayet edepsiz bir karikatür, yayınlamıştır. Ortalığı karıştırmak, karşı tarafın kutsallarına saygı duymamak, bu insanların mayasında var. Kan emiciler gibi davranmaktadırlar. Adı; İslam olan, her şeye karşı tavır, almaktadırlar.
En son AB toplantısına; baş örtülü bir muhabir alınmamıştır...

Buna karşılık, ulusal basında; köşe yazan bir gazeteci; ABD  ikinci başkanı bana ismimle hitap etti... diyecek kadar, sevinç duymuştur. Yıllarca ABD  düşmanlığı yapan, bu gazeteciye sormak lazım. Ne oldu?


Bu anlayışla baktığınız zaman; Batının bırakın insan haklarını, hayvan haklarına bile; saygısı yoktur. Yapılan tüm çalışmalara rağmen; hayvan katliamları ; Dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde acımasızca, devam etmektedir. Kanada'daki, fok balığı ve Japonya'daki balina katliamı görüntüleri, tüm Dünyanın gözü önünde yapılmaktadır. Alınan bütün önlemler bu katliamın engellenmesine yetmemiştir. Neden böyle bir başlıkla yazıma girdiğimi açıklayalım. Malum kış günlerinde; dışarıdaki hayvanlarda hem soğuktan, hem açlıktan sıkıntı çekmektedirler. Dolayısıyla sosyal medyada onlara yardım amaçlı çağrılar yapılmaktadır. Takdir edilecek bir davranıştır. Ancak bu davranışlarını, Batı hayranlığı adına yapanlara!!!  bir uyarı yapalım dedik. Ağır kış şartlarında donarak ölen ve açlıktan ölen insanlar, Batılının hiç umurlarında bile, değildir.  Siz, bari onlar gibi, davranmayın...  
Son, Suriye' deki,  mayala kasabası gerçeği, ortadadır... Açlıktan ölümler devam etmektedir. DÜNYA seyretmektedir.
 Dünyanın her tarafında bu vahşetler yaşanırken gelişmiş ülkeler isteseler; bu vahşeti durduramazlar mı? Durdurabilirler.  İnsanların, anlamsız gerekçelerle, katledilmesine seyirci kalmazlar.  Hayvan katliamına gelince; İnsanların yeme ihtiyacını karşılayacak olan avlanmalara kimsenin bir şey dediği yoktur. Amma, kimi hayvanın kürkü için, kimi hayvanın dişi için, kimi hayvanın ekonomik açıdan değerlendirilmesi için; bu vahşete neden göz yumarlar. Tarih her şeye ibretlerle, açıklık getiren örneklerle doludur. Gladyatörlerin birbirini öldürmesinden zevk alanlar kimlerdir.  Hala,  halka açık yerlerde; boğaların öldürülmesini, zevkle, seyrederler. Tarihte yaşanan bunca olumsuz örneğin, altında kimlerin imzası vardır.

Bu kadar sicili kabarık Batıdan insan haklarına bağlı olmasını beklemek saf dillilikten başka, bir şey değildir. Amerikan toplumunda bugünkü medeniyete nasıl ulaştıklarına dair; belge niteliğindeki tarihlerini anlatan filmlerini senelerdir seyrediyoruz. O dönemleri yaşayan, tarihçilerin belgelerle anlattıkları gerçek tarih de şöyle dursun... Son zamanlarda bazı Medya kuruluşlarına düşen haberlere göre; Orta doğuda canlı, canlı savaşı seyretmek için, turlar düzenlenmektedir. İşte Batılının insan hakları anlayışı, budur. Böyle bir anlayışa sahip olan Batı kültürünün esiri olarak, onlara özenerek; hayvan korumacılığına girişenlere önerim: Kendi medeniyetimizde hayvanlara nasıl davranıldığını araştırsınlar. Hayretlere düşeceklerdir. Günümüze kadar gelen; kuş evleri, bunların yaşayan örnekleridir.
Büyük İstiklal Şairimiz Mehmet AKİF ERSOY, bu gerçeği belki de en iyi görenlerden birisidir. Her yere medeniyet getireceğiz diye kan, kin, zulüm, gözyaşı götürdükleri için; ''Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar diye tanımlamıştır.'' O kavramın arkasından her zaman gerçek yüzlerini göstermişlerdir. Bu nedenle bugünkü saldırılara da baktığınız zaman hep medeniyet, demokrasi getireceğiz, diye milyonları öldürmekten hiçbir zaman vazgeçmemektedirler. Öncelik daima kendi yararlarıdır. Bunu da açıklamaktan çekinmemektedirler. Bu yarar uğruna ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını da; tüm Dünyaya göstererek birilerine böylece mesaj göndermektedirler.
Son zamanlarda; ABD Büyük Elçisinin Ülkemizdeki, akademik bildiri sunan insanlara; özgürlük adına destek vermesi ilginçtir. Aynı şey, kendi ülkelerinde olunca; nasıl davranmışlardır? Kendi topraklarında yaşanan, vahşet niteliğindeki; kolluk güçlerinin yapmış olduğu eylemleri görmemezlikten gelerek; bizim kolluk güçlerinin yaptıklarına eleştiri ile yaklaşmasını, ne ile, açıklamak gerekir... ABD nin ikinci adamının, gezisinin amacı nedir? Yoksa; kan kaybeden pkk yi korumak mı??
Bu tür siyasi manevralar; BATI emperyalizminin vazgeçilmez bir gerçeğidir. Her gittikleri yere; sözde demokrasi, özgürlük, adalet, getireceğiz sloganları ile; yola çıkarlar. Hemen yanı başımızda ki; komşularımıza nasıl özgürlük getirdiklerini, ibretle seyrediyoruz. Her gün patlayan bombalar, verilen canlar... Bütün bu vahşete doymayan BATI emperyalizmi... Olayları sonlandırmak adına; gayret göstermeleri gerekirken; tam tersine olayları daha da artırmak,çoğaltmak için; entrikalar düzenlemektedirler,
Yaptıkları oyuna bakarsanız; oyun hep aynıdır. Ancak, zaman, mekan, aktörler, sahne ve yer değişmektedir. Yapılan eylemler hep aynıdır. Hatta bu uğurda kendilerine hizmet edecek karşı tarafın çeşitli görevlilerini, topluma mal olmuş olan insanlarını, satın almaktan çekinmezler. ÜLKE içerisinde kargaşalar çıkarmak, ortalığı karıştırmak, kendilerine hizmet edecek birilerini bulmak, asli görevleridir.
Bu kadar kan görmeye alışmış bir topluluk kolay, kolay doyar mı? Dünyaya baktığınız zaman doymadığını görüyorsunuz. Fazla söze ne hacet. Nerede bir kan ve gözyaşı varsa; Oraya mutlaka Batılı güçler ayak basmışlardır, demektir. Bunların insan hakları gibi; bir dertleri yoktur.., olmamıştır... O sadece metinlerde yazılan bir vesika; süslü sözlerle  donatılmış;  koca bir yalandır.
Ülkemizi sevelim, kıymetini bilelim. Üzerinde yaşayan her canlısına saygı duyalım... Medeniyetimizin geçmişinde; en büyük insan haklarına saygı duyulan coğrafyanın bu Vatan toprağı olduğunu, hatırlayalım... Bu Ülke ile, neden bu kadar uğraştıklarını; ciddi anlamda düşünelim...

 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )