• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • İstanbul 2 °C
 • Ankara 5 °C
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • Gazeteler Bugün Ne Yazdı!
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • Gazeteler Bugün Ne Yazdı!

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (3)

"Türkiye-Rusya yakınlaşmasının Suriye sorununun çözümünde de kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. Çok kolay değil. Yarın sabahtan itibaren Türkiye ve Rusya aralarında çok önemli görüş ayrılıklarını bir tarafa bırakarak, ortak bir noktaya gelecek değiller a
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (3)

KONYA (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye-Rusya yakınlaşmasının Suriye sorununun çözümünde de kolaylık sağlayacağını düşündüğünü belirterek, "Çok kolay değil. Yarın sabahtan itibaren Türkiye ve Rusya aralarında çok önemli görüş ayrılıklarını bir tarafa bırakarak, ortak bir noktaya gelecek değiller ama özellikle Suriye konusunda ciddi bir kolaylığın oluşacağını düşünüyorum" dedi.

Kurtulmuş, Uluslararası Kültür Turizmi ve Medya Kurultayı kapsamında geldiği Konya’daki Mevlana Müzesi’nde, TRT Haber’de canlı yayınlanan “Anadolu Soruyor” programında gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ekonomiye ilişkin atılan adımların piyasayı rahatlatıp, rahatlatmayacağı sorusu üzerine Kurtulmuş, Türkiye'nin bugüne kadar makro dengelerin tesis edilmesi ve makro dengelerdeki başarıların sürdürülmesi için bir program yürüttüğünü söyledi.

Makro dengelerde başarılı olmanın önem taşıdığını dile getiren Kurtulmuş, mühim olanın mikro başarılarla bunun taçlandırılması olduğuna işaret etti.

Kurtulmuş, Hükümet'in beş ana sütunu olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bunlardan biri, makroekonomik başarıları mikroekonomik başarılarla taçlandırmaktır. Yani daha çok üretmek, daha çok yüksek teknoloji ürünleri üretmektir, ihracatta bulunmaktır. Ekonomi alanında Türkiye'nin yatırım ortamının iyileştirilmesi, Hükümet'in önceliklerinden birisidir. Ayrıca Türkiye ekonomisinin hala istihdam olarak yüzde 80'ini oluşturan KOBİ'lerin rahatlatılması lazım. Onun için de açıklanan paketlerle, eylem planlarıyla esnaf ve sanatkarımızın rahatlatılması için çalışmalar yapıyoruz. Kara paranın değil, temiz paranın Türkiye'ye gelmesi, yatırıma gelmesi ya da Türkiye'de bir şekilde olması için Bakanlar Kurulu toplantılarından sonra açıkladık. Buraya gelip yatırım yapacak, parasını bir şekilde Türkiye'de değerlendirecek olan herkesin de işini kolaylaştırıyoruz."

Çek yasasıyla ilgili, iflas ertelemeleriyle ilgili düzenlemeler yaptıklarını ifade eden Kurtulmuş, şirketlerin kurulmasını kolaylaştırdıkları gibi kapatılmasını da kolaylaştıracak çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Türkiye'de ticaret yapmanın, kolay bir iş haline geleceğini anlatan Kurtulmuş, "Ayrıca Merkez Bankasının düzenli olarak faiz indirimlerini sürdürmesini ümit ediyoruz. Reel faizlerde düşmeye neden olacak böyle bir süreçte inşallah, yatırım maliyetleri ucuzlayacak diye ümit ediyoruz. Bütün bunların hepsi topyekun bir duyguyu gerektiriyor. O da bir seferberlik duygusudur. Türkiye bu dönemde üretim üretim üretim... Hem üretimin hem yatırımın önünü açacığız. İstihdamın önünü açacağız, istihdamın imkanlarını artıracağız. Bunlarla ilgili kim elini taşın altına koyacaksa onun da işlerini kolaylaştıracağız. Yatırım yapmak isteyenin önüne turkuaz halı sereceğiz, 'Hoş geldiniz, sefa geldiniz' diyeceğiz." ifadelerini kullandı.

- "Kuvvetle muhtemelen adı geçen terörist (Bahoz Erdal) öldü"

Kurtulmuş, “Bahoz Erdal” kod adlı terörist Fehman Hüseyin’in öldürüldüğüne ilişkin haberlerle ilgili soru üzerine şöyle konuştu:

"Biz halkın karşısına çıktığımız an doğruları, gerçekleri söylemek zorundayız. Benim kişisel olarak siyasetçi kimliğim var. Bunun ötesinde Hükümet sözcüsü olarak söylediğim her sözü, ilave tartmak mecburiyetindeyim. Vatandaşımıza yanlış bilgi vermek, yanıltmak bizim için büyük bir siyasi vebaldir. Böyle bir sorumluluk doğru değildir. Nereden bahsediyoruz? Herhangi bir kolay bilgi alınabilecek, rahat, demokratik, huzur, sükun içinde olan bir ülkeden bahsetmiyoruz. Her şehrinin, kasabasının neredeyse her köyünün farklı silahlı grupların elinde olduğu, kimin nerede ne yaptığının belli olmadığı bir coğrafyadan haber geliyor. İstihbarat kanallarıyla, oradaki birtakım yerel medya unsurlarından bilgiler geliyor. Bu bilgilere göre, kuvvetle muhtemelen adı geçen terörist öldü. Böyle bir bilgi var. Bunun böyle olduğunu, Türkiye kamuoyuna söylemek için devlet olarak resmen teyit edilmiş, hukuki bir bilgi olmasını isteriz. Hukuken şu ana kadar elimizde teyit edilmiş bir bilgi olmadığı için böyle konuşmaya da devam ederiz."

Söz konusu teröristin yaşadığına dair farklı kanallarda çeşitli kayıtların ortaya çıktığının hatırlatılması üzerine Kurtulmuş, "Birisi öyle bir kayıt ortaya çıkartır, birisi bakarsın fotoğraf ortaya çıkartır. 'Bu falancanın resmidir' der. Biz bunları teyit etmeden nasıl konuşabiliriz. Resmi olarak bir açıklama yapacaksak, bu temkin içinde konuşmak, halkımıza karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir." diye konuştu

- Rusya, İsrail ve Suriye ile ilişkiler

Numan Kurtulmuş, "Rusya ve İsrail ile ilişkiler bu kadar iyi giderken Esed ile bir çözüme Türkiye 'evet' der mi?" sorusu üzerine, "Başından itibaren şunu ifade ettik. Ne Rusya Türkiye'yi, ne de Türkiye Rusya'yı gözden çıkaramaz. Tarihten gelen bir ilişkimiz var. İki komşu ülkeyiz. Yakın ekonomik ilişkilerimiz var. Ticari olarak, turizm açısından çok ciddi karşılıklı münasebetlerimiz var" dedi.

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkinin normalleşmesinin her iki tarafın da menfaatine olduğunu aktaran Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Türkiye Rusya yakınlaşmasının Suriye sorununun çözümünde de kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. Çok kolay değil. Yarın sabahtan itibaren Türkiye ve Rusya aralarında çok önemli görüş ayrılıklarını bir tarafa bırakarak, ortak bir noktaya gelecek değiller ama özellikle Suriye konusunda ciddi bir kolaylığın oluşacağını düşünüyorum. 'Esedli bir Suriye konusuna Türkiye razı olur mu?' Baştan beri derdimiz şu; bizim ya da Rusya'nın hangi çözüme razı olduğu hiç önemli değil. Ya da Amerika'nın, Fransa'nın hangi çözümü istediği hiç önemli değil. Bizim derdimiz Suriye halkı hangi çözümü istiyor? Bir geçiş dönemi olabilir. Yeni bir Suriye anayasası, siyasi partiler yasası, yeni partiler kurulur, mevcut Baas Partisi kapatılır. Çünkü artık eli kanlı bir partidir. Her tarafına kan sıçramız bir partidir. Bütün bu unsurlara halkın farklı kesimleri girer, uluslararası camia sürecin doğru işleyip işlemediğini kontrol eder. Böyle bir süreç içerisinde Suriye halkı neye karar veriyorsa o olur."

Suriye'de 8 milyon insanın ülke içinde göçmen duruma düşmesine, yaklaşık 6 milyon Suriyelinin mülteci haline dönmesine neden olan, 450 bin kişiyi öldüren, Suriye tarihini yok eden bir kişiyi de Suriye halkının istemeyeceğine işaret eden Kurtulmuş, "Burada ben şunu istiyorum, o ülke bunu istiyor. Adama sorarlar; 'Siz kimsiniz de Suriye adına karar veriyorsunuz?' İşte uluslararası camianın en önemli sıkıntısı da burasıdır. Herkes bir başka ülke halkı adına karar vermek istiyor. Ya çekseler şu bölgelerden elini bu güçler" diye konuştu.

- "Suriye halkı kimi istiyorsa onu iş başına getirsin"

Kurtulmuş, bölge halkının kendi aralarında dayanışma ve müzakereyle bir yol bulacağına inandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu bölge halkının ne kadar önemli bir siyasi tecrübesi olduğunu görmek lazım. Diyelim bir Fransız, bir İngiliz, Amerikalı, demokrasiyi içselleştirebiliyor, rahat bir şekilde uygulayabiliyor da niye bir Suriyeli, Iraklı uygulamasın? Önünü açın bu insanların. Bu insanlara gölge etmeyin. Bu terör örgütlerine verilen destekleri ortadan kaldırın, Suriye'yi bir terör örgütleri cenneti haline gelmekten kurtarın. Suriye halkına demokratik bir nefes alma fırsatı verin. Suriye halkı kimi istiyorsa onu iş başına getirsin."

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖZEL İÇERİK
  1/20
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 505 152 45 78