• BIST 3.020,20
 • Altın 1017.21
 • Dolar 18.0826
 • Euro 18.1627
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 30 °C

Başbakan Tokat‘ta halka seslendi

AK Parti Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tokat'ta vatandaşlara seslendi.
Başbakan Tokat‘ta halka seslendi

İşte Erdoğan'ın açıklamaları...

"Tokat’a gelip, Tokat’ın şehitlerini, Tokat’ın kahramanlarını, gönül insanlarını anmamak olmaz. Tokat bize hep destek oldu. Hep güç verdi. 12 Haziran 2011 seçimlerinde yüzde 56 oy oranı ile Tokat bizi birinci parti yaptı. 30 Mart’ta kendine yakışanı yaptı. Sandıkları adeta patlattı. Yüzde 52 oranında AK Parti adayımızı belediye başkanlığına taşıdı. Sözüm vardı. İnşallah seçim sonrası geleceğim dedim. Şimdi cumhurbaşkanlığı seçimiyle bu teşekkürü de bir arada yapmış oluyoruz. Bu harekete sahip çıktığınız için her birinize şükranlarımızı sunuyoruz. Şimdi yeni bir milada hazırlanıyoruz. Milletin içinden geldik. Milletimize büyük hizmetler kazandırdık. Millete hizmet yolunda bir başka safhaya geçiyoruz. İnanıyorum ki Tokat bizim yanımızda olacak. 10 Ağustos’a hazır mıyız Tokat? Yeni Türkiye’ye hazır mıyız? Büyük Türkiye'ye hazır mıyız? Cumhurun başkanını seçiyor muyuz? Oy pusulasında milletin adayını tercih ediyor muyuz? Tokat’ta bu iş bitmiştir. Milli irade, milli güç, hedef 2023... "

BİRBİRLERİNDEN FARKLARI YOK

"2001 yılında AK Parti'yi biz sizlerle kurduk. 12 yıl boyunca da sizlerin desteğiyle Türkiyemizi büyüttük. Ülkemiz ve bayrağımız ile hem yurt içinde hem de yurt dışında koşturduk. Esnafı sokağa dökülmüş bir Türkiye vardı. Esnaf kepengini siftahsız kapatıyordu. Türkiye IMF’nin kapısından borç dileniyordu. Çiftçi, esnaf, memur borcun altında, hacizlerin altında eziliyordu. Türkiye önünü ve ufkunu göremiyordu. 3 Kasım seçimleriyle geldik. Ülkeye istikrar ve güven kazandırdık. Türkiye'yi yıllık ortalama yüzde 5 oranında büyüttük. Bu DSP, MHP, CHP yanlarına bir şeyler daha bulmuşlar, birlikte bir aday çıkarmışlar. Al birini vur ötekine. Hiç birbirlerinden farkı yok. MHP yönetiminden Merkez Bankası'nı 27.5 milyar dolarla aldık. Şimdi 137 milyar dolar. IMF’ye borcumuzu sıfırladık. Borcumuz o zaman milli gelire oranla yüzde 73’tü. Şimdi yüzde 35’lere düştü. Yüzde 73 nere, yüzde 35 nere? Şimdi ayaklarının üzerine sağlam basan bir Türkiye var. Bunun değerini ve kıymetini bileceğiz"

ÜLKE MONŞER GİBİ YÖNETİLMEZ

"Cumhurbaşkanlığı makamını sadece oraya geldiği zaman orada monşer gibi yönetmekle bu ülke yönetilmez. Biz dertliyiz dertli. Bizim sevdamız var. Biz tıpkı Ferhat gibi sevdalıyız. Ferhat Şirin’e sevdalıydı dağları deldi. Biz de Şirin'e sevdalıyız. Onun için dağları delerek, tüneller açarak geliyoruz. Gençler sizler yaşınız itibariyle o günleri hatırlamıyorsunuz belki de... 12 yıl önce nasıl bir Türkiye vardı. Sizler olanları hatırlamıyor olabilirsiniz fakat eski Türkiye’de bugün sizin dahi hayal edemeyeceğiz yasaklar vardı. Başörtüsü ile sizin kardeşleriniz okullara alınmıyordu. Bilir misiniz? Başörtülü kardeşlerimizin başörtüleri okullarımızın kapısında polis tarafından başlarından çekilip alınıyordu. Bunların adı Ayşe, Fatma, Hatice idi. Bunlar bir yerlerden sipariş gelmemişlerdi. Bunlar öz yurdunda gariplerdi. Ben de 2 kız babasıyım. Kızlarım da bu çileyi çekti. Onun için yurt dışına gönderdim. Düşünebiliyor musunuz, Amerika'da başörtüsü ile okunabiliyor ama benim ülkemde okunamıyordu."

CUMHURİYET TARİHİNDE ÖRNEĞİ YOK

"CHP ve MHP'nin bir sıkıntısı yok. Onların inanç özgürlüğü yok. Çok sabrettik ve sabrettiniz. Artık kızlarımız üniversitelere başörtülü giriyor mu? Kamuda başörtülü olarak çalışabiliyor mu? Buralara durup dururken gelmedik. Azimle, dikkatle, sabırla geldik. Gazetelerde, televizyonlarda istediğinin istediğini söylemesi yasaktı. Ama şu anda anamuhalefe ve yavru muhalefete bakıyorsun. Başbakan'a her gün küfrediyorlar. Dertleri adaylarına sen kibar ol, diğer yanını bize bırak. Biz Başbakan'ı şöyle bir gerelim dediler. Ömrümüzün 40 yılı siyaset içinde geçti. Kimin nerede neyi nasıl yapacağını biliyoruz. Biz ağzımızdan çıkan bir kelimeyi istişare yaparak çıkarıyoruz. 8 seçimde hep birinci parti olduk. Cumhuriyet tarihinde bunun örnekleri yok. Sizler kurduğunuz AK Parti'yi taşıdınız ve yine devam ettiriyorsunuz. AK Parti milletin partisi, egemen güçlerin değil. Şimdi de siz yürütüyorsunuz" 

ANA DİLDE KONUŞMAK YASAKTI

"İnsanların kendi ana dillerinde konuşmaları yasaktı. Öyle çıkıp da serbestçe ben Aleviyim, Sünniyim demek yasaktı. O eski Türkiye’de bütün yasakları biz kaldırdık. Eğer bugün bir Alevi rahatlıkla ben Aleviyim diyorsa bunun arkasındaki gerçek biziz. Demokrasinin standartlarını biz yükselttik. İnançların, değerlerin, kültürlerin önündeki engelleri biz kaldırdık. Artık böyle bir Türkiye yok. Komşularına ve bölgelerine karşı, dünyadaki gelişmelere karşı sessiz ve duyarsız bir Türkiye vardı. Şimdi adayların bir tanesi Filistin meselesinde 'Türkiye tarafsız kalmalı' diyor. İsrail bombaları yağdırıyor, savunmasız insanlar ölüyor. Halen 'Filistin meselesinde tarafsız olacaksın' diyor. İşte görev yaptığı yerdeki mantığı da buydu. Biz iş bilenin kılıç kuşananın diyoruz. Bu yola böyle çıktık, böyle gidiyoruz."

KİMSE TÜRKİYE'YE İSTİKAMET ÇİZEMEZ

"Türkiye’nin ay-yıldızlı bayrağının gururuna gurur kattık. Dünya mazlumlarının sesi olduk. Somali'deki yoksulların umudu olduk. Biz Tokatlı Gazi Osman Paşa'nın torunlarıyız. Bizim tarihimizde böyle büyük kahramanlar var. Bu millet içine kapanacak bir millet değil. Komşularındaki zulme sessiz kalacak bir millet değil. Ey CHP, siz adayınız ile gidin Esed’in yanında oturun. Biz zalimlerle el ele olmayız. O insanlarla biz de görüştük. Ortada o zaman bu yoktu. Ama zulüm başladığı anda her şey bitti. Tarih bize bunun hesabını sorar. Tarih boyunca hakkın, adaletin, barışın, mazlumun ve mağdurun yanında durduk. Yeni Türkiye tarihinde olduğu gibi istikbalinde de inşallah hakkın yanında durmaya devam edeceğiz. Bize konjonktür diyorlar, strateji diyorlar. Gazze'den her gün çocuk ölümleri geliyor. Batsın sizin konjonktürünüz. Irak'ta her gün kardeş kardeşi öldürüyorsa batsın sizin stratejiniz. Büyük devlet olmanın gereği neyse her zaman cesaretle onu yapacağız. Türkiye 12 yılda yaptığı reformlarla artık yeni bir yola girdi. Ama bu yolda durmak yok, yola devam. Türkiye zincirlerini kırdı. Türkiye prangalarından kurtuldu. Türkiye'yi artık hiç kimse aza mahkum edemez. Hiç kimse Türkiye'ye istikamet çizemez. Kimse Türkiye'ye gündem dayatamaz. Bu coğrafyada artık biz de varız" 

CHP CAMİLERLE UĞRAŞIYORDU

"1945 yılında 2. Dünya Savaşı sona erdi. Almanya ve Japonya yıkıldı. 1945 yılından itibaren çalışmaya başladılar ve ülkelerini yeniden inşa etmeye çalıştılar. Onlar ülkelerini büyütürken Türkiye ne yaptı? O zamanlar tek parti CHP idaresi ezanla ve Kur'an'la uğraşıyordu. CHP camilerle uğraşıyordu. Sadece Tokat’ta 33 cami yıkıldı. Açık oy gizli tasnif dediler. Almanya, Japonya küllerinden yeniden doğarken, Türkiye’de ise bu CHP zihniyeti içeriden her türlü çirkefliği ve çirkinliği yapıyorlar. Zihniyetler hiç değişmedi, alışkanlıklarından hiç vazgeçmediler. Türkiye büyürken işte bu CHP zihniyeti Türkiye’yi durdurmak, küçültmek ve yavaşlatmak için her şeyi yapıyor."

BEN MİLLETİN TARAFIYIM

"Bu Tokat’ta CHP ve MHP’nin yüzde 30-35 oyu var. Bu CHP’nin genel başkanı Tokat’a kaç kez geldi? Peki Bahçeli kaç kere geldi? Bunlar bizden daha mı meşguller? Bunların bizden daha mı çok işi var? Ankara’da yalan üretmeyi, küfretmeyi bırakıp bu Tokat’a niye gelmezler? Tokat’ın sorunları ile niye ilgilenmezler? Bunlarda ufuk yok. Bunlarda vizyon yok. Bu CHP, MHP ve HDP’de Türkiye’nin itibarina itibar katmak gibi bir niyet yok. HDP siyasi Kürtçülük, MHP siyasi Türkçülük, CHP’de kumsalların partisiyim diyor. Peki biz 77 milyonun partisiyiz. Biz yaradılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. Onun için de milletimiz 8 seçimde bizi hep birinci parti olarak çıkardı. Diyorum ya, ben tarafım. Milletimizin tarafıyım. Bunu anlamakta zorlanan bazı garipler var. Diyorlar ki, hemen ayrımcılığa başladı. İşte bu ifadeyi anlamayacak kadar zavallısın. Bunlara sorarsan millet onlar gibi düşünenlerdir. Biz bu ülkede 77 milyonun tamamına 12 yıldır ayrım yapmadan hizmet veriyoruz. Bunlar çok önemli. Tokat’ta diğer 80 vilayette de CHP, MHP ve HDP’ye oy vermişler rahatsızlar." 

CHP PENSİLVANYA'NIN DİBİNE ÇÖKTÜ

"CHP gitti Pensilvanya'nın dizinin dibine çöktü. Halen oradan işi idare etmeye çalışıyor. MHP kendi iradesi ve politikası yokmuş gibi CHP’nin gölgesinde hareket ediyor. İşlerine gelince biz Atatürk’ün kurduğu partiyiz derler. İşlerine gelince biz 91 yıllık partiyiz değiller. Allah aşkına içlerinden bir tane cumhurbaşkanı adayı bulamadılar. MHP de aynı kendisine verilen emri yerine getirdi. Kendi içinden çıkan adayları dövdüler. Ülkücü camia kendi içinden bir tane cumhurbaşkanı adayı çıkaramadı mı? MHP’ye gönül veren kardeşlerimize sesleniyorum, Erdoğan bu milletin tamamının cumhurbaşkanı adayınız. Hizmeti verirken asla bu ile git, bu ile gitme diye 12 yıl içerisinde böyle bir şey var mı? Tokat’a 12 yıl içerisinde 8 katrilyon liralık hizmet verdik. Pensilvanya'nın lekeleri ortaya çıkınca CHP ve MHP’nın alınlarına yapışacak. Pensilvanya'nın daha çok pisliği ortaya dökülecek. CHP, MHP Pensilvanya'nın pisliği altında kalacak. Bu Pensilvanya'nın okullarından çocuklarınızı aldınız dimi? Sakın bunların dershanelerine çocuklarınızı göndermeyin. Devletin okulları bize yeter. Her cumartesi-pazar ücretsiz olarak yavrularımıza kurslar vereceğiz. Onun için de paralarınızı bunlara vermeyin. Bunlar paralarımızı aldılar hem de ihanet ettiler. İnşallah bu oyunu artık 2014 - 2015 eğitim öğretim yılında bozuyorsunuz. Bunların yayın organlarını, gazetelerini kapılarınıza yaklaştırmayın. Bunların yine ablaları gelir. Gereken dersi veriyor musunuz? Bizde ablalaramızla beraber yürüyoruz."

SADECE CUMHURBAŞKANI SEÇMEYECEKSİNİZ

"Bunların adaylarının ne siyasetle ne de milletle bir derdi yok" diyen Erdoğan, şöyle konuştu: 

"Biz bu ülkenin 81 vilayetinin nerede ne olduğunu gayet iyi biliriz. Bir insan babasının memleketini bilmez mi? Bir kere oraya uğramaz mı? Yozgat’a aday olunca ve bizim Adalet Bakanımızın ricasıyla gidiyor. Benim memleketim Rize. 1 yılı geçirmeden gitmemek yapmıyorum. Buranın çamurunda biz büyüdük. Öyle yetiştik. Hiçbir zaman iğrenmedik ve bundan sonra da aynı şeklide yola devam edeceğiz. Biz size efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geliyoruz. CHP'li, MHP’li ve HDP’li kardeşim 10 Ağustos'ta bunlara güçlü bir ders ver. 12 yıl önce büyük Türkiye’nin hayalini kurduk. Bugün bu hayalimize çok yaklaştık. Cumhurbaşkanlığı seçimi artık yeni Türkiye'nin ilanı olacak. Halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı ile Türkiye ve Tokat şaha kalkacak. Yıllar boyunca halk anlamaz, bilmez, seçemez dediler. Halk bal gibi her şeyi anlar ve bilir. Halk seçerse en iyisini seçer. Siz 10 Ağustos’ta sadece bir cumhurbaşkanı seçmeyeceksiniz. 10 Ağustos'ta devletin yüzde 100 sahibi siz olacaksınız. Vekiller değil, asıllar konuşacak. Sizlerin oyu ile devlet ve millet kucaklaşacak. Halkın seçtiği bir hükümet ve cumhurbaşkanı inşallah Türkiye'yi çok daha büyük hedeflere uçuracak. 10 Ağustos’ta Türkiye ve milletimiz için millet için hayalleri olan, milletin içinden birini cumhurbaşkanı tayin edeceksiniz. Bizim bu millete aşkımız ve tutkumuz var."

PARALEL YAPIYLA MÜCADELEDE TAVİZ VERMEYECEĞİZ

Paralel yapıyla mücadeleden asla taviz vermeyeceğiz. Bu kirli yapıya gereken dersi siz 30 Mart'ta verdiniz. Siz bize yetki verdiniz. Pensilvanya'daki zata sesleniyorum. Eğer suçun yoksa 'Neden Türkiye'ye gelmiyorsun?' İnzivaya çekilecek yer Pensilvanya mı? Gel Tokat'ta çekil. Oyun içinde oyun. Dert başka. Ama bunu benim milletin fark etti şimdi 10 Ağustos'ta en büyük dersi verecek. 

MURAT GÖĞEBAKAN'A DUA İSTEDİ

Erdoğan kendisini dinleyenlere, "Bizim bir Uzun Adam şarkımız var. Onun bestekarı Murat Göğebakan rahatsız. Onun için de sizden dua istiyorum" dedi.

 

 

Kaynak: Aksam.com.tr

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ak Parti Mkyk Toplantısı11 Temmuz 2019 Perşembe 19:53
 • Irak'ın Kuzeyine Hava Harekatı11 Temmuz 2019 Perşembe 17:48
 • Mhp Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek:11 Temmuz 2019 Perşembe 16:58
 • Kılıçdaroğlu'nun Kabulü11 Temmuz 2019 Perşembe 15:18
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'te08 Temmuz 2019 Pazartesi 15:49
 • Chp Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer:04 Temmuz 2019 Perşembe 12:23
 • Kızılay'da Yenileme Çalışmaları Başladı04 Temmuz 2019 Perşembe 12:18
 • Yavaş'tan Hal Esnafına Ziyaret02 Temmuz 2019 Salı 11:13
 • Erdoğan'dan Şehit Ailesine Başsağlığı Telgrafı29 Haziran 2019 Cumartesi 17:33
 • Chp'li Belediyelere Sıkı Takip29 Haziran 2019 Cumartesi 16:08
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )