• BIST 2.864,25
 • Altın 1037.554
 • Dolar 17.9203
 • Euro 18.3762
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C

AVRUPA İSLAM İLE YÜZLEŞİYOR

Talha GURBETÇİ
AVRUPA    İSLAM     İLE   YÜZLEŞİYOR
 Avrupa  toplumu, tüm engellemelere rağmen; İslama gönül verenlerin, sempati duyanların, hakim olduğu devletlerde;  yaygınlaşmasından rahatsızdır. Belki de; İslam kelimesinin geçtiği her alanda; arkasından terörizimle ilişkilendirme çabalarının altında; bu gerçek yatmaktadır. İslamın yaygınlaşmasını, engellemek.
  Batı Medeniyetinin,  İslam ile tanışması; çok eski yıllara dayanmaktadır.  Asırlar önce; Endülüs İmparatorluğu, bu topraklarda bir devlet kurmuştur.  Bu devlet, yaklaşık yedi yüz yıl yaşamıştır. Bu sayede  İslam medeniyetini , tanıma fırsatını yakalamışlardır. İlerleyen yıllarda;  Osmanlı İmparatorluğu ile; tanışmışlardır. 
Bu iki devletin varlığı sayesinde; İslam   Medeniyetinin ne olduğunu, insanların farklı inançlara sahip olsalar da; birlik içerisinde, barış içerisinde bir arada yaşayabileceklerini öğrendiler. İnsan için, vazgeçilmez bir şart olan; yaşama hakkının önemini fark ettiler. Bir coğrafyada aynı dinden olmasa da; insanların inanç özgürlüklerine sahip olarak yaşayabileceklerini anladılar. Etnik kökenlerine, dillerine bakmadan, kültürlerini sorgulamadan aynı toprak üzerinde yaşamayı öğrendiler. 
Amma, bütün bunlar Batının gerçek işgalci yüzünü göstermesine engel olamadı. 
Endülüs'te, Yedi  Asırı  geçen bir şekilde kendilerine İslam Kültürünü ve barışını getiren insanları kana, işkenceye boğarak; topraklarından dışarı attılar. Hatta o topraklarda Müslüman medeniyeti altında senelerce birlikte yaşadıkları Yahudileri bile, Müslümanlarla birlikte kovdular. Yahudiler de; Endülüs’ten kaçan Müslümanlarla birlikte Anadolu’ya sığındılar. İşin başka acı gerçeği de, budur.
 Daha sonra da Orta Avrupa’dan ve Balkanlardan aynı şekilde; Osmanlı Tebası’nın çekilmesi için,   aynı zulümleri yaptılar. İşte Batının gerçek yüzü budur. Bu gün Batı hayranı olup onlar gibi; yaşamaya, onlar gibi konuşmaya, onlar gibi hayat tarzı isteyenlere duyurulur. Hayranı olduğunuz, medeniyetin; gerçek yüzü budur.
Son zamanlarda Avrupalı  yöneticilerin; yaptıklarını yadırgamamak lazımdır. Bunlar O, nesillerin torunudurlar. Tarihte kendisine insanlıkla davranan, Bu Müslüman Medeniyetine; düşmanlıkla cevap vermişlerdir.
 Bugün, özellikle Kendi insanlarının Müslüman olmaları, İslama karşı olan, yönelmeleri; Avrupa devletlerini, endişelendirmektedir.
  İslama olan kinleri, Endülüs'ten sonra da; şiddetle durmadan,  devam etmiştir. Yakın zamanlarda; yaptıkları zulümler, apaçık ortadadır.  Daha sonraları; Afrika’daki Müslüman toplumlara yönelik katliamlara devam etmişlerdir. Cezayir, Filistin, Fas, Libya gibi, eski Osmanlı topraklarında; taş, taş üzerinde bırakmamışlardır.
Kendilerine sunulan Medeniyetten hıncını  bu şekilde, almışlardır. Bu insanlar ürettikleri ve geliştirdikleri tüm yeni ve ileri teknoloji  ürünlerini;  zulüm ve işgal, köleleştirme,  başkalarının sırtından bedavadan geçinme, sömürü için bir araç olarak kullanmışlardır. Kısacası, daha insan sömürüsünden vazgeçmiş değillerdir. Köle aramaktadırlar. Köle bulabilmek için her yolu denemeye devam edeceklerdir. 
Nerede bir kendi yararlarının olacağı zengin bir kaynak bulurlarsa; orayı işgal edip sömürmek için; elinden geleni yapacaklardır. Bu nedenle, kendileri için, en büyük yatırımları; Silah üretimine ve enerji üretimine  yapmaktadırlar. Gelişmekte, geri kalmış ülkelerdeki bu tür girişimlerin önünü kesmek adına, çeşitli faaliyetlerde bulunacaklardır ki; Bu Ülkeler her alanda onlara muhtaç olsun. Ülkemiz, kendi ihtiyacı olan enerjiyi kendisi üretirse; o zaman dış ülkelere ihtiyaç olur mu? O nedenle bu tür girişimleri engellemek adına da her şeyi yapacaklardır. Bunun için; iç ve dış işbirlikçilerini, devreye sokacaklardır.
 Batı bir anlamda İslam, Din olarak sömürmeyi  istemediği  için, paylaşımı hak ve adalet duygularının hayatta uygulanmasını en büyük amaç edindiği için; düşmanlıklarına devam edeceklerdir. Daha İslam Medeniyeti ile olan; hesaplaşmaları anlaşılan bitmemiştir.  Kendi vatandaşları eğer, Müslüman olursa; bütün bu gerçekleri  öğrenecektir. Endişesi  ve korkusu, bu yüzdendir. 
 Bu nedenle; İslamın kendi insanları arasında; yaygınlaşmasından, ciddi manada rahatsızdır. İslamın karalanması, için; elinden gelen her şeyi yapacaktır. Terör eylemlerini desteklemek, hatta bu amaçlı terör örgütleri kurmak; ana gayeleridir. Dünya üzerindeki, verimli  yer altı  zenginliklerini; kendisi kontrol etmek istemektedir. Hemen yanı başımızdaki,  kargaşa ve kaos ortamının ana nedeni budur. Bu böyle biline…
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )