• BIST 2.405,36
 • Altın 973.505
 • Dolar 16.6947
 • Euro 17.484
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 26 °C

600 Bin Çalışanı İlgilendiren Tasarı

Her zaman büyük tartışmalara neden olan Taşeron İşçiler yasası ile ilgili olarak bir yeni gelişme. Taşeron İşçilere kadro var mı? detaylar haberimizde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Paketi ile ilgili olarak, “Bu milyo
600 Bin Çalışanı İlgilendiren Tasarı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, TOBB'da gerçekleşen “Umem Beceri'10” projesi protokol ve ödül törenine katıldı. Bakan Çelik, imza töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “Sosyal Güvenlik Paketi Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı gibi bir söylenti var. Doğru mudur?” sorusuna Çelik, şu cevabı verdi: “Kamu çalışanları ile ilgili, sosyal güvenlik ile ilgili ve çalışma hayatıyla ilgili yani alt işveren uygulamaları, taşeron uygulamaları, kamu personeli ile ilgili toplu sözleşmelerde ele aldığımız bazı konular ve sosyal güvenlik ile ilgili yine önemli konuları içeren bir paket var. Bu tasarı taslağı ile ilgili taraflarla ve kurumlarla görüşmeleri tamamladık. Başbakanımıza arz edilmek üzere ve onunla yapacağımız değerlendirme ile son şeklini almış olacak.”

 

“Kamudaki taşeron işçilerin kadro taleplerine yönelik bir içeriği var mı?” sorusuna ise Çelik, “Bizim böyle bir ifademiz olmadı. Bunlar sık sık müjde diye yer alıyor. Bunlar doğru değil. Taşeron çalışanların yaşadıkları iş hukukuna aykırı bazı tablolar var. Bunları gidermeye dönük. Kıdem tazminatı alamıyorlar. Kamuda alt işverenin yanında çalışmasına rağmen kıdem tazminatından yoksun bir durumla karşı karşıyalar. Bunları düzenleyen, taşeron işçileri ile bizzat görüşerek onların sorunlarını aldık. Kamu işvereni olarak ve özel sektör olarak yaşananların tümünü görüşmeler içerisinde toparladık ve bir taslak ortaya çıktı. Nihai olarak Sayın Başbakanımızın talimatı ile Meclis'e sevkini bekliyor. Kamuda nerelerde alt işveren işçisi çalışacak, bir başka ifadeyle hangi alanlarda hizmet alımı yapılacak, bunları netleştiren bir düzenleme olacak” yanıtını verdi.

 

“Kamuda yarım zamanlı çalışma ile ilgili bir çalışma var mı?” sorusu üzerine ise Çelik, “Bunlar bizim tartışmalarda teklif edilen konular. Diyor ki; ben yarı zamanlı çalışmak istiyorum ama mevcut sistem buna müsaade etmiyor diyor. Bizim ortaya attığımız konular değildir” dedi.

 

Gelir testine girmeyen işçilerin prim borcunun silineceğine dair bir soru üzerine Çelik, şunları söyledi:

 

“Tasarı da var. Gelir testine girmeyen yaklaşık 3 milyon 300 civarında vatandaşımız var. Bunların şuanda prim borcu 7 milyarı aşmış durumda. Bunların gelir testine müracaatları ile ilgili bir süre verilecek ve hangi gruba giriyorlarsa ona göre prim tahsili yapılacak veya yapılmayacak. Çok kapsamlı düzenlemeler inşallah Meclis'ten geçer. Bütün tarafların beklediği düzenlemeler.”

 

Bir basın mensubunun “Paketle geçici iş ilişkisi tekrar gelecek mi?” sorusunu ise Çelik şöyle cevaplandırdı:

 

“Geçici iş ilişkisi dediğimiz istihdam büroları ile ilgili durum kayıt dışılık. Özellikle evde çalışan kadınların durumu ve mevsimlik işçilerle ilgili yaptığımız değerlendirmelerde kayıt dışılıktan evde çalışanları kurtarmak. Özellikle bayanları ilgilendiren bir durumdur. Acaba onlar bu şekilde kayıt altına alınabilir mi diye bir teklif var ama tasarıda yer alır mı almaz mı bilemiyorum.”

 

“Sosyal Güvenlik Paketi, Meclis tatile girmeden yasalaşacak mı?” sorusuna Çelik, “Bu milyonları ilgilendiren bir düzenleme. Gerek sosyal güvenlik boyutu, gerek kamu çalışanları boyutu, gerekse çalışma hayatıyla ilgili 10 milyonları ilgilendiren konu başlıkları. Dolayısıyla Haziran'ın sonuna kadar çıkmasından yanayız” cevabını verdi.

 

Taşeron işçi son dakika haberleri ve gelişmeleri. Taşeron işçiler ile ilgili olarak yeni torba asa ne zaman çıkıyor.. Taşeron işçilere kadro haberleri Bakan Faruk Çelik açıklaması. Taşeron işçi kadro düzenlemesi ve taşeron işçi kanunu? 600 binden fazla taşeron işçiyi müjde. Son dakika Taşeron haberleri. Taşeron işçilere kadro müjdesi! Taşeron haberleri gündemden düşmüyor. Taşeron işçi tazminat haberleri ve Bakan Faruk Çelik'in taşeron işçi açıklaması en çok aranan taşeron haberleri arasında. Kamuda çalışan bir milyona yakın taşeron işçiye, iş güvencesi geliyor. Kamuda yarı zamanlı çalışmanın önü açılıyor. Bakanlar Kurulu gündemindeki paket, istihdam bürolarının işlevini artırıyor. Kamuda çalışan yaklaşık 661 bin taşeron işçi nin kıdem tazminatı için adresi bundan böyle devlet olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın Kamu İhale Kanunu'nda köklü değişiklikler içeren ortak torba yasa taslağında sona gelindi. Taslak, taşeron işçiler için de önemli düzenlemeler içeriyor. Taslak, taşeron işçisinin, kıdem tazminatını asıl işvereninden yani devletten isteyeceği hükmünü getiriyor. Ancak düzenleme özel sektörde çalışan taşeron işçilere yönelik bir hüküm içermiyor.

 

Faruk Çelik'ten milyonları heyecanlandıran açıklama

 

Bakan Faruk Çelik, kamu çalışanları için alt işveren, taşeron, kamu personeli ile ilgili toplu sözleşmelerde ele aldıkları bazı konular ve sosyal güvenlikle ilgili yine önemli bazı konuları içeren bir paket için çalıştıklarını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Haziran sonuna, Meclis kapanıncaya, tatil oluncaya kadar Çalışma Bakanlığı olarak çıkmasından yanayız." dedi. Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, UMEM Beceri '10 Projesi'nin TOBB İkiz Kuleler'deki törenine katıldı. Çelik program çıkışından basın mensuplarının gündeme dair sorularını cevapladı. 'Sosyal Güvenlik Paketi Bakanlar Kurulu'na geldi. Bunula ilgili bilgi alabilir miyiz?7 sorusuna Çelik, şu cevabı verdi: "Kamu çalışanları ile ilgili Sosyal Güvenlik'le ilgili ve çalışma hayatı ile ilgili yanı alt işveren uygulamaları, taşeron uygulamaları, kamu personeli ile ilgili toplu sözleşmelerde ele aldığımız bazı konular ve sosyal güvenlikle ilgili yine önemli bazı konuları içeren bir paket var. Bu tasarı taslağı ile ilgili taraflarla görüşmeyi tamamladık. Kurumlarla görüşmeyi de tamamladık. Bakanlar Kurulu'nda birkaç kez sunum yaptık. Nihai olarak Sayın Başbakanımıza arz edilmek üzere ve onunla yapacağımız nihai değerlendirme neticesinde son şeklini almış olacak ve TBMM'ye sevk edeceğiz. Taşeron uygulamasının tümünü kapsıyor ama bizim görebildiğimiz sıkıntının yaşandığı ağırlıklı olarak kamu kurumu alt işverenlerinde sorun yaşadık. Özel sektör de gerek mevcut İş Kanunu'nun ikinci maddesinde bir değişiklikten yana değil, çalışanlarda veya sendikalar da İş Kanunu'nun ikinci, maddesinin değişiminden yana değil. Orada bir uzlaşı var mevcut durumun devamından yana ama taşeron işçilerin hakları ile ilgili düzenleme geneli ilgilendiriyor. Onu özellikle belirtmek istiyorum. Taşeron işçilerin kadro taleplerine ilişkin taleplerini de değerlendiren Çelik, "Bizim böyle bir ifademiz hiç olmadı. Bunlar sık sık 'müjde' diye yer alıyor. Bunlar doğru değil. Taşeron çalışanların yaşadıkları iş hukukuna aykırı bazı tablolar var, durumlar var. Kıdem tazminatını alamıyorlar. Kamuda alt işverenin yanında çalışmasına rağmen kıdem tazminatından yoksun bir durumla karşı karşıyalar. Yıllık izinleri yok ve benzeri örgütlenme ile ilgili sorun yaşıyorlar. Bunlar düzenleyen, taşeron işçilerle bizzat görüşerek, onların sorunlarını aldık. Kamu işvereni olarak veya özel sektör olarak yaşananların tümünü görüşmeler içerisinde toparladık ve neticede bir taslak ortaya çıktı. Bunun nihai olarak sayın Başbakan'ın talimatı ile meclise sevkini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

 

"KEYFİLİKLERİ ORTADAN KALDIRIYORUZ"

 

Çelik ayrıca, "Kamuda nerelerde alt işveren işçisi çalışacak bir başka ifade ile hangi alanlarda hizmet alımı yapılacak bunları netleştiren bir düzenleme olacak. Yanı burada bir keyfilik söz konusu ise onu ortadan kaldıran bir düzenleme olarak parlamentoya gelecek." dedi. Anne adayları ile ilgili düzenlemeye ile ilgili de konuşan Çelik, "O ayrı bir çalışmamızdı. O taslak olarak 6 maddeden oluşan bir taslak var. Onun da sevki eğer uygun bulunur ise birlikte sevk edilebilir ama onunla ilgili birlikte ele alınması ile ilgili bir karar söz konu değil." şeklinde konuştu. Geçici iş ilişkisine de değinen Çelik, "Geçici iş ilişkisi dediğimiz istihdam büroları ile ilgili durum kayıt dışılık, özellikle evde çalışan kadınların ve mevsimlik işçilerle ilgili yaptığımız değerlendirmelerde kayıt dışılıktan evde çalışanları kurtarmak özellikle kadınları ilgilendiren bir durum. Acaba 'onlar bu şekilde kayıt altına alınabilir mi?' diye bir teklif var. Tasarıda yer alır mı bilmiyorum." değerlendirmesine bulundu.

 

"BAKANLIK OLARAK ÇIKMASINDAN YANAYIZ"

 

Yapılan düzenlemenin milyonları ilgilendiren bir düzenleme olduğunu hatırlatan Çelik, "Dolayısıyla haziran sonuna kadar, yasama Meclis kapanıncaya kadar, tatil oluncaya kadar Çalışma Bakanlığı olarak çıkmasından yanayız." dedi. Çelik ayrıca gelir testine girmeyen işçilerin prim borcuna ilişkin durumun da tasarıda olduğunu açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise basın mensuplarından soru almadı.

 

TAŞERONA KADRO YOLU

 

600 bini kamuda, 1 milyondan fazla taşeron işçi yeni yasaya kilitlendi. Hangi görev asıl iş, hangisi alt iş belli olacak. İşte bu noktada asıl işi yapanlar için bir imkân doğacak... Son günlerde en çok konuşulan konuların başında taşeronlara yönelik yasa geliyor. Herkes bir şey söylüyor, yazıyor, çiziyor. Sayıları 1 milyonu aşan taşeron işçinin de kafası karışıyor. 1 Mayıs öncesi işçiyi kışkırtan "herkes taşeron olacak" haberlerini bir kenara bırakıp, işin aslını anlatalım istedik.

 

Bugün taşeron dediğimiz sistemi düzenleyen durum 4857 sayılı İş Kanunu'nun 2. maddesinde anlatılıyor. Tabii bu yasa net tanımlar yapmadığı için de özellikle kamuda taşeron sistemi adeta karman çorman olmuş. Yani asıl işler taşerona yaptırılmaya başlanmış, yan yana masalarda farklı statülerde insanlar çalıştırılmış. Özel sektördeki taşeronlar ise şirketlerin insafına kalmış, girdi- çıktı işlemleriyle tazminatları sıfırlanmış, izin hakları ellerinden alınmış. 

 

HERKESE KADRO YOK AMA... 

 

Kamudakiler için ise durum biraz daha farklı. 600 bin taşerona kadro verilmesi diye bir şey yok. Bunu hep söylüyoruz, zaten gerçekliliği de yok ama 'muvazaalı' dediğimiz durumlar var. Yani kadrolu elemanın işlerini, taşeron işçiler yapıyor. Bu durum da muvazaalı diye tarif ediliyor. Yeni yasa asıl iş nedir bunun tanımını getirecek. Asıl işveren ve alt işveren tanımlarını da yapacak. Böylece asıl işi yapan taşeron ortaya çıkacak. Bu sorun da çözülecek.

 

ÖZLÜK HAKLARI EŞİTLENECEK 

 

Bu durumda kadrolu elemanın görevini yani o kurumun asıl işini yapan taşerona, kadro ihtimali doğabilecek. Yani temizlik görevlisi gibi görünen taşeron hemşire olmayacak. Hemşire kadrolu olacak. Taşeronların kıdem tazminatı hakları güvence altına alınacak. İzin, mesai gibi zaten olması gereken haklar da korunacak. Şimdi bu yasanın çıkmasını bekleyeceğiz. Kimin asıl işi yaptığı da böylece netleşecek. Yeni yasanın getireceği en büyük yeniliklerden biri, taşeron işçi ile asıl işçi arasındaki farkı kaldıracak olması. Böylece aynı işi yapanlar arasında temel ve özlük hakları açısından fark olmayacak. Böylece sıkıntılar giderilecek. 

 

İMD, işsizlikle mücadele neferi

 

Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında yüzde 5 işsizlik de var. Bunun için çok değişik mücadele yöntemleri sürdürülüyor ve önemli mesafeler de alınıyor. Bunlardan biri de iş ve meslek danışmanlığı (İMD). Atamaları yapılan 3 binden fazla İMD sahada başarıyla çalışıyor. Bu arkadaşlarımızın maaş problemleri de torba yasayla çözülecek. Eğitim görüp sertifika almış yaklaşık 7 bin İMD ise atanmayı bekliyor. Kadro umutları sadece İŞKUR'un talebine bağlı. Oysa bu arkadaşlarımızın değerlendirilebileceği çok yer var. Okullarda ders verebilir, belediyelerde danışmanlık yapabilir, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nda görev alabilirler... 7 bin genç, eğitimli, prıl pırıl İMD işsizlikle mücadele neferi olmak için atama bekliyor...

 

Erken emekliliğe 2 formül

Yaşı ve yılı tamamlamış ama prim günü eksik olanlar için bir çalışma yürütülüyor. Toplu ödeme ile günler tamamlanıp emeklilik sağlanacak. 2 formül öne çıkıyor. 1- Bundan en az bin 800 prim gününe sahip olanlar yararlanacak. 2- Belli bir yaşın üstünde (60 yaş konuşuluyor) olanlara bu imkân gelecek ya da hiç şart aranmayacak. (sabah)

 

Kamuda 'yarım gün' çalışma dönemi başlıyor

Hazırlanan yeni sosyal güvenlik paketinde taşeron işçilere yeni haklar getiriliyor. Ayrıca kamuda yarı zamanlı çalışmanın önü açılıyor ve özel istihdam bürolarının işlevi artırılıyor. Milyonlarca çalışan ve iş arayanı yakından ilgilendiren sosyal güvenlik paketi tamamlandı.

 

1 MİLYON TAŞERON İŞÇİYE YENİ HAKLAR SAĞLANACAK

 

Kamuda çalışan bir milyona yakın taşeron işçiye, iş güvencesi geliyor. Kamuda yarı zamanlı çalışmanın önü açılıyor. Bakanlar Kurulu gündemindeki paket, istihdam bürolarının işlevini artırıyor.

 

İŞÇİ KİRALAMANIN ÖNÜ AÇILIYOR

 

Bazı hizmetler için kadrolu eleman çalıştırmak istemeyen firmalar, istihdam büroları aracılığıyla işçi kiralayabilecek. Bu kapsamda çalışanların maaşı, kıdem tazminatı, iş güvenliği ve sigorta primini, istihdam büroları üstlenecek. Düzenlemeyle taşeron işçi tanımı, yeniden yapılıyor. 10 yılı aşkın süre hizmeti olanlara yeni haklar veriliyor. Kamuda taşeron işçi çalıştırma devam edecek.

 

KAMUDA 3-4 SAATLİK İŞLER DE OLACAK

 

Kamu kurumlarında talebe göre 3-4 saatlik yarı zamanlı işte çalışılabilecek.Özel istihdam büroları, doğum iznine giden kadın çalışanın yerine eleman bulabilecek. Ekonomi yönetimi, üç çocuk teşvikiyle ilgili olarak da 6 maddelik bir taslak hazırladı. Bu formülü destekleyecek esnek çalışma modeli geliştirilecek. Doğum öncesi ve sonrası yarı zamanlı çalışma, sigorta priminin devlet tarafından karşılanması, evlenmenin teşvik edilmesi gibi destekler taslakta yer alıyor. Çocuğu 2 yaşına gelene kadar annelere evden veya kısmi süreli çalışma olanağı tanınacak.

 

 

 

TAŞERONDA SON DAKİKAKA HABERLERİ TÜM GELİŞMELER

 

Taslakla, taşeron işçisinin, aynı işyerinde ilk işe girdiği tarih esas alınarak, alt işveren değişse bile, yıllık ücretli izne hak kazanmasının da önünü açıyor. Düzenlemeyle, kamu işverenlerine ait süreklilik arz eden hizmet alım sözleşmelerinin süreleri de 3 yıla çıkarılıyor. Böylece, çalışanların kıdeme bağlı haklarını kaybetmelerine engel olunması hedefleniyor.

 

Taslağa göre ayrıca, taşeron tarafından ödenmeyen ücretin doğrudan işçinin banka hesabına yatırılmasından alt değil asıl işveren sorumlu olacak. Asıl işverene iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili de gözetim ve denetim yükümlülüğü getirilecek.

 

Yeni düzenlemeyle, toplu sözleşmeden faydalanamayan taşeron işçisine de, toplu sözleşmeden faydalanan devlet işçisine yapılan zam kadar ücret zammı ödenecek. Türkiye'de kamuda 661 bin, özel sektörde 572 bin taşeron işçi bulunuyor. Taşeron işçiler kıdem tazminatı, izin ve sendika hakkından yararlanamıyor. (MİLLİYET)

 

KAŞİP BALKANI'NDAN TAŞERON İŞÇİ AÇIKLAMASI

 

Kamuda Çalışan Taşeron İşçiler Derneği (KAŞİP) Genel Başkanı Hakan Aydın, taşeron işçilerin mağdur edilmemesi gerektiğini kaydetti. KAŞİP Adıyaman Şubesi tarafından düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına KAŞİP Genel Başkanı Hakan Aydın'da katıldı. Taşeron işçilerin durumunun konuşulduğu toplantıda, Genel Başkan Hakan Aydın, yıllardır yaşanan mağduriyetin giderilmesi gerektiğini aktardı. Aydın, "Taşeron işçiler örgütlenme çalışmalarımız devam ederken, taşeron işçiler için hükümet kanadının da bir takım açıklamaları oluyor. Taşeron işçiler ile ilgili son olarak yapmış oldukları açıklamada güvenlik ve temizlik işlerin dışında kalan işlerde kadrolu işçiler çalışacak, bunlar kadroya alınacak. Tabi bizim toplumumuz bunda bir kadro gelecek havasına kapıldı. Ama hayır bir tane kadronun dahi çalışması yok. Bunu açık ve net ifade ediyorum. Bir milyon taşeron işçisinden bir kişiye bile kadro çalışması yok. Fakat iyileştirme ile ilgili çalışma 2 yıldır devam etmektedir. Oda yılan hikayesine döndü. Bir an önce yapılması gerekmektedir. Hizmet alımının olmadığı yerlerde kadrolu işçi çalıştırılacak" dedi.

 

Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü: "Burada haksız bir uygulama vardır. İnsani vicdani ve hukuki olmayan bir uygulama vardır. Taşeron işçinin asıl talebi kadrodur; kadro spekülasyonları değildir. Bu anlamda çeşitli sorunlarla karşı karşıyadır. Taşeron işçileri olarak kamu şirket personelleri Edirne'den Ardahan'a her gün çok farklı sorunlar yaşıyorlar. Şuanda Adıyaman'ın Kahta ilçesinde 175 işçimizin işten çıkarılacak olması bir siyasi intikamdır. Ben belediye başkanımızın olumlu davranmasını bekliyorum. Kendisinin de böyle bir hataya düşeceğini zannetmiyorum." - 

 

Kıdem tazminatlarının hangi kaynaklardan ödeneceği konusunda henüz bir karar verilmiş değil ancak "kıdem tazminatı fonu"nun kurulması söz konusu olabilir. Fon oluşana kadar bu kıdem karşılıklarının bütçeden çıkması planlanan konular arasında.

 

 

İzin hakkı garanti

 

ıllık ücretli izin hakkının kullanılmasına yönelik düzenlemeler de düzenlemede var. Buna göre taşeron işçisinin, aynı işyerinde ilk işe girdiği tarih esas alınarak, alt işveren değişse bile, yıllık ücretli izne hak kazanılmasının önü açılacak.

 

Ücret kontrolü geliyor

Diğer yandan, asıl işverene, alt işveren işçilerinin ücretlerini aylık olarak kontrol etme sorumluluğu verilerek, taşeron tarafından ödenmeyen ücretin doğrudan işçinin banka hesabına yatırılması sağlanacak. İş sağlığı ve Güvenliği hakları bakımından asıl işverene gözetim ve denetim yükümlülüğü getirilecek.

 

Üç yıllık sözleşme şartı

Bu konuda son bir düzenleme de, süreklilik arz eden hizmet alımlarının bundan sonra kamu işyerleri için üç yıllık yapılacak olması, böylece kısa süreli ihalelerin, dolayısıyla sözleşmelerin önü kesilerek çalışanların kıdeme bağlı haklarını kaybetmeleri engellenecek.

 

Ücret artışında Türk-İş kriteri

Taşeron işçilerin ücretleri devletin işçilerine göre oldukça düşük düzeyde kalabiliyor. Yeni düzenlemeyle, kamu otoritesi, toplu sözleşmeden faydalanamayan taşeron işçisinin ücretlerine, toplu sözleşmeden faydalanan devlet işçisine yapılan ücret zammı kadar ilave ücret zammı ödeyecek. Burada artışlarda farklı formüller üzerinde duruluyor. Şimdilik en ağır basanı, kamu işyerleri için Türk-İş'le yapılan "çerçeve anlaşma"da yer alan ücret artışlarının dikkate alınması. Yani Türk-İş'le belirlenen ücret zammı taşeron çalışanlarına da uygulanacak.

 

Ücret farklarının verilmesiyle, taşeron işverenleri açısından çalıştırdıkları kişilerin sendika üyesi olup olmamalarının da bir anlamı kalmayacağından sendikalaşmaya da engel olmayacaklar.

 

Taşeron işçi sistemi neden değişiyor?

* Türkiye'de kamuda 661 bin, özel sektörde 572 bin taşeron işçi bulunuyor.

* Taşeron işçilerinin tabi olduğu yasal haklar aslında kadroludan farklı değil. Ama taşeronun kıdem tazminatı, izin hakkı, sendikal hakkı kullanılamıyor.

* İş kazalarının yüzde 90'a yakını taşeron olan işyerlerinde meydana geliyor.

* Taşeron işverenler istihdam ettikleri işçilerle genellikle bir yıldan kısa süreli sözleşmeler yaparak işçilerin başta kıdem tazminatı olmak üzere tüm yasal haklarını kullanmalarına engel oluyorlar.

* Taşeron işçisi bulunduğu işyerinde tam bir yılı doldurmak üzereyken, işvereni tarafından işten çıkarılıyor. Böylece kıdeme bağlı haklarını vermiyorlar, sendikal faaliyetler içerisine girmelerine engel oluyorlar.

* Taşeron işçiler yasal olarak işverenin asıl işlerinde çalıştırılmamalı. Ama bu uygulanmıyor.

 

Faruk Çelik açıkladı: Kıdem Tazminatı konusu rafa kalktı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatı konusunu taraflarla uzlaşamadıkları için rafta beklettiklerini söyledi. Kıdem tazminatını taraflarla uzlaşamadıkları için rafta beklettiklerini söyleyen Çelik, "Bu, birey olarak işçinin kazanımları açısından çok önemlidir. Hangi açıdan bakarsanız bakın mevcut sistemi sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Yüz işçiden 90'ının yararlanmakta zorlandığı bir tazminat, tazminat değil. Bunu artık konfederasyon başkanlarının tabanlarıyla görüşmesi gerekiyor. 12 milyon işçinin yararlanma imkanı varken, biz neden 1 yıl çalışma süresini getirip, 12 ay çalışmasına rağmen bu işçinin tazminattan yoksun bırakılmasına seyirci kalalım? İşçilerin ciddi hak kaybına uğramasına seyirci kalmamak gerektiği düşüncesindeyiz" ifadelerine yer verdi. sivas haber,sivashaber, sivas haberleri, haber58, SİVAS, sivas ilanları, sivas son dakika,sivas gazeteleri, sivas,SİVAS HABER SİTELERİ, sivasspor,Sivas haberler, Sivas,Sivas firma rehberi,Sivas telefon rehberi,Sivas link bankası,Sivas haber sitesi,Sivas nöbetçi eczaneler, telefon rehberi,600 Bin Çalışanı İlgilendiren Tasarı

SİZDE HABERİNİZİ GÖNDERİN YAYINLAYALIM

 

Facebook Sayfamız =>  https://www.facebook.com/sivasbultenicom


Twitter Resmi Sayfamız => https://twitter.com/sivas_bulteni

 

 

 

İletişim: sivasbulteni@hotmail.com.tr 

 

 

KAYNAK: stargazete.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )